Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jaké normy musím znát k provádění elektroinstalací?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké normy musím znát k provádění elektroinstalací?  (Přečteno 14800 krát)
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« kdy: 06.07.2010, 16:56 »

Poraďte mi prosím, kterými normami se musím bezpodmínečně řídit při provádění elektroinstala ce v bytových objektech podivej
Těch norem je tolik, že už z toho mám v hlavě pěknej chaozz
Nebo poraďte nějakou dobrou knihu, která se touto problematikou zabývá, podle které by se dalo učit.
Já jsem studovaný slaboproudař, ale chtěl bych spíš více fušovat do silnoproudu nn.
Samozřejmě teoreticky jak co zapojit to vím, ale aby se to shodovalo s normami tak to je věc druhá.

Je třeba v nějaké normě uvedeno v jaké výšce má být ve zdi položeno vedení? Nebo jak vysoko dát zasuvky a vypínače?

#230#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 06.07.2010, 21:29 »

Asi by jste měl začít normami z řady 33 2000.

Co se týká druhé části dotazu, toto obvykle řeší projekt, i když platí určité zásady.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.07.2010, 21:33 »

 Jak řekl kolega jarda Hasala...ČSN 33 2000 se všemi částimi to je jako bible pro elektrokaře silnoproudaře.
Ke druhé části dotazu, Existuje kníža která už přesně nevím jak se jmenuje tuším SILNOPROUDÁ ELEKTROTECHNIK A, je to taková oranžová obálka A5. A tam je tak nějak v kostce srhnuto dost podstatných věcí. A je to "čtivější" než normy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
IM
« Odpověď #3 kdy: 08.07.2010, 01:16 »

ČSN 33 2130, ČSN 33 2130 ed. 2. Při kvalitním projektu nepotřebujete k provedení instalace žádnou normu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 08.07.2010, 11:21 »

Taky existuje kniha Praktická elektrotechnik a (prodává mj. BEN, technická literatura),  tam je taky spousta zajímavých informací.
Jen u knih musíte počítat s tím, že "stárnou" a informace v nich obsažené nemusejí být v souladu s aktuálně platnými normami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #5 kdy: 08.07.2010, 22:07 »

Poraďte mi prosím....
Já jsem studovaný slaboproudař, ale chtěl bych spíš více fušovat do silnoproudu nn...

...Samozřejmě teoreticky jak co zapojit to vím, ale aby se to shodovalo s normami tak to je věc druhá.

TO: Petrpavlicek1

Je hezké že chcete fušovat do silnoproudu a chcete se učit sám. To ale nestačí. nenene
Pokud se chcete váže zabývat montážemi elektrických instalací nn, musíte nejdřív získat kvalifikaci, a tu získáte pouze rekvalifikací nebo vyučením v oboru.
Tam získáte všechny základní informace a dále si už budete pouze udržovat nebo zvyšovat vědomosti. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 10.07.2010, 23:27 »

Asi nemusíte znát žádné, protože jak sleduji tento portál tak elektriku dělá kde kdo - viz např. stupidní otázky jak zapojit vypínač.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 12.07.2010, 13:04 »

Asi nemusíte znát žádné, protože jak sleduji tento portál tak elektriku dělá kde kdo - viz např. stupidní otázky jak zapojit vypínač.

Mě by zajímalo, jak byste tedy změnil stávající situaci. V každém vašem příspěvku jen lamentujete, jak je to dnes špatné, jak je portál elektriky.cz na hov....,  ale ani jednou jsem od vás nečetl nějaký konstruktivní návrh, jak situaci zlepšit. Tak do toho, nadhoďte něco.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.