Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Co se stane hasiči, když se dostane zásuvka 400V pod vodu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co se stane hasiči, když se dostane zásuvka 400V pod vodu?  (Přečteno 25850 krát)
Petr Hasil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.12.2009, 22:20 »

Na webu www.pozary.cz řeší hasiči tuto otázku.
Budu se brodit ve vodě v nějakém sklepení. Bude tam zásuvka 400V pod proudem. Třeba 3 cm od hladiny.  Když se pohnu, udělám vlnu, voda se odstane ke zdířkám na zásuvce. Co se stane? Může to někoho zabít či zranit?

Je mně jasné, že před zásahem vždy vypínáme přívod el.energie, plynu atd. Může se ale stát, že bude zásuvka natažena odjinud-třeba z jiné části objektu a malér je hned. Pro úplnost uvadím, že hasiči chodí ve vodě v holínkách po prsa. Tudíž by měli být (pokud jim neteče do bot :-) ) izolováni.  

Pokud by byly el.rozvody nové, vyskočí "fíčko",  co když ale budou staré na silných pojistkách?

#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rastafarian
« Odpověď #1 kdy: 03.12.2009, 23:36 »

Myslím že nastane zkrat a vypadne jistič. Ohrožení hasičů je podle mě téměř vyloučeno. Spíš dojde ke zkratu mezi dvěma fázemi nebo mezi fázi a nulou či ochranným vodičem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rastafarian
« Odpověď #2 kdy: 03.12.2009, 23:38 »

může ale taky vypadnout chránič pokud část proudu unikne do země nebo do PE vodiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 03.12.2009, 23:55 »

Čistě teoreticky by to nemělo být tak krizové.
Pokud budete stát ve vodě a nebudete se dotýkat ničeho dalšího, nemělo by se nic stát, i když bude na vodě nějaký potenciál. Je to podobné jako u ptáků, kteří sedí na drátech vysokého napětí.
Problém by mohl nastat v situaci, kdy by jste byl částečně ve vodě a přitom se zároveň třeba rukama dotýkal nějaké kovové konstrukce, potrubí apod.
Jinak ještě, konkrétně u zásuvky 400V dojde spíše ke zkratu mezi jednotlivými fázemi a PE popř. N. Docela dost pomáhá i víčko na zásuvce. Ne, že by to zásuvku úplně ochránilo před zaplavením, ale přece jen to pomáhá, vody se tam nedostane tolik a také to víčko pomáha proti přenesení potenciálu (menší styčná pocha).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.12.2009, 00:59 »

Ještě bych doplnil další faktor, který to nebezpečí snižuje.
V popisované situaci je podlaha zaplavena vodou, dost vysoko a už nějakou chvíli, a bude se jednat spíše o suterén než vyšší podlaží. Dá se tedy, při velké ploše provlhlé podlahy, očekávat poměrně nízká impedance mezi tím bazénem vody a zemí, a tedy i poměrně nízká úroveň napětí proti zemi.
Nebezpečnou situaci bych předpokládal, pokud by se jednou nechráněnou rukou blížil k zásuvce pod napětím, a druhou se přidržoval vodivé konstrukce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 04.12.2009, 08:37 »

Myslím že nikdo nazaručí bezpečí v takové situaci. Může být velké, ale i malé jak popisuje J.Hasala. Vodivost vody nikdo nezná, pokud je to při povodni, bude voda pravděpodobně velmi znečištěná a tím více vodivá. Na to že vypne pojistka bych moc nespoléhal. Živé části zásuvky budou působit jako elektrodový kotel nebo vařič. Záleží na vzdálenosti mezi fázemi a na vodivosti vody. Zůčastnil jsem se na odstraňování závad po povodni tuším v roce 2000 ve Dvoře Králové n.L. Když opadla voda, byl jsem v jedné vodárně proměřit izolační odpor, měli podezření že je spálené čerpadlo, protože se z vodárny údajně kouřilo. Nakonec jsme usoudily, že se kouřilo z přípojkové skříně, která byla nějaký čas pod napětím pod vodou, než to vypnuli. Pěkně se to v ní vařilo. Pojistky samozřejmě nevypnuli. Veřejné osvětlení se vypínalo když byly spodky sloupů se svorkovnicemi pod vodou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 04.12.2009, 08:54 »

Pokud nevypne jištění, bude největší proudová hustota přímo mezi vodiči. Protože bude zřejmě vodič PE/PEN spojen se zdrojem lepší impedancí než zbytek místnosti, poteče většina proudu tudy. Kolik zbyde na předměty ve vodě se dá jenom odhadovat. Určitě se ale proud "rozprostře" na velkou plochu a tudíž bude proudová hustota na jednotku plochy malá.

Je to prostě jiná situace, než když držíte živý drát a stojíte v louži - proud protéká vaším tělem celý. Jeho velikost závisí pouze na odporu mezi vámi a zemí. V případě, že stojíte po pás ve vodě a zásuvky se nedotýkáte, velikost proudu závisí na vodivosti vody, impedanci ochranného obvodu zásuvky, velikosti a tvaru místnosti, odporu vašeho těla, vzdálenosti od zásuvky nebo uzemněných částí ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Hasil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.12.2009, 09:03 »

Pánové děkuji moc. Nechal jsem na onom webu odkaz tuto diskusi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 04.12.2009, 10:12 »

Naprostý souhlas s názory kolegů, především p. Svejkovskýho.

Pro hasiče je daleko nebezpečnější hašení vodním proudem v prostoru, kde může dojít k zásahu vedení vodním proudem. Je předepsaná vzdálenost 30 metrů od vedení, v obci, jako třeba tam kde bydlím, by to znamelalo prakticky při každém zákroku vypnout celou ulici...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
XL
« Odpověď #9 kdy: 04.12.2009, 21:33 »

Něco z praktických zkoušek je zde ......
http://web.mvcr.cz/archiv2008/casopisy/150hori/2003/duben/strana12.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 05.12.2009, 07:49 »

Já jsem myslel, že u Hasičů mají vše jasné při zásahu /ať to je požár, voda, záplavy apod../....celkem dost známých RT odešlo před mnoha lety do jejich služeb a jsou tam dodnes a občas je vidím i v komunikačních prostředcích při zásazích jako odborníci při zásahu....zejm éna při vyšetřování požárů a škod od elektrické energie....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Petr Hasil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.12.2009, 09:50 »

U zásahu by měli mít hasiči vše jasné. Ale jestli je vypnutý přívod el.energie ve sklepě, či nějaké průmyslové šachtě bohužel určitpřesně nejde, dokud to buď nezkusím zkoušečkou nebo nevyzkratuji.

Jsem vyučený elektrikář, velmi mne baví věci kolem této energie, proto si také chodím na tento web číst příspěvky i když elektrikařinu jsem ani pořádně v životě nedělal.
Jsem zároveň velitelem směny u poloprofesioná lních hasičů a proto mne toto také zajímalo. Někdy se rozhodujeme ve vteřinách někdy v minutách. A každé nashromážděné informace z "odborných řad" jsou dobré.
U dobrovolných hasičů využívám docela dost vědomosti z mého povolání. Věřte mi, že co vím z práce mi na žádném školení neřeknou. Někdy to dokonce popřou, že to není možné. Někdy je prostě lepší dát na odborníky a ne na ty co vědí od všeho trošku.

Ještě jednou dík. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Olda Morávek
« Odpověď #12 kdy: 05.12.2009, 14:26 »

Zažil jsem nechtěně podobný pokus na vlastní kůži.
Před lety jsem na stavbě při balení zjistil, že se nám spoj prodlužek na 230V IP20 válí kompletně ponořený ve špinavé kaluži.
Nejen, že nevypadlo jištění, ale zásuvky se ani neohřály. A to jsem z nich vyléval vodu proudem.

Tak nevím, jak je to s tou vodivostí vody?? Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rastafarian
« Odpověď #13 kdy: 05.12.2009, 14:40 »

čistá destilovaná voda je izolant, ale jakmile je znečištěna třeba solí tak už vede slušně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.12.2009, 14:42 »

Tak nevím, jak je to s tou vodivostí vody?? Neřeknu

Čistá voda je izolant, přidáním nečistot, např. soli se stává vodivou. Lze si to bezpečně vyzkoušet s baterií 4,5V, žárovičkou, kusem drátu, solí a sklenicí vody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 05.12.2009, 18:12 »

Zažil jsem nechtěně podobný pokus na vlastní kůži.
Před lety jsem na stavbě při balení zjistil, že se nám spoj prodlužek na 230V IP20 válí kompletně ponořený ve špinavé kaluži.
Nejen, že nevypadlo jištění, ale zásuvky se ani neohřály. A to jsem z nich vyléval vodu proudem.

Tak nevím, jak je to s tou vodivostí vody?? Neřeknu

Zásuvky a další komponenty s IP 20 na stavbě je šetření na nepravém místě a tak trochu hazard právě proto, že to může zmoknout, může se to polít, spadnout do louže, bláta,...
Pokud zásuvku "pod proudem" ponořím, teče největší proud mezi živými částmi uvnitř zásuvky, vně zásuvky toho moc neteče do té doby, dokud "neuhnijí" ty části, které jsou spojeny se zemí.
Ale zásuvka, která byla ponořena a byla pod napětím, může mít elektrochemick ými procesy poškozený povrch kovových částí, snadno pak při dalším provozu korodují, zvětšuje se přechodový odpor, něco může úplně "uhnít",  pokud je to ochranný vodič, může z toho být malér,...

K té vodivosti - byl dědeček, měl kolotoč,... a k němu nádobu s vodou, přisypal sůl a reguloval s tím rozběh motoru. Před měsícem byl u nás na pouti, chce někdo foto nebo krátké video?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #16 kdy: 05.12.2009, 19:01 »

Jen doplním kolegu Schvarze....po dobné primitivní reostaty se používali dříve v kinech a divadlech na setmění žárovek,zejména na vesnicích....b ylo to celkem nebezpečné.... ale to bylo za mého dětství a to už je dlouho. Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Rastafarian
« Odpověď #17 kdy: 05.12.2009, 19:38 »

tady je pěkné video, ukazující jak přidáná sůl do vody "sepne" obvod  http://www.youtube.com/watch?v=Rf2mS4J0FNg
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.082 sekund, 24 dotazů.