${perex}
${date}
Více »
Upozornění! Odpovědi na témata nejsou právně závazné! Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!
Nemáte náhodou někdo změřeno,jakou spotřebu za hodinu má zářivkové svítidlo které má dvě 58wattové tělesa? Díky za odpovědi Koudy
http://www.elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6198&highlight=
A = P * t A - spotřeba (Wh)A = 2 * 58 * 1 P - příkon tělesa (W)A = 116 t - čas (h)Zářivkové svítidlo s tělesy o příkonu 2 x 58 W má za 1 hodinu spotřebu 116 Wh tj 0,116 kWh.
+ všechno co hřeje a má činné ztráty, třeba tlumivka a pod
Zo staršieho katalógu Elektrosvitu som vyčítal u svietidla typu 2315864, 2x58W pre napätie 220V In=0,86A.
To: DoležalPro upřesnění. Ve svém výpočtu jsem dosazoval příkon tělesa ne trubice tj včetně tlumivky.To Selezan:Dnes máme v síti 230V +6% -10%.
To Fuksa:Prečítať pozorne - STARŠÍ katalóg.
Jestliže máme na zářivce nějaký výkon, který se dá považovat za činný, je na ni napětí blížící se polovině napájecího a v sérii je prvek (tlumivka)omezující proud, která by měla mít jen "jalové" ztráty, ale takto ideální tlumivka v praxi nejde vyrobit, nějaká ztráty (v "mědi" - odpor a v "železe" - ztráty magnetického obvodu), k tomu paralelně kondenzátor na vyrovnání fáze (minimalizace jalových proudů indukčního charakteru), nemáte dost informací, které umožní takový výpočet, aby jeho výsledek měl nějakou přesnost. Takže buď odhadnout, nebo použít přístroj, který to umí změřit. Pro odhad přidejte k výkonu zářivku 20%, měřit "voltmetrem a ampérmetrem" nestačí, musí to být přístroj, který při měření činnou složku výkonu.
58 W spadá přesně do výkonové řady zářivek (1500 mm). Proto předpokládám, že p.Koudelka tělesem rozuměl jen trubici, protože nevím co by se rozumělo "tělesem ve svítidle". Rozhodně to nemůže být trubice s příslušenstvím, další nižší stupeň je 36 W (1200 mm) a rozdíl 28 W by na příslušenství bylo trochu moc. Je to tak p.Koudelko ?
Ja si myslím, že p.Koudelka sa zujíma o celkovú spotrebu svietidla. Pre 2x58 je to vr.výzbroje cca 150W. Žiaľ u nových svitidiel ich In výrobcovia neudávjú.
Neodpustím si rýpanec do některých i renomovaných výrobců, ale jak píše p.Selezan, v katalogu z 1977 Elektrosvit udává: jmenovité napětí, jmenovitý příkon zdroje, celkový příkon ve W, celkový proud, cos fí. Z těchto údajů jsem spočítal vše i tu jalovinu. Ale dnes ? Darmo mluvit ! Výrobce svítidel vás odkáže na dodavatele tlumivek a ten zas na výrobce. Připadám si jak ten kohoutek, co šel slepičce pro vodu.
Zářivkové těleso 2x 58W rozhodně neodebírá proud 0,5A (2*58W/230V), je to podstatně více, nezřídka i přes 1A. Kdo nevěří, ať si to změří :-)Je to způsobeno tlumivkami, které mají jednak určitou vlastní spotřebu, jednak posouvají učiník.Jalové proudy sice elektroměr neměří, ale zatěžují vedení, spínače i jističe. Protože většina svítidel prodávaných v současné době je nekompenzovaný ch, je nutné brát v úvahu i toto. Všichni praktici jistě mají zkušenosti s připékáním vypínačů a nežádoucím vybavováním jističů. Zrovna nedávno jsem řešil problém - 22 ks zářivek 2x 36W asi po hodině provozu vypínalo jistič 10A. Vše bylo přesně podle projektu. Vypočítaný proud podle trubic byl 6,9A (22*2*36/230), skutečný, změřený, skoro 12A.
Je to tak, ako píše p. Hasala. Nie je to zrejme jediný prípad. Žiaľ, málo projektantov má prepojenie s praxou a väčšie tými elektroprojekt antov, kde sa odovzdávali generačné skúsenosti sa rozpadli. Tie nové katalógy sú len pekné farebné obrázky a nie projektové podklady. Pozrel so si preto starý katalóg, a pre 3x36W je uvedených v tom staršom katalógu (ako som spomínal predtým P=90W, resp. In=0,54A čomu zodpovedá 11,88A pri 220V(nechce sa mi prepočítať na 230V). Žiaľ začína to byť podobné aj o údajoch v nových katalógoch s káblami. Nie všetko prepočíta Sichr, Pavouk, Ecodial a zistiť prúdovú zaťažetiľnosť kábla niekedy dá zabrať a pripadám si ako spomína p. Doležal.
Opravujem, predchodzi údaj je pre 2x36W.
Ono také není pravda, že spotřeba předřadníku (elektronického) je skoro žádná. Např u běžného Tridonicu 2 x 36 W je udávaná spotřeba soustavy (předřadník+2 trubice) cca 76 W. Takže by člověk řekl 76-72 je 4 (W). Ale trubice přitom spotřebovávají jen cca 63 W, protože díky elektronice se dosáhne 100 % sv. toku i při tomto sníženém příkonu - navíc se šetří trubice softstartem apod. Tj spotřeba elektroniky v toto případě je asi 13 W...