Podle jaké normy provádět revize el. spotřebičů v kuchyni restaurace?

<< < (3/3)

Miroš Jan:
TO: Standa 1
Pokud ten hnětač byl vyroben po nabytí účinnosti zákona 22/1997, a tento zákon se na něj vztahuje, je to výrobek, a je třeba postupovat podle požadavků výrobce, a ČSN souvisejících.

Pokud ten hnětač byl vyroben před nabytí účinnosti zákona 22/1997, a výrobce není znám najdete vše, co potřebujete, v NV č. 378/2001 Sb. Takže 20 let staré strojní zařízení upravit tak, aby splňovalo minimální požadavky na bezpečnost, jak již bylo řečeno. Čili provést analýzu rizika a postupovat dle této analízi.
Takže například tam kde je použito ovládacích obvodů, (u některých typů tomu tak je),  dovybavit ovládací systémy tak aby byli bezpečné. Dle mého názoru musí být při volbě zohledněny poruchy, selhání a vlivy, které je možné předpokládat v rámci plánovaného použití, a tyto obvody musí být za každé situace bezpečné.
Například obvod nouzového vypnutí, hřibové tlačítko s aretací, rozpínací kontakty, a podpěťovu spoušť, (v případě že je použit jako vypínací prvek jistič).
No a revizi  nebo kontrolu provést dle ČSN EN 60 204-1,ed.2.

Standa1:
V návodu od výrobce se toho moc nedozvíte (co se týká revizí při užívání) viz. např. http://www.gastrovesely.cz/soubory-produkty/1522/navod-TF-10-17-22-33-42.pdf
K úpravě starších spotřebičů vyrobených před účiností zákona 22/1997 Sb. - nestávám se provedením úpravy spotřebiče vlastně jeho výrobcem se všemi z toho vyplývajícími povinostni?

Kamil Novák:
Citace: Miroš Jan  28.11.2009, 11:07

Pokud ten hnětač byl vyroben před nabytí účinnosti zákona 22/1997, a výrobce není znám najdete vše, co potřebujete, v NV č. 378/2001 Sb. Takže 20 let staré strojní zařízení upravit tak, aby splňovalo minimální požadavky na bezpečnost, jak již bylo řečeno. Čili provést analýzu rizika a postupovat dle této analízi.

Kde přesně je uveden požadavek na úpravu starších pracovních strojů ?  ??

Miroš Jan:
Kolego Nováku

Požadavek na úpravu starších pracovních strojů takto striktně uveden v NV378/2001 Sb.,  není, ale podle mě to vyplívá z §3
1)   Minimálními požadavky na bezpečný provoz a používání zařízení v závislosti na příslušném riziku vytvářeném daným zařízením jsou: odstavec a až r

Například u řídících nebo ovládacích přístrojů pro nouzové vypnutí, (hřibová tlačítka),  nejsou opatřeny aretací a nejsou odolné proti přelstění.
Tyto obvody se musí upravit.

Nebo třeba nejsou učiněna žádná opatření zabraňující neočekávanému spuštění stroje.
Takže je třeba provést taková opatření zabraňující neočekávanému spuštění stroje, spočívající např. v úpravě zapojení kontaktů řídících přístrojů.

Dnes je to v podstatě postaveno tak, že pokud provozovatel má k provozovanému strojnímu zařízení veškeré podklady,(průvodní dokumentaci, provozní dokumentaci, a jiné),  tak v případě problému na daném strojním zařízení je částečně z obliga.
Pokud ale nic z toho nemá, musí si provést analýzu rizika na dané strojní zařízení, musí být stanoveny nebezpečné prostory, navržena a přijata vhodná opatření k odstranění nebo omezení rizikovosti a vyhodnocena rizikovost. Současně musí být stanoveny kategorie požadavků na bezpečnostní části řídících obvodů, a řídící obvody musí být upraveny tak, aby požadavky příslušné kategorie byly splněny.

František Šohajda:
Tu je vyjádření ČES k revizím strojů:zdroj -stránky ČES:

/30.5.2009/ Jak se stanovují lhůty revizí u pracovních strojů?

Revize všech el. zařízení a jejich termíny, pokud se jen trochu odlišují od jednoznačných kriterií mají nutně mnoho více či méně správných nebo špatných řešení...
Začnu tím co je jasné. Kvalifikací. Minimální kvalifikací na revize (pardon zkoušky) pracovních strojů je revizní technik E4A dle vyhl. 50.
Na  revize (zkoušky) pracovních strojů nelze použít normu ČSN 332000-6 (týká se jen instalací...). Zbývá nám proto jen ČSN 331500 a ta nám pro pracovní stroje určuje termíny (revizí (zkoušek) dle vnějších vlivů. Pokud jak uvádíte stroj svým vlastním zařízením v některé jeho části zpřísňuje požadavyk (např. AD4) je nutné tuto část stroje revidovat ve lhůtách vycházejícíh z těchto vlivů.  Že se ČSN 331500 týká všech el. zařízení (s výjimkou přenosných el. spotřebičů a nářadí) je uvedeno ve vlastním názvu Vámi zmiňované změny Z3...)
Nařízení vlády č. 378 nám navíc určuje další požadavky (1x za 12 měsíců). ale to již není otázka jen pracovních strojů ale el. zařízení obecně a nelze ji jakkoli spojovat s vlastními revizemi (zkouškami a kontrolami strojů).. a na vlastní termíny revizí  (zkoušek) je bez vlivu....  
Revizní zpráva pracovního stroje, nářadí a technického zařízení obecně je však nedílnou součástí technické dokumentace stroje dle nařízení vlády č. 378/2001 §2 písmeno e).

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana