Proč mi spínané zdroje vyhazují proudový chránič?

<< < (4/6) > >>

Jaroslav Hasala:
Zařízení tř. II (bez ochranného vodiče) by už z principu neměly mít přímý vliv na proudový chránič.
Mohou mít ovšem vliv nepřímý - v situaci kdy nějaká část pracovního proudu poteče přes PE.
Uvedu modelovou situaci :
Někde v instalaci je částečný spoj mezi N a PE. Když to vezmeme čistě ohmicky, pracovní proud se rozdělí v nějakém poměru, třeba 10:1. Větší část proudu teče zpět přes N, ale část proudu teče přes PE. Do určitého zatížení to funguje, ale po sepnutí nějakého většího spotřebiče se zvýší i proud v PE, potom chránič vybaví. Nemusí jít nutně ani o větší spotřebič, stačí i spotřebič s proudovým rázem při zapnutí, chrániče vypínají ve velmi krátkých časech.
V praxi se to potom projevuje tak, že chránič "drží" např. při zapnutých světlech, ale vypíná při zapnutí např. rychlovarné konvice (zátěž) nebo ledničky (proudový ráz).

V uvedeném případě to ovšem také může být ještě něco úplně jiného. Jestli to správně chápu, máte prodlužku s vypínačem, ze které jsou připojené různé věci kolem počítače a z nějakých důvodů to vypínáte a zapínáte tím vypínačem na prodlužce.
K výpadku jističe nebo chrániče potom dochází při zapnutí toho spínače na prodlužce.
Při spínání se projevují různé přechodové jevy, jednak proudový ráz (který může vypnout i jistič) a dále se také "zhoupnou" i unikajicí proudy. Za provozu se to ustálí, jednotlivě to zřejmě nebude působit problémy, ale všechno naráz může být problém.
Zkuste odpojit všechny spotřebiče, zapnout spínač na prodlužce a spotřebiče postupně připojovat. Jestli to takhle bude fungovat, nejjednoduším řešením je tyto spotřebiče prostě nevypínat. Nebo to spínat postupně, popř. to rozdělit alespoň na dvě části (dvě prodlužky s vypínačem).
Konkrétně u PC nebo jiných spotebičů se spínanými zdroji se celkem často stane, že vypnutý jistič nejde zapnout, pokud jsou spotřebiče v zásuvkách. Typicky se to stává při přerušení dodávky el. energie, po obnovení dodávky vypadne jistič a nejde znovu zapnout. Potom je nutné odpojit všechny spotřebiče ze zásuvek, zapnout jistič a potom teprve postupně připojovat spotřebiče. Je to tedy spíše problém nějakých administrativn ích provozů, než domácností, ale může se to stát.

Pro klid duše bych stejně doporučil návštěvu revizního technika, aby se vyloučila chyba chrániče nebo chyba v instalaci a také aby se přezkoušely jednotlivé spotřebiče, zejména unikající proudy při spínání. Může tam být také vadný spotřebič, který má vyšší unikající proudy, sám o sobě sice funguje, ale v kombinaci s ostatním to působí problémy.  

Lubomír Jindra:
Normální stav to nebude, spíše jde o poruchu  (!) v nějakém ze spotřebičů. Vámi jmenované spotřebiče by neměly za normálního stavu způsobit ani vybavení RCD ani vypnutí jističe 16A.

Například jsem se asi dvakrát setkal s vadnou MW troubou, která na starý "unavený" jistič 16A fungovala, ale po výměně s ní nový jistič 16A už nechtěl spolupracovat. Prý to je vadný kondenzátor někde na vstupu MW. Takže kdo ví  ::)

Malý unikající proud na hranici citlivosti RCD můžete zjistit bez měření tak, že při zapnutých spotřebičích nejde RCD třeba 3x za sebou - nebo také vůbec - nahodit. Při opačném postupu - spotřebiče vypnout, RCD nahodit a pak je připojit vše relativně normálně funguje: indikace malého unikajícího proudu.

Zrovna tento týden jsem řešil takový neposlušný RCD, pokud se zapnuly všechny okruhy, stačilo do RCD lehce cvrknout prstem  :) a vybavil. Samozřejmě - jak píší kolegové výše - závada nebyla v RCD.

V každém případě, výpadky jističe a RCD správně signalizují, že něco není v pořádku a pokud chcete mít klid a možná zachránit nějaký svůj spotřebič před definitivní zkázou, jediná možná rada je odborník na místě  (bigbb)

Jan Palička:
Citace: Miroš Jan  27.04.2010, 10:09

TO: Petr Liskar
"c) odchází chránič"
Dost odvážné tvrzení. Já jsem instaloval několik stovek proudových chráničů, a z tohoto počtu byli pouze 4 kusy vadné.


To, o čem píše pan Vítek, se mi doma stalo též -  občas se stávalo, že jsem přišel domů a byl vypnutý jeden z proudových chráničů.  Protože na jednom z jím jištěných okruhů byl počítač, televize, nabíječky mobilů apod.,  domníval jsem se, že je to opravdu dáno spínanými zdroji. Při zkouškách, kdy se postupně odpojovaly spotřebiče, se ovšem ukázalo, že chránič vypíná, i když na okruhu nic zapojeného nebylo.
Závada byla skutečně ve chrániči: pokud se chránič vypnul ručně (páčkou) a opět zapnul, držel. Pokud vypadlo napětí v síti a zase se zapnulo (vypínačem před chráničem, výpadkem apod.),  chránič vypnul. Po demontáži a profěření fází se ukázalo, že jde o závadu na L1 (na níž byl shodou okolností výše zmíněný počítačový okruh)

Chránič byl FaG, z roku 1998, závada se projevila asi po 8 letech....smut né, že to byl typ tuším HF7 či tak nějak, tedy se zvýšenou provozní spolehlivostí. Za patřičné peníze.

Je ale pravda, že je to široko daleko jediný, který odešel.

Libor Vítek:
Citace: Jaroslav Hasala  28.04.2010, 18:12

Jestli to správně chápu, máte prodlužku s vypínačem, ze které jsou připojené různé věci kolem počítače a z nějakých důvodů to vypínáte a zapínáte tím vypínačem na prodlužce. K výpadku jističe nebo chrániče potom dochází při zapnutí toho spínače na prodlužce.


To je přesně ten případ, zkoušel jsem i jinou prodlužku a dělalo to pořád stejně.

Citace: Jaroslav Hasala  28.04.2010, 18:12

Zkuste odpojit všechny spotřebiče, zapnout spínač na prodlužce a spotřebiče postupně připojovat. Jestli to takhle bude fungovat, nejjednoduším řešením je tyto spotřebiče prostě nevypínat.


Zkoušel jsem "strkat do zásuvek" spotřebiče jednotlivě a vyhazoval to zdroj PC, adaptér modemu i adaptér externího pevného disku. Trvale připojeno bych to nechávat nechtěl. Jednak z důvodu možného (ikdyž málo pravděpodobnéh o) vzniku požáru a jednak manželka je poměrně nekompromisní, když zjistí, že někde "zbytečně svítí nějaké světýlko" (indikační LED) :) . Bohužel humanitně vzdělanému člověku je zbytečné cokoliv vysvětlovat...

Zkusím manželce vysvětlit, že by bylo vhodné pozvat toho revizáka, ikdyž to bude stát pár stovek. Už slyším ty řeči, že vyhodí počítač z okna a bude pokoj :D

Jan Alin:
Citace: Libor Vítek  29.04.2010, 09:42

Už slyším ty řeči, že vyhodí počítač z okna a bude pokoj :D


Z okna nevyhazovat, možnost úrazu kolemjdoucích. V případě nutnosti se jistě najde někdo kdo počítač rád bezplatně odveze na jiné místo.  ;) :D

Já bych to viděl na to že je někde propojený nebo prohozený vodič PE a N nebo je N vodič toho obvodu zapojen před chránič. Chování tomu nasvědčuje. Víc už asi po netu zjistit nejde pokud nejste elektrikář, zbývá návštěva kamaráda s odpovídající kvalifikací a po dohledání problému konzumace lahvinky něčeho dobrého.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana