Je kombinace prázdný, mokrý vodojem-WAP-přenos.svítidlo 230V přes FI bezpečná?

(1/1)

František Maňák:
Může se při čištění vypuštěné komory vodojemu kde jsou mokré zdi,
na dně kaluže a sedimenty při použití tlakové myčky a v tomto prostředí se pracovníci volně pohybují,
použít pracovního osvětlení (halogenů) na napětí 230V a při přítomnosti do obvodu zařazeného proudového chrániče?

Jaroslav Hasala:
Toto je docela problematická věc.
Na podobné práce by se měly zpracovat "Místní provozně bezpečnostnost ní předpisy",  kde bude stanoveno, jakým způsobem a s použitím jakých pomůcek je možno práce provádět.

Obecně lze říci, že pokud ta halogenové svítidla budou mimo dosah vody, budou v pořádku a připojena přes chránič 0,03A, že by to snad mohlo nějak jít. Ale nutno posoudit na místě.

Pavel Ryšavý:
Pokud zařadíme vnitřní prostor vodojemu jako omezený vodivý prostor, pak veškeré přenosné spotřebiče, nebo spotřebiče držené v ruce musíte napájet z obvodů SELV, nebo za oddělovacím trafem.
Pro světla (neupevněná) více-méně totéž, detaily hledejte v ČSN 33 2000-7-706 Omezené vodivé prostory.

Jaroslav Hasala:
Omezené prostory ve vodojemu asi budou, ale vodivé ne nezbytně - většina vodojemů není z vodivých (kovových) materiálů. Ovšem prostředí bude asi AD5 (mokré),  tedy zvláště nebezpečné.

Jak jsem psal, nutno posoudit na místě.

Surovec:
U přenosných svítidel  III třídy, napětí SELV  12V AC 25V DC + omezení napětí živých částí na 12V AC  25VDC.  Zdroj napětí bezpečnostní transformátor ,  vně akumulační nádrže (vodojemu).  Pevně instalována svítidla 230V AC: Svítidlo I třídy automatické odpojení od zdroje +pospojování nebo chránič. Svítidlo třídy II dvojitá nebo zesílena izolace+chránič.

Navigace

[0] Index zpráv