Jaký je rozdíl mezi trafosvářečkou a invertorem ?
Jiri Urbanec:
Myslím tím rozdíl v následujícím: svářecí proud, napětí, spotřebu proudu, elektrody, proč wse s invertorem svařuje lépe, atd.
Je to jedna otázka :): "Jaký je rozdíl mezi trafosvářečkou a invertorem", ve výčtu bodů jsem uvedl pouze to, čeho se mohou diskutující např. "chytit".
#105#
Zdeněk Dokulil:
Invertory mají vychytávky, jako například přerušení proudu, když přelepíte elektrodu :) Levná trafa nemají usměrňovač. Invertor je lehký a nejmenovaný český výrobce k němu dodává i popruh pro nošení přes rameno :) Bavím se tedy o hobby použití.
Spotřeba proudu je úměrná použité elektrodě, většina výkonu je použita na oblouk.
Na Silvestra jsem si užil u známého svářečku z hobby marketu a musím říct, že jsem skákal radostí, že doma máme invertor (dance)
Zdenek Hejčl:
Jen malé doplnění: na invertor je potřeba dobře očištěný svařovaný materiál.
Zdenek Jakubcik 1:
U invertoru je výstupní napětí téměř dokonale stejnosměrné. Výstupní napětí je usměrňováno řízeným usměrňovačem. U svářeček s můstkovým usměrněním dochází k poklesu napětí dle průběhu půlperiod - tudíž i horšímu hoření oblouku. Oblouk má tendenci se zhášet. Toť dle mě hlavní výhoda invertoru + další vychytávky, jak psal p. Dokulil.
Václav Pešek:
trafosvářečky jsou usměrněné a neusměrněné..
pokud vaříte neusměrněnou, musíte použít dražší rutilové elektrody, proti inventoru se trochu hůř chytá oblouk.
usměrněná trafosvářečka umožnuje použití obyčejných basických elektrod, přičemž kvalita svaru by tím neměla utrpět.... oblouk se v případě že byla slabší svářečka usměrněna dodatečně, chytá velmi špatně - dodatečné usměrnění jí sníží výkon i o 1/4-1/3, tudíž špička pro zapálení oblouku je menší také, oblouk je slabší, chce to cvičenou ruku... rutilové elektrody lze taktéž použít, subjektivně se s nimi vaří z pohledu uživatele lépe....
inventor funguje na principu spínaného zdroje, lepší typy mají funkce pro zapálení oblouku aj. tudíž oblouk se chytá poměrně slušně snadno (fígle poťuknutí, potáhnutí nejsou potřeba), napětí a proud je regulován přibližně konstatní s nastavenou hodnotou.. mno vaří se s tím hezky... by´t je to pořád v základním režimu elektroda...
lepší typy inventorů lze použít i ve spojení s příslušenstvím pro sváření metodou TIG, kterážto je velmi vhodná pro jemné svary, velmi slabé materiály a celkově piplačku... svařování touto metodou je ovšem poměrně drahé (spec. příslušenství, plyn, hořák s wolframovou elektrodou apod...)
jendoduše pro základní používání je to rozdíl zásadní v rozměrech, přenosnosti a příznivých parametrech lepších invertorů.. ovšem zásadní rozdíl je zatím i v ceně...
jedna z menších, poměrně slušných trafosvářeček, třeba JS90 váží pořád 30-40kg, takže byť je přenosná, je přenosná s omezeními, maličký inventor si dáte přes rameno a můžete i po štaflích :-)
silné trafo třeba wtu315 je sice profi mašina, ale rozměry má monstrózní - pravda má monstrózní i parametry..
dnes se dělají už i invertory schopné se vyrovnat wtu - ceny jsou ovšem několik desítek tisíc kč...
levnější invertory vyhoví kutilům pro domácí použití, třeba jako přenosnější náhrada zmíněné JS90, obvykle nejsou osekané nijak až tak výrazně ohledně výkonu, ale spíš komfortními funkcemi a procentem vytížení pro plný výkon... prostě na běžné práce.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana