Používáte výraz: "odpadní teplo" v souvislosti s klasickými žárovkami?
Jirka2504:
Mě tento výraz fascinuje. Lidé, kteří se zastávají úsporek ho běžné papouškují. Nevím, kdo ho vymyslel, ale ujalo se to. Ovšem nikdo z těch, co to papouškují nedokáře vysvětlit, jak v bytě rozlišuje tot "odpadní teplo" od toho "dobrého - neodpadního" z přímotopů, radiátotů ÚT apod. Hlavně také co s tím "odpadem" dělají? Vyvětrávají ho?
No a potom např. 6 vyměněných 100W žárovek nahradí 600W přímotopem, či přiloží víc uhlí do kotle?
Neznáte nějakou studii, která by opravdu objektivně posoudila a porovnala žárovku s úsporkami a to od začátku až do konce? Myslím od výroby linek na jejich výrobu, výrobní náklady a spotřeba energie při jejich výrobě a také při jejich likvidaci?
Myslíte si, že ta "úsporka" je ve finále s ohledem na celý výše uvedený proces opravdu úspornější než klasická žárovka? A tím myslím jak energeticky, tak i ekologicky.
#105#
Radek Červený:
Upřímně, neznám mnoho lidí, co by byly zastánci úsporek. Každý, kdo má IQ alespoň na takové úrovni, aby rozeznal trávu od berana, pochopí, že úsporky je silná lobby a o jejich smyslu se již na tomto portále napsalo mnoho.
Ať už to bylo porovnání světelného výkonu v poměru k watáži, kdy vyšlo na jevo, že ten často používaný převod tak nějak nefunguje, nebo celková spotřeba úsporky, nikoliv pouze té skleněné baňky a údaju na krabičce, atd.
Stačí jen trochu hledat. Další zajímavý test byl před časem v Černých ovcích, najdete jej v archivu ČT1, kde vyšlo najevo, že ta uváděná životnost je přinejmenším diskutabilní.
O podání barev také nemá cenu diskutovat, i zde vychází klasická žárovka lépe. Bez diskuze je obsah těžkých kovů a jedů v úsporné žárovce a malá osvěta mezi laiky na jejich likvidaci, opět opakované téma.
Odpadní teplo je název jistého efektu, který vzniká při provozu žárovky. V létě toto teplo může být na obtíž, v zimě jej jistě uvítáte, jak jste již psal v souvislosti s nutností zvýšení výkonu vytápění. Nutno ale také oběktivně říci, že se žárovky nevyužívaly pouze doma.
Jinak papouškování nečeho naučeného, bez podložení vlastním názorem či zkušeností je základní rozpoznávací znak podavačů v marketu nebo třicetikorunov ých , ,ovčanů,, , kteří mají právě ten problém rozeznat trávu od berana. To tak nemůžete brát. Pokud mě tento podavač přesvědčí argumentama, nebo fakty, které získal na základě zkušenosti, byť špatné, změním názor. Do té doby si budu myslet své.
P.S. Pokud se najde prodavač z marketu, který řemeslu rozumí, tak se mu hluboce omlouvám a smekám, a také mu zároveň gratuluji k tomu, že zrovna on je ta vyjímka, co potvrzuje pravidlo.
Aleš Dobrovolný:
Odpadní teplo produkuje třeba vyhořelé jaderné palivo a nevylučuji, že ekoteroristé (pardon) ekoaktivisté vzali tento odpudivý výraz odtud.
EU se zákazem žárovek je prostě EU a mám silné podezření, zda tajným šéfem EU není Jára da Cimrman s jeho hledáním slepých cest vývoje.
Martin1548:
Citace: Jirka2504 27.01.2010, 08:22
Lidé, kteří se zastávají úsporek ho běžné papouškují.
Je to absurdní zvláště při vědomí, že zatím všechny komerčně dostupné zdroje světla víc topí než svítí:
Žárovka svítí 5W, topí 95W.
Úsporka svítí 5W, topí 20W.
LED svítí 5W, topí 15W.
Tomáš Jarovec:
Výraz "odpadní teplo" znám v souvislosti s kogenerací. Ve spojení s klasickými žárovkami ho neznám, ale člověk, který rozezná trávu od berana jistě pochopí, co by to mohlo znamenat. Výraz by se dal použít u každého elektrospotřeb iče, snad s výjimkou kamen. Své o tom vědí provozovatelé trafostanic, serveroven a pohonů, kde tohle teplo může pěkně "zatopit".
Koukněte třeba sem http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1645.0.html.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana