Je ocenění nákladů na ztráty podle ČSN EN 62305 správné?
František Šohajda:
K ČSN 62305.....byl jsem na jednom školení někdy v dubnu-květnu /nebudu zde uvádět kde/ a tam jsem byl přímo zděšen co řekl jeden pracovník /nejmenovaný/ SUIP.....rozvi nula se diskuze a pak řekl že normu studoval cca 30 HODIN a došel k závěru že by si podle ní neudělal v žádném případě na svém domě hromosvod..vši chni ani 70-80 poslouchajícíc h elektrotechnik ů se jen usmálo a myslelo si svoje....dál to komentovat nebudu a ani mě to nepřísluší!
Miroslav Macek:
Citace: Aleš Dobrovolný 03.12.2009, 14:59
...
Místo bádání, s prominutím nad blbostmi jako stanovení ceny nemovitosti, bych čas věnoval příjemnějším věcem.
Stanovení ceny nemovitosti ponechávám na majiteli, případně pojišťovně.
On totiž úřední odhad je obvykle právě tím hausnumerem, které se účelově přizpůsobuje.
...
Cena nemovitosti (plus dalších dotčených zařízení) není ve výpočtu podle ČSN EN 62305-2 zanedbatelná věc - ovlivňuje zpravidla výslednou třídu ochrany dost zásadně.
Subjekt, který určuje cenu, není v normě jednoznačně specifikován - je to buď projektant nebo majitel (o pojišťovně se tam vůbec nic nepíše). Pokud majitel přesnou cenu nezná, zůstává odpovědnost na projektantovi. Ne každý projektant je schopen správně a objektivně určit cenu nemovitosti. Proto si myslím, že by takovouto hodnotu měl stanovovat ten, kdo na to má oprávnění a patřičnou kompetenci - úřední odhadce.
Proto si myslím, že ten, kdo nemá úřední odhad, má svůj kvalifikovaný výpočet v projektu zpracovaný na základě hausnumera, a to není vůbec vtipné.
Aleš Dobrovolný:
Pane Macku, právě ta pojišťovna asi bude, v budoucnu, tím "Orgánem". Jinak řečeno, pokud nebudete mít na domu alespoň LPS III, prostě vás nepojistí.
Zažil jsem to v praxi na poměrně velké stavbě (jen podíl naší firmy byl okolo 100 MKč). Pojišťovna uzavřela s investorem pojistnou smlouvu, jejíž jednou z podmínek bylo použití kabeláže oheň nešířící podle tehdy platné IEC 332 a zkouškou typu A. My jsme natahali sdělovací kabely 2x2x1, které byly zkoušeny IEC 332 zkouškou typu C (vycházela z toho, že A je pro silové kabely s větším mnmožstvím "hořlavých hmot" a modifikovala množství nutného hořlavého materiálu pro provedení zkoušky - sdělovací kabely se s A nevyráběli). O pojistné smlouvě jsme samozřejmě informovaní nebyli. Po obrovských tahanicích a několik měsíců trvajících jednáních jsme byly nuceni u těchto kabelů na vlastní náklady zkoušku typu A zajistit, i když dodavatel kabelů nás měl za blázny. Ale za peníze v Praze dům, že.
Prostě záleží na jiných vlivech, než jestli odhadnu cenu domu na 2,5M nebo na 5M, nebo se investor rozhodne akceptovat zvýšené riziko a žádnou LPS nebudovat.
Fuk Tomáš:
Citace: Miroslav Macek 03.12.2009, 16:16
Proto si myslím, že ten, kdo nemá úřední odhad, má svůj kvalifikovaný výpočet v projektu zpracovaný na základě hausnumera, a to není vůbec vtipné.
Abych vám to ještě trochu "zjednodušil", zdalipak víte, že jinak vypadá úřední odhad ceny nemovitosti pro účely poskytnutí hypotéky, a jinak vypadá po účely pojištění nemovitosti? Když už se tu mluví o finančních ústavech...
A zažil jste někdy osobně, jak probíhalo zpracování úředního odhadu ceny nemovitosti v dobách před 20-30 lety, kdy bylo všechno nalinkováno v předpisech? Zpravidla začínalo otázkou: a kolik byste tak potřeboval, aby to dělalo?
Fuk Tomáš:
Abych to ještě trochu dokreslil:
Pro projektanta LPS je tím nejpevnějším bodem ve vesmíru jeho 62305.
Všechno ostatní jsou více či méně přesné odhady, a některé z nich se dokonce mohou v čase měnit.
Mezi nejpřesnější z nich patří stavební dokumentace chráněného objektu. Ale i ta se může v průběhu zpracování projektu měnit, a skutečná stavba se taky může v lecčems lišit - existují takové věci, jako je dokumentace skutečného provedení (lišícího se od prováděcího projektu). Předpokládám, že nechodíte po dokončené hrubé stavbě všechno osobně přesně přeměřovat, kontrolovat každý prut a svár armování, trasu každého potrubí atd.?
Mezi méně přesné údaje patří např. informace o připojených sítích, ceně objektu, elektrických vlastnostech terénu...
A mezi nejméně přesné patří údaje o ceně zboží v objektu, průměrném skutečném počtu osob v objektu, četnosti a síle blesků země<->mrak před stavbou (natož pak po vybudování stavby)...
Úlohou projektanta je naučit se s takovými nepřesnými údaji pracovat, a jeho kvalita se ukáže mj. na tom, jak si s tím dokáže poradit. Ten, který zvládne rodinný domek, nemusí už zvládnout prachárnu nebo nemocnici.
Chápu, že nejpohodlnější by bylo nechat si všechny potřebné údaje přinést na stříbrném podnosu a opatřené úředním glejtem, že toto jsou ty jediné správné; tyto údaje nasypat do úředně posvěceného softwaru, výsledek vytisknout a se zlatou ořízkou odevzdat. Život je ale o něčem jiném.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana