Co mohlo zpusobit zablesk z odpojene bytove rozvodnice?
Martin Kurka:
Vážený pane Pustino,
v té Vaší změti vodičů po rozvodnici je něco, co zcela jistě není vpořádku jak z hlediska norem, tak z hlediska bezpečnosti.
Normálně zapojené ovládání ze spínaček nebo HDO připíná kabel barvy modré na PEN. Správně byste tam neměl mít po vypnutí hlavního jističe žádné napětí. Fázi tam musíte dodávat Vy a ta byla vypnutá spolu s vypnutím hlavního jističe - pokud je to správně zapojené. Pokud ne, je možné všechno, i zničení HDO.
Ale dá se předpokládat, že i chybně zapojené HDO většinou je napojeno přes cívku relé nebo stykače, nebo přes jistič od 2 do 6A. Tudíž od HDO žádné oblouky jako ze svářečky, ale jen prsknutí.
Oblouky jako ze svářečky (velký proud, malé napětí) spíš odpovídají stavu, kdy PEN od sousedů je někde přerušen a sousedi jeli ze svého PEN přes ochranné pospojení Vašeho boileru. Odpojením přívodního PEN jste je asi odpojil od na boiler jedoucího PEN. A to je velmi velmi nebezpečný stav zejména pro Vaše sousedy. A možná již touto dobou u nich došlo k úhynu hejna elektrospotřeb ičů a možná i již k vážnému úrazu.
Pokud je tomu tak, pak věc vyžaduje bezodkladné řešení.
Pokud je to ve vaší moci, radši sousedy vypněte všechny hned, spojte zpět u sebe všechny PEN na sběrnici mezi sebou jako dříve. Přizvěte si někoho zkušeného (revizáka) a pak po postupném jednotlivém zapnutí hlavních jističů varovaných a poučených sousedů měřte klešťovým ampérmetrem na Vaší PEN sběrnici proudy v jednotlivých PEN.
U sebe v bytě musíte mít vše vypnuté, u sousedů, vše vypnuté mimo jediného levného spotřebiče - například varné konvice. Nezapomeňte na žádného souseda, na PEN propoj může jet najednou i více sousedů, třeba celá stoupačka. Při zkoušení je nejlepší vyhnat sousedy z bytů
Zapnutí jednoho souseda může vyvolat plné napětí například na kostře chladničky, pračky, mikrovlnky, sporáku...u naprosto jiného a vypnutého souseda.
Teoreticky by se měl proud ukázat ve Vašem přívodním PEN do skříňky a v přívodním PEN pro boiler.
Pokud není vypnutí sousedů ve Vaší moci, doporučuji změřit napětí mezi odpojenými zelenožlutými vodiči PEN a nějakou spolehlivou zemí - hromosvod, ústřední či vodovodní topení. Pozor jde o práci pod napětím, které se může v čase prudce změnit, podle stavu sepnutí spotřebičů u sousedů.
Tvrdé napětí v rozmezí 0-230V, nejčastěji kolem 60V-120V signalizuje PEN vodič od sousedů upálený či přerušený od patřičného přívodu. (pokud měříte voltmetrem, tak ho zatižte žárovkou). Ve Vaší rozvodnici zjištěný živý PEN vodič pak změřit proti ostatním vodičům PEN. Kde se objeví stejné napětí s nejvyšší opatrností spojit - práce pod napětím i pod proudem - pouze s ochrannými pomůckami ! - budou lítat blesky.
V tuto chvíli budete mít sousedy alespoň z nejhoršího částečně chráněné.
Detekci vlastní příčiny udělejte ve spolupráci s někým zkušeným, nejlépe s revizním technikem. Například lze na kritický spoj PENů navěsit klešťový ampérmetr a postupně vypínat jističe sousedům, dokud proud nezmizí. Pozor, na tento propoj může jet najednou i více sousedů. třeba celá stoupačka. Revizní technik je výhodný, protože budete v případě nutnosti budete muset pro změření a nalezení kritického místa muset jít i do měřených částí instalace.
Co se týče Vaší zkušenosti či nezkušenosti, vězte že s tímto nebezpečným případem se může setkat i sebezkušenější elektrikář, který si celou rozvodnici poctivě oťuká zkoušečkou. Zavlečení napětí na PEN totiž záleží na okamžitém stavu nevyvážení sítě v ostatních bytech. Pokud mají sousedi vypnuto, nebo vyváženo, pak vy v daném okamžiku nic nezměříte. Pak Vy PENy v klidu odpojíte, soused něco zapne a kritický stav je na světě.
Takže i z toho je vidět, proč je dobré se na N vodič a tudíž i na PEN vodič dívat jako na potenciálně živý, proč je důležité odlišit PEN vodič od N vodiče modrým proužkem (návlečkou) a proč se přechází z TNC na TNC-S a proč je důležíté body rozdělení zemnit.
Lubomír Jindra:
Citace: Lukas Pustina 06.08.2010, 00:30
...po odpojeni hlavniho jistice...
Víte jistě že to byl ten správný hlavní jistič?
Rudolf Šála:
Pane pustino, nikdy se nespoléhejte jen na jistič s popiskem!
Raději měřte vadaskou nebo multi-metrem.
Stejně tak i kdyby vám někdo říkal že je zařízení vyplé. Párkrát se mi už také stalo že mi kolega řekl že zařízení je vyplé a vadaskou jsem si zavčasu zjistil že je tomu jinak...
Měřit, měřit, měřit - zdravý máme jedno.
Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Rudolf Šála 06.08.2010, 19:19
Raději měřte vadaskou nebo multi-metrem.
Ani jedno ani druhé. Každý elektrikář má v brašně kvalitní (doufám, že víc než míň kvalitní) tester. U "vadasky" i u multimetru jde o zdraví.
Jinak, kolega má pravdu. U elektriky věřte jenom sám sobě, co si neověříte sám, nemusí být pravda, i kdyby vám to někdo na dřevo zaklepal. Vyjímka je u vn, tam je zvykem kolegy přesvědčit o bezpečném stavu tak, že se rukou dotknete živých částí. Velmi přesvědčivý způsob.
Jan Alin:
Citace: Jirka Š. Svejkovský 06.08.2010, 22:01
Ani jedno ani druhé. Každý elektrikář má v brašně kvalitní (doufám, že víc než míň kvalitní) tester. U "vadasky" i u multimetru jde o zdraví.
Já bych to obrátil, dobrý elektrikář dokáže dobře pracovat s "vadaskou" i s "multimetrem", špatnému nepomůže ani nejkvalitnější tester protože neví co vlastně měří.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana