Ako najlepšie uzemniť prepeťovú ochranu B/C umiestnenú v HR?

(1/4) > >>

Ivan Schlosár:
V hlavnom rozvádzači mám umiestnený modul prepeťovej ochrany B+C. V návode je to pripojené na svorkovnicu PE v HR.
(sieť TN-S). Pri rozvádači mám vyvedený uzemňovací pás, na ktorý by sa mala pripojiť HUS, odtiaľ vodičom CY 16 prepoj
na svorkovnicu PE v HR. Nebolo by vhodnejšie uzemniť túto prepeťovú ochranu priamo na HUS?

#uft#

Martin Šedivý:
Určitě by to bylo vhodnější. Propoj z HOP/HUS/ na PEN sběrnu ponechat. Pospojení větších průřezů pospojuji v HOP /HUS/  na svorkovnici PAS1. Jinak je dobré dodržet projektovou dokumentaci, pokud toto vůbec řeší. Pokud ne, je potřeba kontaktovat projektanta ....... atd.

Fuk Tomáš:
Citace: Ivan Schlosár  29.06.2010, 20:47

Nebolo by vhodnejšie uzemniť túto prepeťovú ochranu priamo na HUS?

Citace: Martin Šedivý  29.06.2010, 21:59

Určitě by to bylo vhodnější...

To bych si dovolil nesouhlasit.
Účelem SPD je - svedením/rozdělením bleskového proudu - udržet napětí mezi vodičem PE a pracovními vodiči v kontrolovaných mezích. Tím, že společný vývod (PE) toho svodiče zapojíte jinam, vkládáte mezi PE sběrnici a vývod PE svodiče další impedanci, a stupeň kontroly nad přepětím mezi PE a pracovními vodiči se tím sníží. Za určitých okolností se pak může stát, že budete mít v rozvodech sice menší přepětí pracovních vodičů proti zemi, ale současně větší přepětí proti PE, a že to jemné přepěťové ochrany (D) pěkně odskáčou a neuhlídají.

Jestli chcete investovat do dalšího CY16 mezi HR a HOP, tak ho tam dejte (to chválím, čím víc tím líp a 16 mm2 je pouhé minimum),  ale paralelně, tj. spojte ho s tím prvním CY16 na obou koncích.

Martin H.:
Teraz iba lovím v pamäti, ale odporúčané spojenie bolo HUS - SPD - PE(N) najkratšou trasou a káblom CYA kvôli skin-efektu pri prudkom nábehu prúdu v prípade blesku.

Jiří Schwarz:
Citace: Martin H.  30.06.2010, 00:51

Teraz iba lovím v pamäti, ale odporúčané spojenie bolo HUS - SPD - PE(N) najkratšou trasou a káblom CYA kvôli skin-efektu pri prudkom nábehu prúdu v prípade blesku.

Nejde jen o skin-efekt.
Pokud projde vodičem větší proud, vzniká velké elektrodynamic ká síla, která se snaží vodič narovnat. Proto je lepší slaněný vodič, bez ostrých ohybů, bez smyček, krátký,...

A že proud při blesku "má sílu" občas vidíme na budovách, kde je svod hromosvodu po střeše, pak je takové "eSko" při přechodu na zeď a po bouřce je vytržená horní skoba, drát částečně narovnaný...

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana