Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Je takto zapojený bytový rozvaděč správně proveden?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je takto zapojený bytový rozvaděč správně proveden?  (Přečteno 91646 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #90 kdy: 04.04.2010, 22:58 »

Stále je vidět, kolik lidí se plete ve svých dojmech.

Vidí neochotu poradit, podle nich banální věc, ale nevidí jiné souvislosti a pozdější důsledky. Pokud poradím někomu, jak má dělat na vyhrazeném zařízení něco bez znalostí a oprávnění k té práci, stávám se spoluviníkem u případného úrazu, nebo něčeho horšího. Jak potom může klidně spát? Podle mne to není tak těžké pochopit.
Navíc od laika dostanu zde pouze malé informace, a bez místních znalostí konkrétní věci může i dobře míněná rada někomu uškodit. Prostě není nad prohlídku odborníkem se zkušenostmi na místě,  a pak odstraněním problému jím, nebo další odbornou firmou.

O honění zakázek zde na portále to opravdu není. Většina dotazů je z jiných oblastí,  než se třeba pohybuji já. Proto vím, že i ostatní kolegové,  co zde přispívají,  to nedělají pro sebe, ale jen z dobré vůle a pro osvětu našeho řemesla. Vždyť i ta "profláklá" informace, pozvěte si odborníka, podle všeho není prostě zažitá v lidech a proto se musí pořád dokola opakovat. I informace o projektu a důkladné revizi má své opodstatnění,  protože to evidentně není tak automatické,  jak by mělo být. Jsme prostě národem, co pořád chce něco očůrávat, bez ohledu na důsledky. Prostě pořád moc na východě (moc u Ruska)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav 3
« Odpověď #91 kdy: 05.04.2010, 06:37 »

No a abych nebyl stejnej jako "Václav 3" a neplácel jen o tom kdo je větší profík ...

Není to o tom kdo je jaký profík, ale o slušnosti. Na můj dotaz, co říká projekt jste neodpověděl, to nejspíš znamená, že projekt není, což by bylo slušné přiznat a potom by možná moderátor téma nezamkl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jouda_50
« Odpověď #92 kdy: 08.04.2010, 18:25 »

Až žasnu jak jste tu (skoro) všichni neochotni poradit a každého hned posíláte za odborníkem elektrikářem :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #93 kdy: 08.04.2010, 18:47 »

Ono taky kdyby se tu radilo každému "Joudovi",  to by byl teprve mazec..... Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #94 kdy: 09.04.2010, 08:33 »

to Jan Franěk

Napsal jste to hezky o tom očůrávání. Ale zapomněl jste na jednu věc - PENÍZE.

Někde jste uvedl, že jste venkovský elektrikář.
Pokud se budeme bavit o venkovském jednotlivci, nikoli o průmyslové výstavbě, tak :
Existuje venkov v okolí Prahy a venkov ostatní.
Když máte štěstí a v Zapadákově chytnete místo za 100.-hrubého, téměř polovinu odvedete státu (daňové prázdniny jsou v červnu ).
Něco dáte za dopravu do zaměstnání,něco za léky na bolavé klouby a zbude tak 20.-Kč.Když děláte 2 lidi,tak vám zbude 40.- na hodinu.
Ty řeči o tom,že člověk už nebude muset nic kutit, ale prostě si zaplatí službu,které jsem slyšel od nové vlny politiků v 90.letech, se mi taky líbily.Chybičk a se bohužel vloudila.
(Také jsem v mládí slýchával věci o tom, že peníze už nebudou třeba. Úsměv I tam se cosi nepovedlo.)
Pokud přijede k člověku odborník ochotný pracovat za 40.-Kč na hodinu,problém s bastlením bych neviděl.
Zaplatit za 10 hodin práce odborníka 400 nebo 4000 Kč  je ovšem sakra rozdíl.

Pracovních míst s platem 100 000.- a více měsíčně zas tak moc není a lidí je jak  .... (por.Hamáček)
Obávám se,že s prkénkem na kterém budou přišroubovány 3 jističe a 2 zásuvky, nebo se zásuvkou 500V/60A po dědovi,se na českém venkově ještě nějaký ten pátek budete setkávat.
 na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jouda_50
« Odpověď #95 kdy: 09.04.2010, 09:33 »

Pokud si savím celý RD svépomocí, tak nevidím důvod, proč si elektro nenatahat sám a na zapojení rozvaděče pozvat elektrikáře melouchem, se kterým jsem vše dopředu konzultoval. On je spokojený, dostane keš a já taky, mám to za polovic.
Že nemám projekt, taky k čemu? Elektrikář to ví co kde a jak, já taky a nějakej náčrtek na papír si udělám, co kdyby za pár let bylo potřeba. Běžná praxe co koukám po novostavbách v okolí co staví svépomocně. Takže není to tak jak tu někteří plačete, že tu poradíte a berete si tím navzájem práci, že do elektřiny nemají Joudové co vrtat a tak podobně. Já elektrikáři naopak práci dal, jenom jsem nechtěl aby mi sekal drážky, sádroval apod. za 200 na hoďku, když mi to může udělat zedník za 60. Sleva na matroš taky není, protože i když on slevu dostane, tak já od něj už ne, na matroš si přidá procenta, ......
Není to o vyčůranosti, ale o ekonomice  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #96 kdy: 09.04.2010, 10:25 »

Že nemám projekt, taky k čemu? Elektrikář to ví co kde a jak, já taky a nějakej náčrtek na papír si udělám, ...

A revizi napíše Franta u půlitru v hospodě, že?  zle
Tak ať vám a vaší rodině domek hodně dlouho a hlavně v klidu a bezpečí slouží. Komu není rady.....   vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #97 kdy: 09.04.2010, 11:00 »

Není to o vyčůranosti, ale o ekonomice  Mrknutí
To není o ekonomice, ta fuguje přesně naopak.

Elektrikář dostal prachy na ruku, takže neodvedl ani daň (s tím se dokážu ještě smířit) ale ani zdravotní a sociální pojištění. V okamžiku, kdy si vezme volno na ošetření člena domácnosti, nebo si zlomí ruku ale peníze chtít bude, že?

Nikdo vám nebrání sekat drážky, to zvládne i cvičený primát.

Mám ale takový dojem, že patříte mezi lidi, kteří mají po takové "práci" příjemný dojem, jak s tím krásně vydupali. Chodím po takových na revize a věřte mi, téměř pokaždé se předělává. A to už tak levné není, zvlášť když je to třeba pod dlaždičkama. vás ale asi nepřesvědčím.

Neberete nám práci, jenom riskujete svoje zdraví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #98 kdy: 09.04.2010, 11:06 »

To Jouda_50: "zedník za 60" - ten váš zedník provozuje charitu? Se schválně zkusím zeptat po okolí, ale myslím že za 60,-/hod mě každý pošle do zadnice  zle
Ještě si nezapomeňte zbudovat svépomocí plynovou a vodovodní přípojku, možná vás to nevyplaví nebo nevybouchnete  Smích Smích
Soudě dle Vašeho přístupu k práci budete nejspíš odborník na svém místě. ajoooo

To Kamil Novák: Nene, u toho půlitru už mu ji jenom předá hotovou přece  Smích
Dost často se s tím setkávám i já, ale neztotožňuji se s tím  nenene
Ono kdo chce kam, pomozme mu tam...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
IM
« Odpověď #99 kdy: 09.04.2010, 11:53 »

K probíhající diskuzi:
I v džungli se dá žít, musíte však dodržovat zákony džungle. Nejlíp se tam daří opicím, umí dobře lézt po stromech. Pokud zákony džungle zavedete do lidské společnosti, bude potřeba vrátit se na stromy a trénovat. Problémy s elektroinstala cí vymizí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #100 kdy: 09.04.2010, 12:29 »

K probíhající diskuzi:
I v džungli se dá žít, musíte však dodržovat zákony džungle. Nejlíp se tam daří opicím, umí dobře lézt po stromech. Pokud zákony džungle zavedete do lidské společnosti, bude potřeba vrátit se na stromy a trénovat. Problémy s elektroinstala cí vymizí.
A "džungli" je třeba zavést i jinam, takže scháním si pár trubek na rám, nějaká kola, když mi to někdo svaří za krabičku cigaret, nějaký motor tam našroubuje a mohu vyrazit. Jen hlupák zaplatí za auto balík peněz u výrobce....
Nebo by to mělo být jinak?
A proč u aut je nám to jasné, ale jinde ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
JBubik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #101 kdy: 09.04.2010, 12:33 »

Elektrikář dostal prachy na ruku, takže neodvedl ani daň (s tím se dokážu ještě smířit) ale ani zdravotní a sociální pojištění. V okamžiku, kdy si vezme volno na ošetření člena domácnosti, nebo si zlomí ruku ale peníze chtít bude, že?
Nikdo vám nebrání sekat drážky, to zvládne i cvičený primát.
Mám ale takový dojem, že patříte mezi lidi, kteří mají po takové "práci" příjemný dojem, jak s tím krásně vydupali. Chodím po takových na revize a věřte mi, téměř pokaždé se předělává. A to už tak levné není, zvlášť když je to třeba pod dlaždičkama. vás ale asi nepřesvědčím.

To bohužel je o ekonomice..... .vzpomeňme si, kolikrát nám v životě někdo řekl když to uděláme bez papíru, máte to  o x procent levnější. Když to koupíte bez papíru, máte to levnější o DPH. A podobně. Šedá ekonomika je pro kupujícího ( ale i prodávajícího) vždy levnějším a jednodušším řešením, než nešedá. Lidi jsou tak zvyklí, dělají to už šedesát let a nevidí důvod, proč to měnit. Navíc stát je v tom i trochu podporuje - třeba tím, že zmenšuje odstup nižší sazby DPH (na stavební práce apod.) od té vyšší (na materiál a vše ostatní).

Že touto formou nemůže dojít k žádnému problému u koupě kanalizační trubky, jablek či vykopání rigolu je všem zřejmé. Že touto formou koupit pračku či si nechat zrekonstruovat elektriku či rozvod plynu nebo postavit nosnou stěnu v domu je blbost se sice ví, ale ty úspory lákají.......n avíc zda to je či není to pravé pro daňový systém v této zemi fakt nikdo neřeší. Zejména když má v povědomí milardy, co se zašantročí jiným způsobem...... .

Což není omluva joudů......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JBubik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #102 kdy: 09.04.2010, 12:37 »

A "džungli" je třeba zavést i jinam, takže scháním si pár trubek na rám, nějaká kola, když mi to někdo svaří za krabičku cigaret, nějaký motor tam našroubuje a mohu vyrazit. Jen hlupák zaplatí za auto balík peněz u výrobce....
Nebo by to mělo být jinak?
A proč u aut je nám to jasné, ale jinde ne?


kdybychom věděli, kolik opravdu po republice jezdí vyšperkovaných aut svařených ze tři či čtyř totálně bouraných dovezených na podvalníku za cenu šrotu, nikdy bychom strachy nevylezli na silnice...... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #103 kdy: 09.04.2010, 13:16 »

A proč u aut je nám to jasné, ale jinde ne?
Tak tak. Protože: nablískané auto před barákem, kastle vysoká aspoň 3,5metru, kola s průměrem metr, široké půl metru to je něco, to hned každý vidí jaký jsem masér, že jsem někdo! Že ta kára stojí před domem s opadanou fasádou, s uhnilým hromosvodem, elektroinstala ce z hliníku a střechou teče? Dokud neteče do obýváku, pivo je chlazený a bedna funguje je to přeci OK ne?
Vítejte v Česku  blboune

Až žasnu jak jste tu (skoro) všichni neochotni poradit a každého hned posíláte za odborníkem elektrikářem :-)

Něco lze smysluplně vyřešit po internetu a něco ne.
Příklad: pokud někdo v automoto fóru položí otázku až nastartuje motor, zda má dříve sešlápnou spojku a pak řadit nebo obráceně, co dotyčnému poradíte?
- z otázky je jasné že o řízení auta s manuální převodovkou neví nic
- z otázky je jasné že chce řídit auto

Poradíte mu a bude vám jedno jestli zabije sebe někoho jiného?
Nebo mu řeknete ať se poptá u autoškoly po kondičních jízdách (třeba jezdil jen s automatem...)?

Takže?  ??

P.S.
ségra je instruktorka v autoškole a věřte že tam padají po x jízdách i zajímavější otázky  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jouda_50
« Odpověď #104 kdy: 09.04.2010, 14:43 »

Ten zedník mi opravdu dělá za 60,- na hoďku, na černo ale to je jeho věc já ho nenutil, mně to takhle vyhovuje a možná je v důchodu, ale to nevím, neptal jsem se. Stačí, že je šikovnej a maká.
Revize určitě problém nebude, revizáků mám kolem sebe několik a pokud revizi udělá dobře a vše proměří budu v klidu. Nestavím fabriku aby se v tom nevyznal, mi netvrďte, že když mu dám náčrtek kde co vede, tak že to podle toho nezkontroluje? Tomu nevěřím, to by musel být opravdu ten revizák z hospody u piva :-)
BTW: pokud se mě někdo zeptá jak vyměnit cd-romku v pc, tak mu to taky řeknu i když vím, že by se v tom hrabat neměl, bo nemá vyhl.50 ale od toho přece to fórum je, abychom si radili ne? Každý sám si musí zvážit riziko a za úraz el. prodem si pak může každý sám, neměl do toho hrabat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jouda_50
« Odpověď #105 kdy: 09.04.2010, 14:52 »

Něco lze smysluplně vyřešit po internetu a něco ne.
Příklad: pokud někdo v automoto fóru položí otázku až nastartuje motor, zda má dříve sešlápnou spojku a pak řadit nebo obráceně, co dotyčnému poradíte?
- z otázky je jasné že o řízení auta s manuální převodovkou neví nic
- z otázky je jasné že chce řídit auto

Poradíte mu a bude vám jedno jestli zabije sebe někoho jiného?
Nebo mu řeknete ať se poptá u autoškoly po kondičních jízdách (třeba jezdil jen s automatem...)?

Takže?  ?

P.S.
ségra je instruktorka v autoškole a věřte že tam padají po x jízdách i zajímavější otázky  Mrknutí
[/quote]

Bez problému mu poradím, stejně se s tím nejspíš ani nerozjede  Úsměv ale tohle je trochu extrém
Když někdo bude chtít vyměnit brzdovou kapalinu doma, nebo brzdový obložení, tak pokud budu vědět jak na to nemám nejmenší důvod nepředat informaci dál. Jestli bude šikovnej tak to zvládne a když nebude tak se pro příště poučí a dá to rovnou do servisu.

Je každýho věc jestli poradí nebo ne, ale už mi to tady přijde trošku extrémní, neptej se ( i když od toho tu to fórum je) a mazej za elektrikářem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #106 kdy: 09.04.2010, 15:35 »

Se zájmem tuto diskuzi sleduji a dovolím si takový malý postřeh, co ji odlišuje od ostatních diskuzí v minulosti.

V současné době si hodně přispěvatelů /a teď myslím těch, kteří odpovídají správně/ začala uvědomovat jaká je skutečná cena odpovědi. Něco jiného je odpovídat pro radost na zajímavý dotaz, kdy sama odpověď odpovídajícímu rozšíří obzor, ale nic nepřinese za někoho dělat práci.

Donesení skleničky vody někomu na napití je milá pozornost a potěší obě strany, jenže v poslední době to již nejsou v dotazech prosby o vodu na napití, ale žádosti o naplnění bazénu, aby se mohl někdo cachtat a zbylo mu na pivo.

PS: Možná by nebylo špatné, pokud chce někdo ušetřit hotovost, udělat to formou výměny.
Mne třeba baví povídat o ochraně před bleskem, takže pokud za mne někdo bude sekat trávu, luxovat auto a dům, natírat okna, malovat pokoje, řídit za mne na služebních cestách, pomáhat mým příbuzným tak mu po celou dobu mohu vysvětlovat a vysvětlovat a vysvětlovat, budu na to mít čas a baví mne pozorovat lidi jak pracují.  Škleb . Pravda oba dva bychom to měli pak přiznat jako nepeněžitý příjem, ale pokud ne, je to menší zločin než to dělat bez papírů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #107 kdy: 09.04.2010, 15:40 »

Ten zedník mi opravdu dělá za 60,- na hoďku, na černo ale to je jeho věc já ho nenutil, mně to takhle vyhovuje a možná je v důchodu, ale to nevím, neptal jsem se. Stačí, že je šikovnej a maká.

Odkud že to jste?? Chci vidět šikovného zedníka, který umí makat a za 60,-/hod  Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Stran: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 21 dotazů.