Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?

(1/10) > >>

Dušan Pavlovič:
Připojuje se na mě na černo můj soused.

Instalace je provedena takto:
ve spodní části panelakového chodbového rozvaděče je umístěn hl.el.přívod, poté pojistky.
ve střední části je umístěn elektroměr a v horní části je z zcela nepochitelných důvodů umístěna svorkovnice (čokoláda).
Vodič PEN a fáze je zde přerušena a dále napojena na vodič vedoucí do jednotl. bytů(viz.foto.).

Problém je v tom, že si soused primitivně odpojí svůj jistič dole, a ze svojí fáze se napojí krokodýlem na mou fázi a tím pádem se na můj elektroměr počítá dvojnásobná spotřeba.
Dělá to v noci nebo když nejsme doma.
Prosil jsem ČEZ aby mi zajistil rozvodnici a oni mi řekli, že to není jejich starost, že jejich starost je jen elektroměr a přívod k němu.
Dál je to starost majitele domu.
Jde o to, že tento můj soused je velkým kamarádem a jedna ruka s majitelem družstva a domovníkem, takže tam cesta nevede.
Mám podat trestní oznámení na neznámeho pachatele?
Kam se obrátit?
měšíčne s černým odběrem máme spotřebu kolem 400kWh.
Se z toho snad zblázním.
Může třeba elektrikář přebudovat rozvodnici na nějký klíč nebo vyrušit tu svorkovnici?
Poraďte mi prsoím.

Marián Nomilner:
Toto je priam ukážkový príklad "dobrých susedských vzťahov".Čo sa týka riešenia samotného problému, navrhoval by som asi toto:Pretože z Vášho popisu sa mi zdá, že vnútorné krytie rozvádzača nevyhovuje príslušnej norme (svorkovnica ani ističe predsa nemôžu byť voľne prístupné bez odmontovania ochranného krytu, ktorý musí zabezpečovať krytie min. IP 20),  a rozvádzač je voľne prístupný verejnosti, je vlastne životu nebezpečný! Preto by som sa písomne obrátil na majiteľa domu, upozornil ho na túto skutočnosť a žiadal o urýchlenú nápravu (aj s vysvetlením, prečo mi na tom záleží). Zároveň by som ho upozornil, že ak tak neurobí, obrátim sa na Inšpektorát práce (býv. IBP) a požiadam ich o pomoc. Myslím, že pán majiteľ si rozmyslí, či ignorovanie Vašej požiadavky by mu stálo za to. Pokuta by ho určite neminula a mal by z toho aj riadne popoťahovačky! Veď montáž krycieho plechu s príslušnými otvormi, ktorý bude zabezpečený napr. visiacou zámkou nie je žiaden technický problém.Samostatnou kapitolou je dokazovanie, že váš sused koná naozaj tak, ako píšete. Ak by ste totiž podali trestné oznámenie, jediným "dôkazom" bude iba faktúra za zvýšený odber el. energie. A to je žalostne málo! Alebo ste snáď suseda prichytili "pri čine" či máte na to nejakého svedka? Bez "rukolapných" dôkazov by som sa s trestným oznámemím neponáhľal... A odvolávať sa na "neznámeho páchateľa" vám asi sotva pomôže.

Jiří Fuksa:
Myslím si, že se pan Nomilner mýlí. Dle fotografie se jedná o typový rozvaděč fotografovaný v otevřeném stavu.
Pro pana  Pavlovičove: Podle mého názoru se nejedná o černý odběr, neboť odběr je prováděn přes elektroměr. Doporučuji provést výměnu kabelu mezi elektroměrem a domovní skříní novým celistvým kabelem, který by nebyl přerušen přístupnými svorkami. Jeden konec kabelu bude zaplombován elektroměrem, druhý bude v bytě. Tím bude znemožněn přístup pro napojení. Vzhledem k tomu, že popisované přepojení lze provést i v místě jističů je nutné nechat zaplombovat i hlavní jistič (předpokládám, že dle zobrazeného rozvaděče se jedná o starý typ IJ, v tom případě by bylo vhodné ho zaměnit za jistič LSN v samostatném plombovacím krytu). V poslední době elektrárny spodní kryt s jističi plombují. V případě "sousedova" napojení, by to nešlo bez poškození tohoto nového kabelu, což by se dalo klasifikovat jako poškozování cizí věci, případně i veřejné ohrožení.

Dušan Pavlovič:
Ano,pak Fuksa má pravdu.jeto rozvaděč focen v otevřeném stavu.Jinak co se týká toho souseda,tak v minolsti jsem s ním již tyto problémy řešil.Asi před dvěmi lety byl přichycen při činu a na čas se odmlčel... Ale velmi mě nadchl váš nápad,vyměnit celý přívodní vodič nový,celistvý. Chci se jen zeptat, jestli tuto výměnu může provést jakýkoliv elektrikář s par.9 nebo musím o to požádat ČEZ (duhovou energii :)) z toho hlediska, že kabel je zaplombován u elektroměru...(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!)

Štefan Beláň:
To: PavlovičTo je otázka z trestního práva. Chytit zloděje při činu, dokázat mu přečin, usvědčit.... atd. To bych osobně vzdal.Doporučuji (tak jako p. Fuksa) nový kabel přímo od elektroměru. Pokud máte takové sousedy, stejně vám zůstane trvalá starost. Budete muset občas kontrolovat porušení plomb a ihned to ohlásit dodavateli elektřiny!P.S. Montáž může provést každý, kdo má elektromontážn í dodavatelskou činnost a živnostenský list.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana