Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Ví všichni projektanti o vyhlášce č.268/2009 Sb.?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Ví všichni projektanti o vyhlášce č.268/2009 Sb.?  (Přečteno 30432 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« kdy: 25.02.2010, 06:33 »

Vážení kolegové, zajímalo by mě, zda všichni z vás projektantů víte o platnosti Vyhlášky o technických požadavcích na stavby č.268/2009 Sb. ze srpna 2009, která ukládá povinnost dělat výpočty osvětlení i v bytech a rodinných domech. Vyhláška pak také řeší povinnost zřizování ochran před bleskem na veškeré stavby pro bydlení.
A proč to píši? Ani jedna PD ke stavebnímu řízení, která se mi dostala do rukou a byla vypracována po datu 12.8.2009 neobsahovala výkresy hromosvodu a výpočty osvětlení.
Když jsem se na tuto vyhlášku ptal u nás na stavebním úřadu, bylo mi řečeno, že o této vyhlášce všichni samozřejmě ví a že ji musí všichni striktně dodržovat, už mi ale nebylo odpovězeno na to, proč tedy PD schválené právě naším stavebním úřadem po tomto datu neobsahovaly výše uvedené části.

Dokud bude bordel na stavebních úřadech, pak se nikdy nic nezmění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 25.02.2010, 07:06 »


Dokud bude bordel na stavebních úřadech, pak se nikdy nic nezmění.

Naprosto souhlasím s kolegou Horským.  pozor

Začíná to stavením řízením a povolením, a končí neskonalým chaosem při kolaudacích. Kdyby úředníci ze stavebních odborů dodržovali své povinnosti dané zákony, situace by se určitě zlepšila. podivej


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #2 kdy: 25.02.2010, 09:16 »

Pochopitelně výpočty denního a umělého osvětlení, stejně jako výpočty oteplení rozvaděčů a kabelových tras, impedancí smyček, zkratových proudů, požárního zatížení (hmotnost PVC v kabelech),  řízení rizika, zemního odporu a řadu dalších provádějí projektanti u každé stavby, ale výpočtové protokoly se nedokládají (vyháška to výslovně nepožaduje),  výsledky se prezentují prostým sdělením, že jsou vyhovující. Přidávám se k názoru, že úředníci by měli být řádně proškoleni a k stavebnímu řízení i ke kolaudaci by měli vyžadovat předložení kompletní dokumentace včetně výpočtů bez výjimky pro každou stavbu, ať jde o obchodní megacentrum nebo garáž. Předpisy musí platit stejně pro všechny bez ohledu na region nebo velikost stavby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 25.02.2010, 09:36 »

Pochopitelně výpočty denního a umělého osvětlení, stejně jako výpočty oteplení rozvaděčů a kabelových tras, impedancí smyček, zkratových proudů, požárního zatížení (hmotnost PVC v kabelech),  řízení rizika, zemního odporu a řadu dalších provádějí projektanti u každé stavby, ale výpočtové protokoly se nedokládají (vyháška to výslovně nepožaduje),  výsledky se prezentují prostým sdělením, že jsou vyhovující.
...

Tak mě napadá, proč asi ti projektanti, kteří vše tak poctivě počítají, ty výpočtové protokoly do dokumentace vlastně nedokládají ? Vždyť by je to prakticky nic nestálo,  když už ty výpočty mají - jen trochu toho papíru a ještě by se mohli před zákazníkem blýsknout. Nemůže to být tím, že by mnohé z těch výpočtů neprováděli ? (O tom, že by to snad neuměli raději ani neuvažuji).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 25.02.2010, 09:37 »

Pak se nedivím, když kdejaký jouda ohánějící se autorizačním razítkem odevzdá PD ke stavebnímu řízení v podobě jednoho výkresu a technické zprávy o dvou listech a řekne si za to tři tisíce. To je pak borec u všech levný a je zavalen prací, kterou odevzdává v nepřijatelném stavu. No a stavební úřady to převezmou s plnou parádou.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 25.02.2010, 10:30 »

 Škleb No, možná v Andaluzii to prosadíš, ale zde v postkapitalist ickém Česku je ÚŘEDNÍK nad vyhláškami a zákony!
Pánové, kde žijete? Jak píše pan kolega Bureš :  ale výpočtové protokoly se nedokládají (vyháška to výslovně nepožaduje),  tak to zkuste opravit ouřadu že to nezná! ON to ví! Tak co chceme řešit???
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jpavel
« Odpověď #6 kdy: 25.02.2010, 11:38 »

č.268/2009 Sb. ze srpna 2009, která ukládá povinnost dělat výpočty osvětlení i v bytech a rodinných domech.

Ve vyhlášce je napsené jen návrh osvětlení, nikoliv výpočet, nikde neni napsané, když udělám výpočet osvětlení dle ČSN 73 4301, musím dokladovat výpočet do TZ
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 25.02.2010, 11:45 »

Ve vyhlášce je napsené jen návrh osvětlení, nikoliv výpočet, nikde neni napsané, když udělám výpočet osvětlení dle ČSN 73 4301, musím dokladovat výpočet do TZ

Tak potom by mě dost zajímalo, jak navrhujete osvětlení bez výpočtu. Dost by to všem ulehčilo práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
jpavel
« Odpověď #8 kdy: 25.02.2010, 12:33 »

Vypočítam osvětlení, výpočet nedokládám k TZ pro DUR a pro DSP, v případě DPS jej přikládám. Investor, potažmo nejvíc dodavatel stejně osvětlovací tělesa změní. Pokud dojde k záměně osvětlovacích těles, měl by dodavatel provést nový výpočet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 25.02.2010, 13:55 »

Jestliže investor vědomě změní typy osvětlovacích těles, to je pak již jeho soutěž. Při případném měření hygienou se pak jen chytí za hlavu a vysolí další peníze za tělesa jenž byla ve výpočtech.
To je již jiná věc.
Mě jde hlavně o přístup stavebních úřadů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 25.02.2010, 14:19 »

Tak mě by zase zajímal výpočet osvětlení v obýváku. Mám uvažovat s pětiramenným lustrem 300W nebo s bludičkou 60W? Jak zjistím, co si paní domu naporoučí, až bude manžela vláčet po krámech a vybírat vybavení bytu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 25.02.2010, 14:43 »

Muhehe, to je zase diskuze.

Už vidím řešení výpočtu osvětlení pro panelákový byt v podobě jednotného výpočtu předpokládajíc í standardní osvětlovací tělesa nejlépe v podobě placené "pomůcky". Ta se zkopíruje doplní o reálné rozměry a příloží k dokumentaci. Úřad se nažere, koza zůstane celá a jako projektant si přirazím bonus za dodání výpočtu.

Skutečné provedení bude samozřejmě podle přání každého soudruha.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 25.02.2010, 14:46 »

Já bych v tom nehledal vědu.
Domnívám se, že tak cca 9 z 10ti projektantů žádné výpočty ani samostatně dělat neumí a pokud je potřebuje, používá k tomu různé softwarové pomůcky. Tato praxe generuje stále hloupější a hloupější odborníky, kteří si již dnes často dokonce myslí, že si mohou i vstupní data výpočtů libovolně vymýšlet - tím, že je proženou přes kompjútr je jaksi zvěrohodní a legalizují obdržené výsledky.
Proto jsou dnes k vidění například výpočty osvětlení v projektu bez přesně stavených typů svítidel ; nebo výpočty uzemnění tam, kde nebyl zjištěn měrný odpor zeminy, nemluvě o tzv. "výpočtech" rizika - ty jsou generované vždy a všude výhradně jen z hausnumer.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 25.02.2010, 16:25 »

nemluvě o tzv. "výpočtech" rizika - ty jsou generované vždy a všude výhradně jen z hausnumer.

Například v klimatologii se tomu začalo říkat "Alternative Analysis MethodZlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #14 kdy: 25.02.2010, 17:26 »

Náležitosti dokumentace řeší Vyhl. 499/2006 Sb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 25.02.2010, 17:31 »

Já bych v tom nehledal vědu.
Domnívám se, že tak cca 9 z 10ti projektantů žádné výpočty ani samostatně dělat neumí a pokud je potřebuje, používá k tomu různé softwarové pomůcky.

A vy vše počítáte za pomoci kalkulačky a výsledky si píšete na papír?
Já používám k výpočtům různé softwary, které jsou samozřejmě k těmto účelům sestrojeny a nepřipadám si jako hloupý odborník.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #16 kdy: 25.02.2010, 17:36 »

Nechtěl jsem, aby se rozvinula diskuse tímto směrem. Dohadovat se, jestli je nutné počítat osvětlení v místnostech rodinného domu.......... ... no to asi nemá žádný smysl.
Šlo mi hlavně o to, jak se k výše uvedené vyhlášce staví stavební úřady a chtěl bych dát podnět k tomu, aby se s tím něco dělalo. Je tu nějaký šikovný lobista?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 25.02.2010, 20:47 »

... a co je horší, že dle mého pozorování se kvalita PD stále zhoršuje, zrovna včera jsem se snažil něco vyčíst, ale zjistil jsem tak maximálně, že kabely CYKY jsou černé zed Jednotná technická zpráva by se mohla vydat knižně zveršovaná a přikládat ke každé PD jeden kus  zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 22 dotazů.