Je možné mít po zásahu el. proudem popáleniny 3. stupně a přežít?
dolac:
Citace: Jiří Schwarz 08.08.2010, 15:51
Krátce před tím byla na Novinkách ještě větší "perla"
Chlapec chtěl svojí milé zazpívat, kamarádi mu pomohli připravit aparaturu a když zpíval do mikrofonu, dostal zásah elektrickým proudem (a bohužel nepřežil)
(Maďarsko)
Nejsmutnější je, že nejvíc hlasů jako "kvalitní názor" dostal příspěvek, kde autor tvrdil, že to musel být elektronkový zesilovač, protože tam je velký proud a proto tam vzniká velké napětí, které se nějak dostalo do mikrofonu!!
Jeden takýto prípad poznám osobne. Chlapec to bohužiaľ neprežil. Bolo to však asi pred 30 rokmi, a bol to naozaj starý elektrónkový zosilňovač. Nie však preto, že je tam veľký prúd, ale preto, že kostra zosilňovača a aj tienenie mikrofónových káblov a aj jeho kostra bola namiesto PEN na fázovom vodiči. Mikrofón bol plastový ale mal kovový filter, ktorý si chlapec priložil k perám.
dolac:
Citace: Radek Červený 08.08.2010, 11:04
Když se na to podívám po stránce odborné, i kdyby na plot bylo třeba i záměrně připojených "tvrdých" 230V, tak už uložení kovové konstrukce plotu ve stavební konstrukci musí mít nějaký svod o dejme tomu mizerné hodnotě zemního odporu.
Při doteku rukou tohoto plotu se potenciál začne dělit mezi onen zemní odpor a odpor lidského těla a vydá se cestou menšího odporu. Zde pak záleží na mnoha okolnostech, konstrukci plotu, odporu těla konkrétního jedince, počasí, vlhkosti, obuvi, druhu dlažby, atd.
Veľmi odborný pohľad to naozaj nie je, pretože zvod plotu v tomto prípade nemá na prúd tečúci telom absolútne žiadny vplyv.
dolac:
Citace: Josef Martinec 10.08.2010, 08:24
Popáleniny 3. stupně mohou vzniknout i od 230V , zažil jsem to před dvaceti lety jako brigádník u rybářů.
Provádělo se slovování potoka , používá se k tomu malá centrála která naprázdno má 300V= a v zátěži asi 180-220V=.
Celé je to postaveno tak ,že se mínusová lopatka hodí do vody u centrály a plus pól se k druhé lopatce posílá pomocí cívky ,s cca 600m kabelu(zelený vojenský telefonní) , kterou nese obětavý rybář. Z cívky je pak vytažen cca 4m dlouhý káblík na jehož konci je kladná lopatka.
Tenkrát se stalo to že při odpojení plus lopatky si dotyčný šrtnul o očko na konci kabelu, to se mu zaháklo za prst , on se lekl a spadl do vody.
Během okamžiku se mu očko propálilo až na kost na prvním čláku prstu.
Naštěstí kromě malé jizvičky je dnes vše vpořádku.
Nemám skúsenosti s takýmto zdrojom, ale tiež som to dvakrát videl v činnosti pred mnohými rokmi. Ste si však istý že to bolo iba tých 300V? Nejako sa mi to nezdá. Predpokladal som výrazne vyššie napätie. Voda má pomerne vysoký merný odpor, a aby ste pretlačil potrebný prúd na 600m je asi potrebné hodne vyššie napätie. Predpokladal by som, že používajú prúdový zdroj s napätím niekoľko kV.
Jan Kelbich:
Citace: dolac 21.10.2010, 22:20
Veľmi odborný pohľad to naozaj nie je, pretože zvod plotu v tomto prípade nemá na prúd tečúci telom absolútne žiadny vplyv.
A proč by neměl, když tvoří bočník k tělu ?
Jiří Schwarz:
Citace: Jan Kelbich 21.10.2010, 23:07
A proč by neměl, když tvoří bočník k tělu ?
váš názor jsem jaksi nepochopil.
Jestli bude na plotu "tvrdé napětí", ten svod konstrukce plotu nemusí fungovat jako bočník, tam by hodně záleželo na vlhkosti terénu, vodivosti jednotlivých vrstev zeminy, povrchu,...
Nebo jste přesvědčem, že žárovka 230V/25W bude svítit méně, když ke stejnému přívodu připojíte ještě žárovku 230V/100W "jako bočník"?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana