Jak postupovat při výrobě rozvaděčů?
Martin Mlkar:
Já reagoval s příhlednutím na kličky, které našel pan Fuk. Těžko něco posuzovat, když neznám jasnou odpověď. ANO NE
Jan Alin:
Citace: Martin Mlkar 14.05.2010, 15:35
Já reagoval s příhlednutím na kličky, které našel pan Fuk. Těžko něco posuzovat, když neznám jasnou odpověď. ANO NE
Klička není řešení.
Postavte si dům i s elektrárničkou v dostatečné vzdálenosti od ostatních na vlastním pozemku. Pokud se nenapojíte na el.síť a pojedete v ostrovním režimu tak to možná projde.
Je to obdobné jako oblíbené auto. Vyrobte si ho svépomocí klidně na koleně ale do provozu na veřejnosti ho dát nesmíte dokud nesplníte určitá pravidla. Sám na vlastním pozemku si ho na vlastní nebezpečí používejte do okamžiku kdy jeho provoz nezasáhne ostatní.
Martin Mlkar:
Dobrá tedy rozvaděč si musíme nechat vyrobit a chtít k tomu patřičnou dokumentaci. Co v případě, že existují rozvaděče, které nebyly zkoušeny a nemají patřičnou dokumentaci. Jak s takovým "výrobkem" naložit. Existuje nějaké řešení kdy se dá štítek doplnit tak aby rozvaděč "prošel", aniž by se musel vysekat ven ze zdi?
Fuk Tomáš:
Citace: Radim Strycharski 14.05.2010, 14:24
Výrobek má jasně stanovené vlastnosti a hranice, výrobek může být kompletní. Při změně výrobku se stávající výrobek ruší a vzniká výrobek nový.
Naproti tomu instalace výrobků nemá jasné hranice, instalace nemůže být kompletní nebo nekompletní, termín "celá instalace" nebo "celá síť" je nesmysl. Výrobky se mohou přidávat nebo odebírat a nemůže to mít vztah k nějakému "celkovému výrobku", protože žádný takový neexistuje.
Nerozumím. Celá elektroinstala ce v RD je poměrně jasně vymezený termín, na její dodávku se uzavírají smlouvy a je předmětem výchozí revize. Má jasně stanovené vlastnosti a hranice.
Smysl zákona 22/1997 je zabezpečit, aby výrobek při uvedení na trh byl bezpečný a spolehlivý. To je naplněno tím, že v okamžiku předání odběrateli výrobek jako celek splňuje předepsané náležitosti, přičemž jeho jednotlivé komponenty, ze kterých se skládá, již nejsou zákonem posuzovány jednotlivě, ale jako celý výrobek.
Proto pokud firma A nakoupí od firmy B kompletní rozvaděč a zabuduje ho do stavby majitele C, musí ze zákona tento rozvaděč (jakožto výrobek uvedený na trh firmou A) splňovat předepsané náležitosti. Při výchozí revizi celé elektroinstala ce se pak může revizní technik o tyto náležitosti opřít a rozvaděč hlouběji nezkoumat.
Pokud firma A nakoupí jednotlivé komponenty budoucího rozvaděče a podle projektu zkompletuje celou elektroinstala ci, kterou předá majiteli stavby C, nedochází k samostatnému předání rozvaděče, nýbrž k předání celé elektroinstala ce. Je pak na projektantovi (návrh) a revizním technikovi (kontrola), aby posoudili, zda je to provedeno v souladu s normami a předpisy výrobců. U jednoduchých malých bytových rozvaděčů složených z certifikovanýc h komponent k tomu mají dostatek kvalifikace, ve složitějších případech je lépe postupovat podle varianty první. V běžném životě to tak chodí, a pokud nechybí projektová dokumentace, je to tak v pořádku nejen podle selského rozumu, ale podle mého názoru i v pořádku podle zákona. To není klička, a už vůbec ne vynalezená mnou.
P.S. Představme si novostavbu, kde majitel po půl roce zjistí, že podcenil potřebnou velikost hlavního jističe před elektroměrem, a nechá si ho tedy navýšit. Podle logiky tvrzení, že každý vystrojený rozvaděč je vždy a za všech okolností výrobkem, který musí splňovat náležitosti dle zákona 22/1997 Sb. by se tedy měl elektroměrový rozvaděč vybourat, poslat s novým jističem na kusovou zkoušku a pak osadit zpátky?
Martin Mlkar:
Citace: Fuk Tomáš 14.05.2010, 17:21
P.S. Představme si novostavbu, kde majitel po půl roce zjistí, že podcenil potřebnou velikost hlavního jističe před elektroměrem, a nechá si ho tedy navýšit. Podle logiky tvrzení, že každý vystrojený rozvaděč je vždy a za všech okolností výrobkem, který musí splňovat náležitosti dle zákona 22/1997 Sb. by se tedy měl elektroměrový rozvaděč vybourat, poslat s novým jističem na kusovou zkoušku a pak osadit zpátky?
Tak řešení takového problému by tě tedy se souvisejícím tématem také zajímalo. Také to souvisí s mou otázkou co dělat, když už takové rozvaděče jsou osazené i několik let. Mám ten rozvaděč vybourat a dát k přezkoumání výrobci rozvaděčů?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana