Existuje něco podobného jako u 34 1390,čl.219 ochrana před tzv. kulovým bleskem?

<< < (2/4) > >>

Petr Doležal:
Před kulovým bleskem se lze chránit. Máňa říkala, že dokud se nevystěhuju, tak že to není směroplatný.

Pavel Horský:
Citace: Fuk Tomáš  27.10.2010, 19:50

Souhlas.
Protože ale nejsou popsány případy, kdy by kulový blesk pronikl do hluboké vody nebo do hermeticky uzavřené tlustostěnné kovové nádoby, zdá se, že batyskaf je stoprocentní ochrana  :D


 (jednicka) (funny) :D :D :D

Rozmahel Vladimír:
O těch kulových blescích už to tady bylo řečeno, údajně to byla ochrana proti EMP.
Kulový blesk je neznámá, na tom se asi všichni shodneme. Kdo ale ví, jak se měří proudy "obyčejného"  blesku?

Fuk Tomáš:
Měření proudu "obyčejného" blesku bych rozdělil na 3 oblasti:

1) Ví se, kam blesk udeří. To je případ laboratoří vysloveně zaměřených na zkoumání blesků, s vysokánským jímačem anebo vystřelování rakety táhnoucí za sebou tenký drát. Zde není problém instalovat tam měřicí techniku. Vhodná konstrukce bočníku, paměťový osciloskop atd. atd. Vzpomínám si třeba, když jsem byl na brigádě ve VÚSE Běchovice někdy před skoro 40 lety, tak tam napájení měřicí techniky na vvn potenciálu řešili pomocí dlouhé plexisklové tyče jako hřídele pohánějící dynamo a sloužící současně jako světlovod pro přenos signálů.
2) Měření vrcholové hodnoty proudu blesků na nějakém území - to se dělalo v minulém století pomocí měření remanentní magnetizace tyčinek přiložených ke svodům, zemnicím lanům apod. Po bouřce se posbíraly a oměřily.
3) Monitorování blesků v současnosti - viz přiložená mapka senzorů sítě EUCLID. Senzory detekují elmg. poruchy (signály) způsobené bleskovým proudem, a jednotlivá centra vyhodnocují polohu, čas a vrcholovou hodnotu proudu (jedná se o 8 podsítí, my spadáme pod CELDN se senzory od Siemense a s centrem v Karlsruhe). Jsou všechny propojeny do online sítě.
Myslím si - ale nemám to prověřené - že zde se amplituda vyhodnocuje z velikosti elmg. poruchy s využitím trigonometrie a korekce na vzdálenost blesku od detektoru.

novy1:
V literatúre je uvedených vela svedkov, čo sa stretli s gulovým bleskom. Zatial sa však vraj nikomu nepodarilo vierohodne gulový blesk odfotiť alebo natočiť.
Predpokladá sa, že gulový blesk začína ako normálný slabý bočný blesk. Ak neprídu ústretové výboje, tak sa jeho dráha može skončiť nad zemou v uzavretej plazmovej guli, ktorá sa pohybuje relatívne pomaly smerom k zemi.  Bežná ochrana proti blesku tu úž nemá význam.   

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana