Co je impedance smyčky?
Elektro laik:
Tento pojem je často v diskuzních příspěvcích. Jde lidem co se elektrikařinou neživí vysvětlit o co jde a v čem je nebezpečnost, když je vysoká?
Jiří Schwarz:
A k čemu vám jako laikovi bude, že se dozvíte, že žádný zdroj elektrické energie není "ideální", ale že se zdroje chová jako kdyby to byl ideální zdroj, který je schopen dodat "nekonečně velký proud" bez poklesu napětí, v sérii s odporem. K tomu připočteme "odpor" vodičů, vložených komponentů (jističe, chrániče, případněš tlumivka RTO,...) a máme tedy "reálný zdroj energie"
Pokud je to u střídavé sítě, nehovoříme o odporu, ale o impedanci, protože se projeví kromě odporu i indukčnost
Pokud takový "reálný zdroj" zatížíme, výstupní napětí klesá, úbytek napětí se dá spočítat podle Ohmova zákona
Je jasné, že je dobře, aby byla impedance co nejmenší, aby byl minimální pokles napětí při zatížení.
Jirka Š. Svejkovský:
Impedance (ve smyslu ochrany před úrazem el. proudem) je komplexní elektrický odpor poruchové smyčky.
Obvodech, kde se vyskytuje kapacitní a/nebo induktivní zátěž se nejedná o skalární veličinu, je definován jako komplexní číslo. Na vodorovné ose je reálná složka impedance, na svislé ose imaginární složka.
Velikost impedance je potom vektor Z = (X + iY) matematicky, Z = (R + jX) elektrotechnic ky. V elektrotechnic e se spíše používá goniometrický tvar komplexního čísla: Z = |Z|cos(fí) + j|Z|sin(fí)
|Z| je absolutní velikost vektoru, "j" je označení imaginární části (písmeno "i" z matiky se nepoužívá kvůli záměně s označením proudu). Cos(fí) je účinník, neboli kosínus úhlu, který svírá vektor impedance s osou X.
Poruchová smyčka je obvod, který vznikne při poruše. Patří do něj vinutí transformátoru, vodič L až k poruše (dotyk fáze s neživou částí - kovovým krytem přístupným dotyku) a ochranný vodič připojený k neživé části.
Podle Ohmova zákona je proud definován jako I = U/R (R si klidně nahraďte Z). Z uvedeného vyplývá, že čím vyšší odpor/impedance, tím nižší proud vodiči při poruše proteče.
Každý obvod je chráněn jističem nebo pojistkou. Aby při poruše jistící prvek vypnul včas, musí být poruchový proud dostatečně velký. To je dáno charakteristik ou jistícího prvku.
Například jistič 16A s charakteristik ou B vypíná zkrat dostatečně rychle až při proudu nad 80A. Při napětí 230V potřebujete impedanci Z = U/I = 230V/80A = 2,9 Ohm. Bude-li impedance vyšší, než tato hodnota, vypnutí se protáhne na vteřiny až minuty nebo k vypnutí nedojde vůbec. Na kovovém krytu pak zůstává nebezpečné dotykové napětí.
Je to vysvětleno velmi zhruba, záměrně jsem vynechal některé detaily.
Zdeněk Pikhart:
(jednicka) dokonalá odpověď.
Ján Pitoňák:
Veľmi pekne ste to napísal, p. Svejkovský,klobúk dole.
Iba ten cos(fi) impedancie by som nenazýval účinníkom. Ten sa skôr viaže k odoberaným výkonom, resp, k tokom výkonov. Nebudeme predsa hovoriť o účinníku pri skrate, resp. poruche že?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana