Jaký je skutečný příkon zářivky?
Jan Alin:
Citace: Zdeněk Mancl 09.12.2009, 22:00
Jinak řečeno ústy matematika - lze tedy obecně říci, že za ustáleného provozního stavu je příkon svítidla cca o 20% vyšší, než součet výkonu trubic - platí v případě klasického zapojení s tlumivkou. A co zapojení s elektronickými předřadníky?
Nemám to podloženo seriozním měřením takže je to z mé strany trochu spekulace ale podle mně to vyjde skoro nastejno. Předřadník ušetří ztráty na tlumivce a zase je zdrojem vyšších harmonických a s účiníkem to taky není kdovíco takže se to vyrovná, zvláště pak levnější typy (už sem jednou řešil případ kdy jištění světelného obvodu na první pohled nesmyslně hřálo včetně kabelu a normální klešťák ukazoval že je vše v pořádku). Při kvalitním předřadníku toto ovšem platit nemusí, tam je ale zase cena o něčem jiném.
Dingo:
Myslim, že tady je to slušně ukázáno, jaký je rozdíl mezi tlumivkou a elektronickým předřadníkem - obecně.
Dingo:
ten odkaz o:-)
http://www.danyk.wz.cz/zarivk_p.html
Zdeněk Mancl:
Citace: Milan Illek 09.12.2009, 22:12
Především musíte rozlišovat zdánlivý příkon [VA] a činný výkon [W] (viz předchozí - Doležal). Jinak k žádnému výsledku nedojdete.
Souhlasím, ale když tohle řeknete montérovi, který se vás zeptá kolik x-trubicových svítidel ve výrobní hale (a upozorňuji, že projekt tohle neřeší) může ovládat šestiampérovým vypínačem, tak mu to asi moc nepomůže. Když mu ale řeknete, aby počítal 20% navíc, než mají trubice v součtu, tak je to podstatně srozumitelnějš í. Nebo se pletu?
Jan Alin:
Citace: Zdeněk Mancl 10.12.2009, 15:49
Souhlasím, ale když tohle řeknete montérovi, který se vás zeptá kolik x-trubicových svítidel ve výrobní hale (a upozorňuji, že projekt tohle neřeší) může ovládat šestiampérovým vypínačem, tak mu to asi moc nepomůže.
Jenže tohle by právě projekt řešit měl. :(
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana