LED svítidla a světelné zdroje
(1/1)
Tisková zpráva:
LED svítidla a světelné zdroje
Na trh se dostávají LED produkty, které jsou nabízeny jako řešení pro všeobecné osvětlování místností s jednoznačnou argumentací ekologického a energeticky úsporného produktu, ale v mnohých případech tento produkt svým charakterem může vyhovovat spíše dekorativnímu účelu ...
Zdroj: zde...
Co vás napadá v souvislosti s touto informací?
LED svítidla a světelné zdroje
Jaroslav Borovec:
Nikdy bych nevěřil, že by LEDka osvětlovala třeba ulici. Ale když tak na to koukám, jak to svítí v Praze, tak začínám věřit většímu rozšíření. Jen by to nemuselo tolik topit. Vždyť to je energetická ztráta!
Martin Lasota:
O LED osvětlení se také začínám zajímat.
Běžně se vyrábějí LED čipy (nemluvím o běžných 20mA ledkách) s účinností kolem 130 lm/W, tento rok dosáhl výrobce CREE 200 lm/W.
Klasická výbojka má 120-170 lm/W, žárovka do 15 lm/W, halogenka asi 30 lm/W.
Takže nahrazovat ledkama výbojky či kompaktní žárovky se stále ještě nevyplatí.
Výjimkou jsou aplikace s požadovanou mech. odolností, úsporou místa, energie nebo s minimální ztrátovým teplem.
Pro montáže jsme jedné firmě pořídili LED reflektor o příkonu 10,5W a subjektivně hodnotím jeho svítivost jako o něco málo nižší než 150W halogen.
Co se kvality podání barev u LED týče, existují již různé varianty (např. 4-čipy), které dokáží pokrýt i širší spektrum.
Jako velice chytré využití LED vidím v použití na místech kde je požadována vysoká spolehlivost (výtahy, semafory, žel. návěstí), s tím že jedno svítidlo má několik okruhů LED a při výpadku jednoho stále plní svou funkci a není nutný okamžitý servis.
Takže já hlasuji:
pro - bezpečnostní aplikace, mobilita, odolnost
proti - pro klasické svícení je zde stále vysoká cena
Javot:
Je možné běžnou komerční LED s paticí GU5.3 určenou jako "náhrada" halogenových žárovek připojit na elektronické trafo?
Které bylo dříve pro napájení bodovek. Kdo ví, co může udělat elektronické trafo s elektronikou LEDkové bodovky.
Jiří Souček1:
Elektronický transformátor pro halogenové bodovky má většinou na sobě vytištěný rozsah (40W - 80W, 80W - 120W). Pokud je zátěž menší nebo větší než je rozsah tak se transformátor nezapne.
LED diodové bodovky mají menší odběr než původní halogenové.kdy ž sečtete odběr všech LED bodovek které chcete připojit ke starému transformátoru musí být součet v rozsahu na transformátoru .
V ničem jiném by neměl být problém.
Navigace
[0] Index zpráv