Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Nemáte bližší info o reportáži TV Nova probíjení přes zásuvky a vodovod?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 11 12 13 [14] 15 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nemáte bližší info o reportáži TV Nova probíjení přes zásuvky a vodovod?  (Přečteno 213740 krát)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #234 kdy: 15.07.2010, 13:59 »

Ale předpoklad je, že lomkomotiva bez problémů jezdila, z toho usuzuji, že primární obvod napájení trakce byl uzavřen / trafo - trolej - kolej - trafo. Potom by tedy to co by se mohlo dostat do domu bylo něco na způsob odbočky na děliči. A proč by proud netekl do zdroje nejmenším odporem a cestoval po domě? To by taky musely všechny žížaly v okolí stát na špičkách v pozoru. Při jejich nočním sexu / myslím těch žížal / by musely být viditelné výboje. Smích Už to zase nechám spát.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #235 kdy: 15.07.2010, 14:02 »

. . . A nyní k té hypotéze TF. . .  Odtud pak by proud odtékal - přes spojení na HOP - do PEN přípojky ČEZu.
Abych v tom měl jasno. Jest nějaká napájecí stanice ČD. Odtud se napájí trolej vysokým napětím, pak proud (kolik ampér, desítky ?)  teče do lokokomotivy, v ní přes nějaká trafa a měniče do motorů, odtam přes přerušenou kolej a dobrý spoj do potrubí, po potrubí k Mračkům do PEN přípojky.
A pak po PEN kam? Vždyt se musí dostat zpátky do vývodu té napájecí stanice? Že by po dílčích uzemněních PEN či z uzemněného uzlu ditribučního trafa zpátky do země  a poté do uzemněného pólu stanice?
Chybí mi schemata lokomotiv, zda je vůbec možné aby z motoru něco šlo do kolejí. Chybí mi jednopólové schema zapojení napájecí stanice. Chybí mi zkrátka odborníci na vlakovou trakci. Zatím na tomto vlákně jsme jen klasičtí elektrotechnic i, novináři a fyzik
P.S. A skoro bych uvítal i schemata rozvaděčů a rozvodnic RD Mračků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #236 kdy: 15.07.2010, 14:41 »

Ale předpoklad je, že lomkomotiva bez problémů jezdila, z toho usuzuji, že primární obvod napájení trakce byl uzavřen / trafo - trolej - kolej - trafo. Potom by tedy to co by se mohlo dostat do domu bylo něco na způsob odbočky na děliči. A proč by proud netekl do zdroje nejmenším odporem a cestoval po domě?

No, nejsem expert na vlakovou trakci, ale protože se po kolejích courají lidi, tak bude nejspíš nějaký ten uzel napájecí trakce uzemněn. O tom ostatně mluví i p. Cimbolinec.
Hypotéza TF (stále jen hypotéza, kterou je třeba testovat v konfrontaci se známými fakty) by předpokládala úplné přerušení zpětné cesty po kolejích, a vedení zpětného proudu zemí. Nebude se jednat o žádné astronomické proudy - 5 MW lokomotiva napájená z 22 kV (někdo tuším psal 25 kV) znamená něco v řádu 200 A. To je dost na to, aby to uštvalo jističe u Mračků,  ale málo na to, aby vyhořel PEN (nejedná se o trvalou zátěž). Většina toho by mohla jít z konce roury rovnou do země,  a část do základového zemniče a odtud také PENem do vzdáleného zemniče v trafačce ČEZu. Pokud by byl stav PENu přípojky nevalný,  mírně odehnilý,  tak si lze představit slušné (třeba jen pulsní) napětí mezi fází (poslušné vzdáleného trafa ČEZu) a PE (poslušného základovému zemniči pod trakčním proudem). Takže by bylo docela zajímavé vidět tu zprávu techniků ČEZu, jestli taky měřili impedanci poruchové smyčky, zemní odpor základového zemniče...
Měřit, měřit, měřit a změřené zveřejnit - jinak budeme pořád jen hádat.

A skoro bych uvítal i schemata rozváděčů a rozvodnic RD Mračků.
Včetně topologie rozvodů,  přípojky, zemniče...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Karel Wágner
*
Offline Offline




« Odpověď #237 kdy: 15.07.2010, 14:49 »


Dovolil jsem si to shrnout do přiložené tabulky.


Vaše tabulka mne trochu překvapila. Domníval jsem se, že zdejší příspěvky jsou určené odborníkům, kteří mají zájem na objasnění anomálních elektrických jevů z domu pana Mračka, neboť není zcela vyloučeno, že se takovéto jevy budou v budoucnu na jiných lokalitách opakovat a elektrikáři se tak s nimi mohou setkávat v praxi.

Není mi proto zcela jasné, proč se stále vracíte k hořícímu ručníku, výkresu či kapesníku, seškvařenému igelitu, rozbitému akvárku a pod.,  které žádný soudný pozorovatel nikdy nepovažoval za anomální elektrické jevy. Klukoviny malého Mračka nemají vůbec nic společného s hypotézou Ing. Cimbolince, dokonce s nimi nemají nic společného ani zvenčí zapalované kryty zásuvek - tento popis událostí je nepřesný a pochází z pera redaktorů bulvárních plátků a interpretací nejrůznějších laiků, ale i redaktorky televize Nova.

Navíc ani ve své tabulce nerespektujete fakt, že se některé anomální elektrické jevy nevyskytovaly výhradně u Mračkových, jak předpokládal např. doc. Pekárek, ale že šlo o celou oblast podél výkopu, tedy že docházelo k výpadkům jističů i v několika okolních domech s č.p. 100, 102, a 584 v lokalitě "Na Huti",  které byly připojeny na stejnou distribuční síť nízkého napětí.

Pokud se ještě jednou zamyslíte nad tím, čím že se liší obě hypotézy (Pekárkova a Cimbolincova),  možná nakonec svoji tabulku ještě upravíte.  boss
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #238 kdy: 15.07.2010, 15:04 »

To Tomáš Fuk: Již na počátku zkoumání (v listopadu 2009) bylo (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) minimálním destruktivním účinkům na el. instalaci téměř jasné, že příčinou výbojů nemohou být přepěťové špičky tvrdého zdroje o nízké frekvenci. To bychom řešili místo domu již jen spáleniště. Co ten relativně "studený" namodralý déletrvající ohýbající se výboj/ionizace",  jak popisuje Ing. Cimbolinec? Nemyslím si zrovna, že by si to jen tak pro senzaci vymýšlel.

 Z.d.r.a.v.í.m zde Karla Wágnera, OD. Doporučuji přečtení jeho shrnutí případu a širší popis situace a navštívit i Strašické diskusní fórum, kde lze také sem tam něco vyčíst, abychom se k tomu nedostávali pracně znovu i tady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #239 kdy: 15.07.2010, 15:10 »

To je právě otázka, kde je hranice mezi jevy vzniklými bez přičinění člověka ve Strašicích, a jevy vyvolanými člověkem ve Strašicích. Proto není možno skupinu IV. abstrahovat, byť se vám to nehodí do Vašeho konceptu. Hledání pravdy nespočívá v opomíjení některých aspektů.

Jak jsem již psal, při stávajícím stavu poznatků, jak je máme k dispozici, je stále nejpravděpodob nější hypotéza LF, druhá nejpravděpodob nější hypotéza LF (II.,  III.,  IV.) + TF (I.) - ta by mohla vysvětlit i jevy v okolních domech a tím se posunout na 1. místo - nemáte nějaký popis co a kdy se tam skutečně dělo?,
a až třetí nejpravděpodob nější je jakákoli kombinace hypotéz zahrnující hypotézu CM pro jevy III. skupiny (ostatní jevy podle mne vysvětlit nemůže).

Proto nevidím důvod na své tabulce něco měnit do doby, než budou známa nějaká další fakta.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #240 kdy: 15.07.2010, 15:17 »

To Tomáš Fuk: Již na počátku zkoumání (v listopadu 2009) bylo (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) minimálním destruktivním účinkům na el. instalaci téměř jasné, že příčinou výbojů nemohou být přepěťové špičky tvrdého zdroje o nízké frekvenci.

V hypotéze TF se nejedná o tvrdý zdroj napětí, ale o zdroj proudu (v řádu cca 200 A).

Co ten relativně "studený" namodralý déletrvající ohýbající se výboj/ionizace",  jak popisuje Ing. Cimbolinec? Nemyslím si zrovna, že by si to jen tak pro senzaci vymýšlel.
Jestli se nemýlím, je to zprostředkovan é svědectví (takže je snadno zpochybnitelné) a ostatně ve své tabulce právě u tohoto jevu ponejvíce připouštím vysvětlení hypotézou CM.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #241 kdy: 15.07.2010, 15:22 »

To Wágner:
Kolega Fuk je perfekcionalis ta a proto určitě do tabulky pro úplnost zahrnul všechny medializované jevy, mimo jiné i ty od kapesníku až po policejní pásku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #242 kdy: 15.07.2010, 15:33 »

No jo, ale pokud bychom chtěli zastávat hypotézu "zdroje proudu 200A" nebo prostě čehokoliv, co má nízkou frekvenci (byť s nepatrným zastoupením vyšších harmonických),  pak musíme nutně uvažovat s prvotním velkým přepětím pro vznik výboje a poté tečením dostatečně velkého proudu el. obloukem (aby nezhasl) v místech s nejmenší el. pevností a to zásuvky nebudou. Obvod by se musel uzavírat po vodičích, ne vyzařováním do vzduchu. Proto tuto hypotézu do svých úvah příliš nezahrnuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Wágner
*
Offline Offline




« Odpověď #243 kdy: 15.07.2010, 16:01 »

Aby nedošlo k nějakému omylu: nejde mi to obhajovat hypotézu Ing Cimbolince, ale zajímá mne skutečný původ EAJ (elektrických anomálních jevů) v domku Mračkových. Vzhledem k tolika výtkám na adresu autora hypotézy se já osobně domnívám, že se některé aspekty jeho hypotézy mohou měnit. A pokud svoji hypotézu neobhájí, nestane se z jeho hypotézy "precedens",  publikovaný v odborném tisku.

Jinak, a myslím to upřímně, bych rád pomohl všem odborníkům, kteří se snaží zmiňované EAJ objasnit, a to nezávisle na tom, kdo je autorem té které hypotézy. Bohužel jsem však absolutní technický antitalent a v případě elektřiny opravdový neználek. Mohu se snažit vás jen seznámit s fakty, která jsem odposlouchal. Někdy však dochází ke zkreslení a nepřesnostem, pokud jde o informace od laiků - pan Mraček se například snažil při mé návštěvě odříznout lumpárny syna od skutečných událostí a ty mi popsat. Ale je také jenom laik a pro mnohé nedůvěryhodná osoba.

Nicméně tato návštěva Strašic mne dovedla k logickému závěru (to jsem ještě nevěděl nic o Cimbolincově hypotéze),  že jsou zcela mylné závěry ze sdělovacích prostředků, podle kterých se jakási tajemná energie záhadně soustředila na strašidelný domek, aby tam škodila. Jak jsem si ve Strašicích ověřil od místních, výpadky jističů bylo skutečně postiženo několik domů podél toho výkopu. Tuto informaci mi pak potvrdil i RNDr. Lang z muzea, coby člen koordinační komise. A nakonec mi to potvrdil i při našem rozhovoru Ing. Cimbolinec, kterého na tento fakt v počátcích jeho vyšetřování poruch upoznili pracovníci ČEZ Distribuce, a.s.,  i pracovníci firmy Veolia,a.s.,  pod kterou patří strašická vodárna.

Upozornil jsem dokonce na fakt, že měl také v lokalitě Na Huti potíže bagr, pracující na inkriminovaném výkopu, kterému často praskaly žárovky v reflektorech a dokonce mu vyhořel měřič motohodin. Jako laik jsem tušil souvislot s fyzikální energií z výkopu, ale domníval jsem se, že když bagr jezdí po pneumatikách, není se zeminou nijak propojen. Až později jsem pochopil, že vlastně při práci zaboří kovovou lžíci do té zeminy.

Zrovna tak jsem pochopil, že tolik diskutovaná frekvence 16,7 Hz je zcela irelevantní, neboť pouze přivedla Ing. Cimbolince k jeho hypotéze, a rozhodně není vlastním energetickým zdrojem, který způsobil EAJ v celé lokalitě Na Huti a v údajně "strašidelném" domku rodiny Mračkových.

Pokud o to budete mít zájem, mohu se tu občas pokusit oddělit zrno od novinářských plev, neboť jsem prostudoval opravdu velké množství nejrůznějších materiálů a jsem svým založením racionalista, který nevěří na záhadné, vědě neznámé energie, ale na základní vědecký výzkum, kterého se u nás zatím "záhadným" jevům, bohužel, nedostává.
 Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #244 kdy: 15.07.2010, 16:08 »

No jo, ale pokud bychom chtěli zastávat hypotézu "zdroje proudu 200A" nebo prostě čehokoliv, co má nízkou frekvenci (byť s nepatrným zastoupením vyšších harmonických),  pak musíme nutně uvažovat s prvotním velkým přepětím pro vznik výboje a poté tečením dostatečně velkého proudu el. obloukem (aby nezhasl) v místech s nejmenší el. pevností a to zásuvky nebudou.
A co je váš kandidát na místo v elektrické instalaci s nejmenší elektrickou pevností? (když žárovky popraskají a ostatní spotřebiče jsou odpojeny)

Obvod by se musel uzavírat po vodičích, ne vyzařováním do vzduchu.
Právě z toho důvodu rozlišuji jevy I. (mezivývodový oblouk) a III. (slabý koronový výboj mezi instalací a prostředím).  Podle mne jsou to naprosto odlišné jevy s diametrálně odlišným mechanismem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #245 kdy: 15.07.2010, 16:26 »

Upozornil jsem dokonce na fakt, že měl také v lokalitě Na Huti potíže bagr, pracující na inkriminovaném výkopu, kterému často praskaly žárovky v reflektorech a dokonce mu vyhořel měřič motohodin.

Stejný problém jsem měl před pár lety s manželčinou Felicií. Nepomohla ani návštěva moderního odborného škodováckého autoservisu (Goldcar)...

Rozuzlení: vyměnil jsem svépomocí regulátor napětí a bylo rázem po problému.
Takže pokud o tom nevíme nic víc, tohle bych asi do tabulky (zatím) nepřidával. Žádná z přítomných hypotéz se k tomu nevyslovuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #246 kdy: 15.07.2010, 16:50 »

Chybí mi zkrátka odborníci na vlakovou trakci. Zatím na tomto vlákně jsme jen klasičtí elektrotechnic i, novináři a fyzik

Nechybí tak zcela.

Ve Strašicích byl na přednášce přítomen Ing. Jiří Hajzl a den po té u mě seděli ve střižně další pánové z dráhy Ing. Ladislav Horák a ing. Jaroslav Molák.

Tedy z dráhy máme ty nejlepší!  podivej Jen je čas dovolených a ne každý má čas a chuť dopisovat od "moře".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #247 kdy: 15.07.2010, 16:54 »

Citace:
A co je váš kandidát na místo v elektrické instalaci s nejmenší elektrickou pevností? (když žárovky popraskají a ostatní spotřebiče jsou odpojeny)


K poruše dielektrické pevnosti by došlo snad nejdříve v samotném  CYKY kabelu, pokud by šlo o standardní přepětí mezi PE/N a L. Pak také mezi blízkými vodiči rozvodnici, v instalační krabici atd.

Teda nevím, ale čekám, že mě chcete na něčem nachytat,  Úsměv protože tu diskutujeme o dost banálních věcech.  Mrknutí

Ty jevy také rozlišuji, jen jsem chtěl poukázat na tepelné účinky klasického oblouku. Instalace jím moz poznamenána ale nebyla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #248 kdy: 15.07.2010, 17:02 »

Citace:
A co je váš kandidát na místo v elektrické instalaci s nejmenší elektrickou pevností? (když žárovky popraskají a ostatní spotřebiče jsou odpojeny)


K poruše dielektrické pevnosti by došlo snad nejdříve v samotném  CYKY kabelu, pokud by šlo o standardní přepětí mezi PE/N a L. Pak také mezi blízkými vodiči rozvodnici, v instalační krabici atd.

S tou krabicí bych byl na vážkách - jsou tam ale vůbec nějaké? A pokud ano - s věnečky nebo wagovkami? V případě wagovek může být vzduchová mezera mezi odizolovanými konci vodičů klidně 1-2 cm, což je odhaduji víc než ve strojku zásuvky Standard (který na rozdíl od krabice či rozvodnice může být po 10 letech taky notně zaneřáděný).

A samotné vodiče v CYKY? Zkuste si dvě žíly s nedotčenou izolací proti sobě prošlehnout. Elektrická pevnost PVC je cca 50 kV/mm.

Váhal bych taky ohledně patic žárovek - ale tam po jejich popraskání nejspíš došlo k vyšroubování a k vypnutí vypínačem, což by elektrickou pevnost zvýšilo.

Takže celkově mi jako nejslabší místo ty strojky zásuvek nepravděpodobn é nepřijdou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #249 kdy: 15.07.2010, 17:10 »

No, jen že zaručovaná pevnost CYKKY kabelu je, tuším, o řád menší. Dobrý ale, ať se tu nenaháníme.  Úsměv Zatím žádný z pozorovaných jevů se ale netýkal fázových vodičů. Děje pokračovaly i po odpojení fázových vodičů od objektu, dokonce místní elektrikář v jednom z rozhovorů pro TV tvrdil, že odpojoval z okruhové rozvodnice vodiče N i PE. Nevím, zda v tu chvíli odpojil i přizemění či pospojování v EPS.
Bohužel, jsme ale jen u dohadů, protože nebyl dosud k diskusím přítomen nikdo z odborníků a elektrikářů, který se v inkriminované době kolem toho motali a podali tak přímé a konkrétní svědectví, případně jim bylo možné položit doplňující otázky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #250 kdy: 15.07.2010, 17:11 »


Nechybí tak zcela.

Ve Strašicích byl na přednášce přítomen Ing. Jiří Hajzl a den po té u mě seděli ve střižně další pánové z dráhy Ing. Ladislav Horák a ing. Jaroslav Molák.
Tedy z dráhy máme ty nejlepší!  podivej Jen je čas dovolených a ne každý má čas a chuť dopisovat od "moře".
funny Ti poslední dva jmenovaní měřili most nad elektrickou trakcí v Řečkovicích?  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #251 kdy: 15.07.2010, 17:23 »

No, jen že zaručovaná pevnost CYKKY kabelu je, tuším, o řád menší.
Jistě, rezerva na drobné výrobní defekty, navlhnutí, jemné prasklinky po mechanickém namáhání při nízkých teplotách... Ale zdravý nepoškozený kabel vydrží mnohem víc.

Zatím žádný z pozorovaných jevů se ale netýkal fázových vodičů.
O tom nejsem tak přesvědčen.

Bohužel, jsme ale jen u dohadů, protože nebyl dosud k diskusím přítomen nikdo z odborníků a elektrikářů, který se v inkriminované době kolem toho motali a podali tak přímé a konkrétní svědectví, případně jim bylo možné položit doplňující otázky.

To jste uhodil hřebík na hlavičku!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: 1 ... 11 12 13 [14] 15 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je možné zjistit zda přichází přepětí jen z distribuční sítě?
 Snížíme riziko přepětí odpojením stínění datového kabelu?
 Bylo by možné realizovat ochranu před bleskem u rodinného domu v dubnu 2009 ?
 Jak popsat definici zkratu a prepeti?
 OBO: Katalog systémů ochrany před transientními jevy TBS
 Čím podložit požadavek na osazení všech stupňů ochrany před přepětím?
 HAKEL: Měření a revize přepěťových ochran
 Může nést někdo zodpovědnost za to, že "poslal přepětí k sousedovi"?
 Jak odstranit přepětí v síti o víkendech?
 Znáte typické přepěťovky pro průmysl?
 Modulární přístroje Minia - pro klidný spánek i za bouřky
 Zemřel Zdeněk Rous
 Mohu od světla v koupelně natáhnout další světlo s extra vypínačem ?
 ARisk#24: Je přepětí totéž co nadpětí?
 Jaké argumenty o užitečnosti přepěťových ochran slyšíte od spotřebitelů vy?
 Musí revizní technik upozornit ve zprávě na absenci přepěťových ochran?
 V čem jsou přednášky v klubu ILPC jedinečné?
 Musí být po montáži hromosvodu doplněna v rozvaděči přepěťová ochrana?
 OBO: Příručka ochrany před bleskem
 Jak ochránit spotřebiče před častým vypínáním elektriky?
 Referenční pohled na DEHN z Elektrické spojky 2019
 Mohou být přepěťové špičky ve světelném okruhu od zářivky?
 Katalog ochrany před přepětím SALTEK
 OBO: Katalog Systémů ochrany před transientními jevy a blesky TBS
 Může vznikat za transformátorem 22/0,4kV po jeho odpojení/připojení přepětí?
 Co vše by měl spotřebitel vědět o spínacím přepětí u něj v bytě?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.