Je televize v bezpečí, když je anténa v ochranném úhlu hromosvodu?
novy1:
Citace: Jaroslav Ratiborský 26.11.2009, 07:00
Televizor do kterého jde signál z antény umístěné na střeše není a nikdy nebyl v bezpečí je a bylo vždy nebezpečí,že bude poškozen.
Ideální ochrana spočívá v odpojení televizoru od antény-vytažením z anténní zásuvky v době výskytu bouřek v dané lokalitě nic spolehlivějšíh o neexistuje.
Potencial z blesku sa aj tak dostane do antennej zasuvky a moze preletiet iskra ...
Pavel Horský:
;D ;D ;D poslední dva příspěvky mi těžce připomínají debatu Pepíka a Honzíka v mateřské škole. Každý z nich má jeden prst v nose a povídají si báchorky, které zachytili z vyprávění svých babiček.
......"Víte pani, doufám, že vytahujete kabel od antény ze zásuvky když je bouřka?"......"Ale to víte že ne, to nemá žádný význam. Někde jsem slyšela, že když vám do antény bouchne, tak vám to nepomůže, protože do televize stejně přeskočí jiskra"......."To nevadí, mám v rodině pojišťováka a on říkal, že je to jedno, že se to pak řeší z živelných pohrom, což prej bouřka je".
Opravdu diskuse na akademické úrovni. (poklona)
Marek z Plzňe:
Citace: Rastafarian 24.11.2009, 18:33
Je televize v bezpečí, když anténa je u hromosvodu? A teď jsou dvě možnosti. Podle staré normy se anténa a hromosvod vodivě spojili. A podle nové normy nejsou spojeny, ale anténa je v ochranném úhlu hromosvodu. Takže otázka zní: je televize v bezpečí, pokud blesk udeří do hromosvodu, v obou případech? Nebylo by naškodu, kdyby tu třeba někdo řekl zkušenosti z praxe, jak dopadla televize po zásahu blesku do funkčního hromosvodu.
#117#
V prvním případě ,při úderu blesku do jímače, kde jsou anténa a hromosvod vodivě spojeny, většina bleskového proudu půjde přes svody do země, ale může dojít i k průrazu v televizoru a část proudu tak půjde přes anténní kabel přes televizi a ochranný vodič do země. Televize asi nevydrží.
V druhém případě, kdy anténa je v ochranném úhlu hromosvodu ale nejsou přímo spojeny, při úderu blesku do jímače poteče veškerý proud přes svody do země. Ale v anténním kabelu se indukuje napětí, které může možná zničit televizor.
Petr Doležal:
Citace: Rastafarian 24.11.2009, 18:33
. . . Nebylo by naškodu, kdyby tu třeba někdo řekl zkušenosti z praxe, jak dopadla televize po zásahu blesku do funkčního hromosvodu. . .
Přijímám sice signál po kabelu, ale po úderu blesku do domu se stalo to, co vidíte na obrázcích. Také poškozena paměť v tiskárně.
V domu navíc odešel domácí telefon, řídící jednotka výtahu a třem lidem setupboxy.
SMILEK:
Áááá, okolo televizí se prošlo magnetické pole ... ;D
Místní čaroděj s demagnetizační smyčkou by měl Vaše obrazovky tohoto kouzla za pár minut zbavit (pokud si s tím neporadily opakovaným studeným zapnutím samy). ;)
A ještě k otázce:
je-li anténa v ochranném úhlu a jsou-li zároveň splněny další podmínky ochrany (vyrovnání potenciálů, přepěťová ochrana, ...), pak je vysoká pravděpodobnost (nikoliv ale jistota), že TV přežije.
Odpojení jinak nechráněné antény za bouřky obvykle nestačí. Jednak bude volně visící anténní přívod potenciálním zdrojem přeskoku výboje v místnosti, navíc může přijít přepětí ze sítě. Bude-li TV odpojena od sítě i od antény, zbývá ještě útok kulového blesku (žertuji ;D). Bude-li TV odpojena od všeho a uzavřena v plechovém sudu, je z hlediska úderu blesku relativně v bezpečí.
Prosté odpojení TV antény od hromosvodu a její přemístění pod jeho ochranný úhel tedy nestačí. Musí být splněny i ostatní podmínky.
Co se týká zkušeností z praxe, navštivte den po bouřce jakýkoliv RTV servis. Dozvíte se spoustu zajímavostí ... :)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana