Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Smí se elektrické spotřebiče s označením CE "China export" uvést do provozu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Smí se elektrické spotřebiče s označením CE "China export" uvést do provozu?  (Přečteno 15868 krát)
Libor Studený
*
Offline Offline



« kdy: 11.06.2010, 13:25 »

Obracím se s dotazem ohledně pravidelné revize elektrických spotřebičů dle ČSN 33 1600 ed. 2. Elektrické spotřebiče jsou většinou opatřeny značkou C E dle Nařízení vlády č. 17/2003 Sb.

Jaké riziko ale představuje revize elektrického spotřebiče, který je sice opatřen značkou CE, ale grafická podoba této značky neodpovídá vzoru uvedeném v Nařízení vlády č. 291/2000 Sb. ? Písmena CE jsou blízko u sebe a toto označení prý znamená "China export"?
Nejedná se jen o spotřebiče koupené na tržištích, ale i značkové spotřebiče, např. nová varná konvice ETA typ 3591 (nerezová).

Jaké je riziko revizního technika, když tento spotřebič vyhoví požadavkům dle ČSN 33 1600 ed. 2 ale od konvice pak vznikne požár a vyhoří třeba průmyslový palác?
Byl jsem moc překvapen, kolik spotřebičů je prodáváno v kamenných obchodech s označením CE China export.
Slyšel jsem zajímavý názor, že se takto označené výrobky sice v ČR mohou prodávat, ale nesmí se uvádět do provozu.
Co s tím?

#105# Před tečkou, vykřičníkem a otazníkem se mezera nedělá!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 12.06.2010, 08:19 »

Není to přímá odpověď na Vaši otázku - můj čistě osobní dojem bez jakýchkoli vnějších informací je, že mnoho výrobců má správně na výrobku CE (Conformité Européenne) ale graficky špatně provedené, prostě jen šlendrián.  zle Například viz níže přiložený obrázek, kde se někdo pokoušel znázornit rozdíl a přitom i zde je Evropská značka CE viditelně špatně, mezera je moc velká.


* 51-ce-srovnani.gif (2.26 KB, 300x200 - prohlédnuto 365 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #2 kdy: 12.06.2010, 09:30 »

Osobně si tedy nemyslím, že značka na konvici ETA by znamenala China Export, pokud je mi známo, výrobky ETA se vyrábí v ČR (i když, v dnešní "globální" době je možné prakticky cokoliv ...) a jsou určené zejména pro domácí trh.
Pokud mám jako RT nějaké pochybnosti o značce CE na spotřebiči, mohu si přece vyžádát další dokumentaci, konkrétně "prohlášení o shodě". Pokud "není",  mohu kontaktovat výrobce/prodejce.
Pokud si jako RT nejsem jistý původem spotřebiče a provozovatel mi nechce nebo nemůže dodat "prohlášení o shodě",  tak tento spotřebič mohu jednoduše vyřadit z evidence a nerevidovat ho.  Další používání je potom čistě na odpovědnost provozovatele. Tento přístup je sice poněkud alibistický, ale jak jinak to řešit ? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 12.06.2010, 09:41 »

TO: Jindra

Podle toho obrázku bych řekl že je to právně naopak. Značka CE [EUROPE]  musí vytvářet překrývající se kruhy a k tomu má blíž druhá značka. Úsměv


* CE značka.jpg (68.73 KB, 495x280 - prohlédnuto 417 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 12.06.2010, 09:50 »

Myslím, že nejenom ETA, ale i Black & Decker má problém z grafickým provedením značky CE, zvlášť, když si to jako na potvoru nechá vyrobit v Číně.

Když jsem se ze zvědavosti obrátil na místní zastoupení B&D, že prodávají nelegální výrobek, odpověděli mi snůškou frází typu "neustálé zkvalitňování",  "několikanásobn á kontrola",  "ISO9000",  "ISO14000" a podobně .. Tak jsem to nechal být.


* BD_China.jpg (51.62 KB, 640x480 - prohlédnuto 415 krát.)

* BD_China_2.jpg (43.38 KB, 762x461 - prohlédnuto 402 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
raj
« Odpověď #5 kdy: 12.06.2010, 10:08 »

Citace
...výrobky ETA se vyrábí v ČR...
Škleb V Hlinsku se vyrábí jen jeden typ vysavače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Online Online




« Odpověď #6 kdy: 12.06.2010, 10:14 »

Škleb V Hlinsku se vyrábí jen jeden typ vysavače.
Také jsem už před pár lety došel k přesvědčení, že převážná většina jejich sortimentu jsou převzaté výrobky čínského původu (ovšem v celkem obstojné kvalitě). Když se kouknete na jejich web, tak to je typická prezentace prodejce, který se o vlastní výrobě zmiňuje už jen v sekci historie firmy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 12.06.2010, 20:38 »

Podle toho obrázku bych řekl že je to právně naopak. Značka CE [EUROPE]  musí vytvářet překrývající se kruhy a k tomu má blíž druhá značka. Úsměv
Právě že "jen" blíže to je ten šlendrián o kterém jsem psal.


* Výkres1.png (16.24 KB, 434x290 - prohlédnuto 350 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 12.06.2010, 21:37 »

Nedovedu si představit, jak jako "obyčejný" RT určuju, která značka CE je pravá, a která ne. Pokud je u spotřebič vše v pořádku, dle norem, a označení odpovídají tomu, co je psáno a předepsáno, je to podle mne v pořádku. V případě nejasností, mohu maximálně doporučit nepoužívání tohoto spotřebiče, nebo požadovat doplnění údajů, ale to myslím nebude mít valnou právní váhu, pokud je to podle měření a ostatních indicií OK. Tím se nebude chtít asi nikdo zatěžovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 12.06.2010, 22:28 »

Ono by snad bylo nejlepší, kdyby se na výrobku, který je v záruce, žádná revize nedělala, ručil by za to výrobce.
A co nejdříve po skončení záruky kdyby se objevila taková závada aby se to nevyplatilo opravovat...
Někteří výrobci už k tomu mají "našlápnuto"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Libor Studený
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 13.06.2010, 18:49 »

Děkuji za Vaše názory. Vím, že asi nelze očekávat jednoznačnou odpověď na používání spotřebičů s nesprávným označením CE. Chtěl jsem tímto dotazem s problémem značení CE seznámit široký okruh elektrotechnik ů. Je trochu zarážející, když o tomto různém značení CE neví ani taková kapacita v oboru jako je Ing. Kříž, kterého jsem se na tuto problematiku osobně zeptal na školení elektroprojekt antů ale připadalo mi, že o tomto problému nic neví. Snad jsem tímto dotazem upozornil zejména revizní techniky, protože když se stane malér, je snaha vše hodit na revizního technika - přece kdyby na toto nesprávné označení CE provozovatele upozornil a doporučil výrobek nepoužívat, nevznikl by požár... Nějak nechápu, proč Evropská unie připustí téměř shodnou značku CE od Číny, ale to je asi vysoká politika a s tím nic nenaděláme.
Takže při pravidelné revizi elektrických spotřebičů s označením CE "China export" beru toto jako riziko povolání a doufám, že vnitřní zapojení konvic a vařičů obsahuje i nevratnou tepelnou pojistku a že vydrží izolace vnitřních vodičů. Úraz asi nehrozí, proměřím přechodový odpor i unikající proud, ale z požáru mám obavy. Není přeci reálné při revizi desítek spotřebičů pracně zjišťovat výrobce a nechávat si zasílat ES prohlášení o shodě.
PS: Třeba také budete v obchodech koukat na značku CE jako já... A nějak nevěřím tvrzení, že firmy mají problém s grafickým provedením značky CE, jen asi zapomněli změnit štítek čínského výrobce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 13.06.2010, 19:06 »

Je trochu zarážející, když o tomto různém značení CE neví ani taková kapacita v oboru jako je Ing. Kříž, kterého jsem se na tuto problematiku osobně zeptal na školení elektroprojekt antů ale připadalo mi, že o tomto problému nic neví.
Ale ví o tom, zrovna tak jako většina lidí, kteří sledovali reportáže v TV, které se tím zabývaly. Jenže těžko vám na to může cokoli smysluplného odpovědět tak radši mlčí. Je to pro něj lepší než plácnout nesmysl nebo otevřeně říct pravdu že je to špatně ale nikdo s tím nic dělat nechce a nebude.

A nějak nevěřím tvrzení, že firmy mají problém s grafickým provedením značky CE, jen asi zapomněli změnit štítek čínského výrobce.
Firmy si výrobek objednají včetně štítku a nikdo grafickou podobu značky nekontroluje zrovna tak jako to jestli výrobek montují děti a jestli je to za hrst rýže, jde o obchod a pokud to funguje tak to nikdo neřeší.


V případě že by došlo k hodně velké škodě tak dobrý právník určitě dokáže ze špatné značky vytěžit maximum a převést zodpovědnost na někoho jiného nebo do ztracena.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 13.06.2010, 21:01 »

výrobky ETA se vyrábí v ČR

Kdeže loňské sněhy jsou...  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 13.06.2010, 21:59 »

Nedovedu si představit, jak jako "obyčejný" RT určuju, která značka CE je pravá, a která ne.

Copak o to, garfickou podobu "košer" CE do oka dostanete. Tak jak zde uvedl kol. Beláň, jedná se o dvě tečné kružnice.
Jenomže ono to je skoro jedno.
Značka CE totiž není důkazem bezpečnosti výrobku, ale pouze jeho shody s některými předpisy.  nenene pozor
Sám jsem žil v opačném domnění řadu let, ale byl jsem poučen článkem v posledním čísle časopisu Elektro (6/2010).  Nerozhodný
V on-line podobě bude na stránkách vydavatele až po 24.6.2010. Dávat sem neodsouhlasený scan tohoto článku před uvedeným datem by asi bylo proti pravidlům.  palec


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 13.06.2010, 22:10 »

Značka CE totiž není důkazem bezpečnosti výrobku, ale pouze jeho shody s některými předpisy.  nenene pozor
Sám jsem žil v opačném domnění řadu let, ale byl jsem poučen článkem v posledním čísle časopisu Elektro (6/2010).  Nerozhodný

Já dodnes žiji v přesvědčení že označit značkou CE mohu výrobek jen v tom případě že je ve shodě se všemi předpisy které se na něj vztahují ne jen s jedním.

I když po školení ve čtvrtek v Hradci jsem zase přišel o pár ideálů, myslím že jsem vás tam také zahlédl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 13.06.2010, 22:26 »

Já dodnes žiji v přesvědčení že označit značkou CE mohu výrobek jen v tom případě že je ve shodě se všemi předpisy které se na něj vztahují ne jen s jedním. 
To souhlasí, ale to ještě automaticky neznamená, že je výrobek bezpečný.


I když po školení ve čtvrtek v Hradci jsem zase přišel o pár ideálů, myslím že jsem vás tam také zahlédl.
Obojí souhlasí.
Byl jsem přítomen a taky udiven.
I když vysvětlení ohledně vyhl.č.73/2010, že se jedná pouze o zařízení uváděná do provozu a nikoli  provozovaná mne docela potěšilo...  vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #16 kdy: 13.06.2010, 22:34 »

Nedávno jsem slyšel,že i výrobky PANASONIC se vyrábí v Číně. Je to pravda nebo nějáká fáma?  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 13.06.2010, 22:41 »

To souhlasí, ale to ještě automaticky neznamená, že je výrobek bezpečný.
Ale mělo by to znamenat že výrobce udělal vše co musel aby tomu tak bylo.

Byl jsem přítomen a taky udiven.
I když vysvětlení ohledně vyhl.č.73/2010, že se jedná pouze o zařízení uváděná do provozu a nikoli  provozovaná mne docela potěšilo...  vegeeet

Ono to okolo té vyhlášky bylo taky trochu rozpačité, začalo to tím že vyhrazené je vše bez rozdílu napětí, pokračovalo to tím že to nemusí být vždy pravda a pak už jako vždy, mě osobně v tom zůstal zmatek. Já se těšil spíš na to že se dozvím něco o centrálách a UPS ale vím jen že si je mohu koupit, třeba jsem byl nepozorný. Zrovna tak mě dostala odpověď na dotaz o strojním zařízení, bude školení přijeďte a hotovo. Vůbec to na mě dělalo spíš dojem prezentace osobních názorů a já bych požadoval spíš něco jako výklad učiva.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.