Kolik GWp fotovoltaických elektráren "udrží' přenosová soustava ČEPS?
Michal Kolesa:
Může mi někdo LAICKÝM způsobem vysvětlit o co tu jde?
Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Martin Novák 16.02.2010, 00:42
Hmm... Takze predvidatelna. Fajn. Takze mejme FV pole o vykonu 10 MWp ze kteryho jede nekdy v cervenci na prave poledne plny vykon 10MW. Pak najednou prijde mrak, zastini slunce a behem 10 vterin vykon padne na 100 kW. Pak zafouka vetrik, mracek se pohne a behem dalsich 20 vterin je na pripojnicich zase 10 MW vykonu. Tak tomu fakt rikam predvidatelny zdroj.
Nebo snad vase predvidatelnos t byla myslena tak, ze lze predvidat jak rano s usvitem nejaka elektrika z panelu zacne lezt a po zapadu slunce lezt prestane ?
Vzhledem k tomu, že není na světě jenom jedna FVE a mrak nestíní všechny najednou, jedná se o předvídatelný zdroj. Prostě to dodává hlavně ve dne a nejvíc v poledne.
Citace: Michal Kolesa 16.02.2010, 02:49
Může mi někdo LAICKÝM způsobem vysvětlit o co tu jde?
Přečtěte si nadpis.
Michal Kolesa:
Zeptám se jinak. Proč by to soustava neměla vydržet? Když třeba svítí slunce tak pracují fotovoltaické elektrárny tak aby nebyl přebytek tak by šlo "vypnout" Temelín, např. S větrem to samé. Fouká vítr tak by se vypla jiná elektrárna.
Fuk Tomáš:
Citace: Michal Kolesa 16.02.2010, 11:24
Zeptám se jinak. Proč by to soustava neměla vydržet? Když třeba svítí slunce tak pracují fotovoltaické elektrárny tak aby nebyl přebytek tak by šlo "vypnout" Temelín, např. S větrem to samé. Fouká vítr tak by se vypla jiná elektrárna.
To se snadno řekne, ale hůř udělá. Každé odstavení/znovunaběhnutí elektrárny něco stojí, čím rychlejší tím dražší, a taky nějakou dobu trvá. Nechte si od ČEZu povědět, kolik milionů stojí jedno nouzové (=rychlé) odstavení bloku.
Rozmahel Vladimír:
Představte si takový model:
Celá ČR je protkána sítí vodovodních hadic různé světlosti, které jsou navzájem spojeny. Nejsilnější hadice jsou napojeny na největší, obrovské zásobníky, čím slabší hadice, tak ty jsou napojeny na menší a menší zásobníky vody. Je ji rovnováha, tak se hladina vody ustálí u všech na jedné hladině. To je pro nás rovnovážný stav. Zakřivení zeměkoule lze v tomto případě zanedbat. :D
Pokud někdy pohne s malým zásobníkem směrem nahoru voda v ostatních se bude snažit stoupnout nad ustálený stav. Malá změna vyvolá malý problém. Pokud někdo pohne s velikým zásobníkem směrem nahoru, tato změna vyvolá stoupnutí hladiny u ostatních a dojde k nerovnováze. Někdo, asi ten nejbližší, musí svým zásobníkem pohnout dolů, aby to vyreguloval. Stejný případ je tehdy, když někdo náhle svůj zásobník dá dolů. Bude nedostatek vody a někdo další můsí ihned svůj zásobníky zvednout, aby to vyrovnal. Pohyby těch zásobníků jsou výkyvy v obnovitelných zdrojích, ty následné jsou pak zásahy regulace. No a takto je protkána celá Evropa. Systám FV, nevím jak u větru, je navíc dotován skrytě dalšími výhodami. Pokud budu chtít připojit nový odběr tak zaplatím 500Kč/A, u úrovně velkoodběru 800Kč/kW. Pro FV toto neplatí, přitom je jedno zda proud teče tam, a nebo zpátky. A tak dále, a tak dále...
Když se kupovaly Gripeny, tak jsem nemohl pochopit, proč si kupujeme takové drahé stihačky, když je nepotřebujeme, protože jsme nevýbojný národ a mohly ještě léta sloužit SU nebo MIG a mohl se tím umořit Ruský dluh. Jak prosté. Korupce.
Když se spouštěla burza elektřiny, zdálo se to taky nepochopitelné . Standa Grosů měl ale jiný názor. (zle)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana