Má opodstatnenie prepäťová ochrana jedného HDO stykača ?

(1/3) > >>

Martin H.:
Keď porovnám náklady na zvodič prepätia s možnými nákladmi na prípadnú výmenu stykača, ktorý považujem za relatívne robustnú súčiastku, vychádza mi odpoveď NIE.

Nie som si však istý, či som niečo neprehliadol, preto sa radšej pýtam.

Silový rozvod bude mať štandardnú prepäťovú ochranu B + C (I + II) a dĺžka kábla od elektromeru po domový rozvádzač je 45metrov.

Jan Hájek:
Odpověď najdete v tomto článku z roku 2006 Tipy Triky 1
PS: Tak jsme s Daliborem začali se seriálem a tím vlastně s KníŠkou

Martin H.:
Citace: Jan Hájek  31.10.2009, 22:07

Odpověď najdete v tomto článku ...

S vďakou musím konštatovať, že odpovede na väčšinu otázok k bleskozvodu som našiel vo Vašich textoch alebo som ich dostal priamo od vás prostredníctvo m tohto fóra.

Túto otázku som však dostal práve po prečítaní spomínaného článku.

Najprv som si pri "nesmíme zapomenout na „spínanou nulu“ od HDO" spravil poznámku, že môj projektant je zábudlivý. Ale na konci článku ste obetovali anténny zosilňovač výmenou za redukciu počtu ochrán. Tak prečo neobetovať stykač ?

Fuk Tomáš:
Citace: Martin H.  31.10.2009, 23:45

...ste obetovali anténny zosilňovač výmenou za redukciu počtu ochrán. Tak prečo neobetovať stykač ?


Já bych při tom uvažoval asi takhle:

Když má dojít k poruše, která ohrozí můj komfort - vadí mi víc být bez tepla/teplé vody, anebo být bez televize?

Když dojde k poruše (prohoření té obětované komponenty) - co to ještě vezme s sebou?
Pokud dojde k prohoření stykače, vlítne bleskový proud hned v rozvodnici do některé fáze a přitíží přepěťové ochraně na ní. Může a nemusí to znamenat její přetížení. Ostatně nemusí přímo prohořet stykač - může to prohořet i mimo něj, mezi svorkami v rozvodnici. Napětí je na to dostatečné. Tou přepěťovou ochranou na ovládacím vodiči od HDO tedy chráníte především ostatní instalaci a spotřebiče.

Pokud dojde k prohoření vstupu anténního zesilovače, prohoří ten vstup nejspíš na kostru a proud nikam jinam pravděpodobně nepůjde (předpokládám samozřejmě patřičné uzemnění té kostry). I kdyby se jeho část dostala přes napájecí zdroj do napájející fáze, tak cesta do rozvodnice ještě vede pár metrů,  a to tu bleskovou vlnu (už tak oslabenou prohořením vstupu) dále oslabí,  jemný stupeň přepěťové ochrany na té dotyčné fázi si s tím poradí snáze než v případě obětovaného stykače.

Podle mne tedy stykač zajišťuje důležitější službu (výpadek TV může dokonce zdraví prospět),  a jeho prohoření by mělo horší následky pro ostatní instalaci a spotřebiče.
Vy ovšem můžete mít priority postavené jinak.

Martin H.:
Citace: Fuk Tomáš  01.11.2009, 00:19

Já bych při tom uvažoval asi takhle:

Když má dojít k poruše, která ohrozí můj komfort - vadí mi víc být bez tepla/teplé vody, anebo být bez televize?

Když dojde k poruše (prohoření té obětované komponenty) - co to ještě vezme s sebou?
Pokud dojde k prohoření stykače, vlítne bleskový proud hned v rozvodnici do některé fáze a přitíží přepěťové ochraně na ní.


váš postoj k TV a k teplej vode je podobný ako môj. V našej obývačke televízor nenájdete.

Inak však vidím možnosť zavedenia bleskového prúdu z HDO ďalej do rozvádzača. Vodič HDO je položený paralelne s podstatne väčším silovým káblom, obidva začínajú pri elektromere a končia v domovom rozvádzači. HDO je v elektromeri buď odpojený alebo uzemnený. Ak by bleskové prepätie zo strany elektromera skutočne prišlo, tak komplikácia na HDO obvode nebude stáť za reč v porovnaní s problémom na silovom kábli.

Ak by však výsledok bol taký, že prepäťovú ochranu áno, išlo by zrejme o varistorový zvodič; správne zapojenie je potom medzi HDO a PEN ?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana