Preče je rozdiel spotreby medzi hlavnym a podruznym elektromerom?

<< < (2/3) > >>

Rozmahel Vladimír:
TO: Kurka
Trochu nerozumím Vaší tabulce. 3 f elektroměr má vlastní spotřebu jedné napěťové cívky cca 1W / činná /. 3 cívky =3W
3W x 8760 hod./rok = 26,28kWh
Toto by byly údaje při stavu elektroměru naprázdno. Při zátěži jmen.proudem pak navíc cca 0,5W na ztrátu v proudových cívkách.

Václav 3:
Základní chyba je použití necejchovaných elměrů, jejichž chyby se sčítají (odchylky mohou samozřejmě být do obou směrů - kladné i záporné).

Již z příspěvků kolegů přede mnou vyplývá, že váš hlavní kontrolní elměr by měl mít za rok spotřebu oproti  úřednímu elměru nižší asi o 30 až 40 kWh - to ovšem uvažuji pouze vlastní spotřebu 3F elměru, dále by se zde měly uplatnit ztráty na vedení mezi elměry. Ty jsou obvykle daleko větší než vlastní spotřeba přístrojů, jen pro příklad, bude-li na vedení úbytek díky zatížení 10 A pouze 1V, máte ztrátu 10W ,  kterou následující elměr nemůže započítat protože na jeho napěťové cívce bude již napětí o onen 1V menší. V této úvaze nám ale stále figurují jen dva elměry, úřední a váš hlavní podružný, teď je však třeba započítat ztráty vznikající mezi přístroji patrovými a hlavním podružným a mezi elměry v bytech a na patře,
kde by se  tyto ztráty měly analogicky opakovat. Tím jsme se dostali přes ztráty, které nelze odstranit, lze je pouze spočítat a následně všem zúčastněným rozpočítat, protože to jsou odůvodněné náklady, které při tomto způsobu měření spotřeby musí vzniknout a musí se uhradit.


Nyní se dostáváme ke druhé možnosti ztrát, u ČEZu jim říkají netechnické - t.j. krádeže. Máte u všech elměrů zaplombované kryty měřících systémů a připojovacích svorkovnic? Zde je možnost zásahu někoho informovaného, který např. u mechanického elměru změní nastavení brzdy a tím způsobí chybu elměru ve svůj prospěch. Potom budete mít chybu ve stále stejném poměru ke spotřebě. Další možností je, že někdo odpojí občas můstek napěťové cívky v elměru a při tom sleduje, aby jeho zaznamenaná spotřeba zůstala zhruba shodná s předcházejícím obdobím - aby na sebe neupozornil příliš nízkou spotřebou.


Ve svém příspěvku píšete, že koncové odběry jsou sice jednofázové, ale že se někdy používají i na topení. Máte elměry jedno nebo dvousazbové?  V případě dvousazbových je třeba také uvažovat, jak je řešeno zapojení ( a tudíž vlastní odběr ) cívek stykačů akumulačních spotřebičů a cívek tarifu v samotných elměrech. Cívky stykačů, jejichž použití přichází v úvahu, představují odběr asi 5W a cívky tarifu max. do 1W.


Teď se naskýtá otázka, jak z problému ven? Určitě nejčistší řešení je zrušení všech podružných měření a úprava el. instalace tak, aby úřední měření mohlo být umístěno v každém bytě. Odpadnou všechny potíže s rozpočítáváním, fakturaci bude provádět rozvodný závod přímo a skončí dohady se ztrátami. To ovšem vyžaduje poměrně nákladné úpravy instalací v budoucí neměřené části a také fůru administrativy  a zaplacení různých poplatků distributorovi .

Pokud musí z nějakých důvodů zůstat zachován systém s podružným měřením, doporučil bych zachovat pouze měření v bytech (případně společné spotřeby na chodbách, ve sklepích a pod.),  zrušit měření na patrech a hlavní podružné měření, zkontrolovat kompletně všechny rozvody mezi úředním a podružnými měřeními, zda nejsou vyhřáté svorkovnice, neměřené odbočky, dostatečně dimenzované vodiče atd.,  čímž by se měly eliminovat pokud možno všechny zbytečně vznikající ztráty. Dále to vyžaduje nechat úředně ocejchovat všechny podružné elměry a  po montáži je zaplombovat tak, aby byla znemožněna jakákoliv nedohledatelná manipulace. (Použít plombovací kleště se znaky nezaměnitelným i s rozvodnými závody, avšak dostatečně nenapodobiteln é).

Přes všechna tato opatření vzniknou rozdíly, které bude třeba rozpočítat na jednotlivé odběry, s čímž je třeba všechny odběratele seznámit a zároveň rozhodnout o způsobu rozpočítávání - nejspravedlivě jší je asi poměrové.

peter szelepcsenyi:
DAKUJEM VSETKYM ZA POMOC A ODPOVEDE !
**
poznamky:
Vsetky elektromery su jednosadzbove, niesu plombovane ani ciachovane. Rozvodna skrina s elektromermi je tak prehladna, ze napojenie priamo v skatuli pred meracom vylucujem.
Ziadne akumulacne spotrebice niesu.
Kradez resp. instalacia takejto kradeze  by musela prebehnut velmi rychlo a velmi neviditelne co sa ale neda vylucit nikdy  :(.
Sucty poschodovych sedia s hlavnym.
24-hodinove merania nemaju vyznam, pretoze cas potrebny na zber udajov je velmi dlhy.
Udaje zberame kontinulane minimalne 3 roky - mesacne.
Ked budem mat elektrikara skusim s nim premerat napatie na cievkach elektromerov.

Ako riesenie naozaj vidim pomerove rozpocitanie. Tak sme to mali aj v minulosti (boli pocitane spotrebice),  ale nasledoval postupny odpor najomnikov, pretoze mali pocit ze platia vela. Potom nastalo obdobie montaze elektromerov, ktorych sme montovali stale viac a viac, aby sme nasli chyby.

Je aj varianta kupit vsetky nove hodiny a naraz ich vymenit - neda sa vylucit ani to ze niektore hodiny su pokazene a meraju menej ...

Este raz dakujem vsetkym pomocnikom za odpovede! Budem sa sem vracat, mozno niekto ma podobnu skusenost a riesenie...

Petr Doležal:
Já bych zkusil následovné, ale chtělo by to domluvu mezi nájemníky nějakého patra. Vycházím z předpokladu, že patrový elměr měří správně. Nevím kolik je bytů na patře, ale připusťme že 4. Stačilo by 3 byty na hodinu vypnout jističem před jejich bytovými elměry, aby byl v "chodu" jen jeden byt. Tam bych zapnul všechno možné. Po hodině bych porovnal nově natočené kWh na patrovém a bytovém elměru. Případný rozdíl by hodně napověděl.

El_:
Citace: peter szelepcsenyi  17.09.2009, 20:49

Sucty poschodovych sedia s hlavnym.


Pak by měly být ale jen 2 možnosti. Teorie mi říká, že součet elměrů na patře se rovná patrovému elměru. (nepočítaje drobné "technické" ztráty)
1) na nějakém patře (patrech) tento součet nesedí a měl by se dát snadno najít problém
2) všechny bytové elměry podměřují

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana