motor 10kw zajisté vyráží jistič 32A char.B.Použijt e trdší (motorovou )charakteristik u a bude klid.
Použijte motorový spouštěč, nebo alespoň jistič s charakteristik
ou C

Nejde o motor 10kW, ale 7,5kW(15A), nejde o přímý rozběh, ale o Y-D, nejde o těžký rozběh, ale o rozběh prakticky nezatíženého cirkulačního čerpadla bazénu - tam budou největší zátěží filtry.
Teoreticky by se měl takový motor na přímý rozběh spolehlivě rozebíhat i na jistič s charakteristik
ou C. Charakteristik
u D bych jako účelnou neviděl.
Při Y-D rozběhu je na běh Y ohromná rezerva už v charakteristic
e B
V okamžiku přepnutí Y/D záleží na tom, jaké má v tu chvíli motor otáčky(viz přiložený graf).
Při přepnutí v 80% otáček bude proudový ráz 3,5 násobek jmenovitého proudu, při přepnutí v 93% otáček bude jen 1,5-2násobný
Takže
charakteristik a B, by stačit měla, pokud je čas rozběhu dostatečný.
Více méně to potvrzuje skutečnost, že jeden motor na tento jistič 32A/B je schopen se rozeběhnout i s přímým rozběhem do trojúhelníka.
Možná u rozběhu Y-D by již byl optimálnější jistič charakteristik
y C, ale s výměnou bych byl velice opatrný, protože jde o veřejný bazén, nebezpečné prostředí vlhké a horké a tady se před výměnou
musí provést kontrola na impedanci ochranné smyčky a na vypínací časy při změně charakteristik
y jističe. Pouhá změna charakteristik
y jističe bez kontroly a přepočtu je
hazard.Podle přiložených grafů, bych šel ješte po úvaze kolegy Jindry
... a čas 3s se mi zdá také dost málo ??
On ten čas může být při zanesených filtrech opravdu krátký.
Zkušený elektrikář pozná sluchem, jestli jsou otáčky v okamžiku přepnutí Y-D dostatečné, méně zkušený si pomůže klešťovým ampérmetrem a velikostí proudové špičky v okamžiku přepnutí.
Mimochodem, jestliže elektrikář u veřejného bazénu není od vedení vybaven klešťovým ampérmetrem, je to stejné, jako by měli měřit v bazénu kvalitu vody pohledem, jestli není moc zakalená a podle toho dávkovali chemikálie.
S klešťovým ampérmetre teprve může elektrikář správně nastavovat ochrany motorů a kontrolovat, zda nejsou motory přetěžovány.
První převinutí motoru by ampérmetr zaplatilo, vy jste jich měli už více. Je to velká ostuda Vašeho vedení, že ampérmetr nemáte ve výbavě.
Skor si myslím či nieje problém v tom že čas medzi odpadnutím hviezdy a pritiahnutím trojuhlolníka je moc dlhý a motor sa úplne zastaví (pri hydročerpadle to nieje problém ) pri čom do trojuholníka ide z nulových otáčok
To asi nie keď autor uvádza, že: "Ked nahodim istic motor sa rozbehne rovno do trojuholnika tym istym spravnym smerom a bezi."
Ano, i to mne stejně jako kolegu Dolace utvrdilo, že tím to nebude, navíc u cirkulačního čerpadla nese proud vody ohromnou energii a ta v okamžiku přepnutí čerpadlo pohání, jakoby setrvačník čerpadlo a proto motor otáčky v okamžiku prakticky vůbec neztratí i když bude prodleva neúměrně dlouhá. Silně záleží na protitlaku čerpadla a ten se u oběhového čerpadla bazénu očekávat nedá a spíš jsou zde problémy s rázy při vypínání a zastavování motoru (zde se využívá u čerpadel napájených softstartéry řízený pozvolný doběh). V tomhle určitě nebudete mít pravdu.
No páni myslím že krátkodobé súčastné zopnutie oboch stykačov by sa dalo odstrániť vzájomným blokovaním cievok cez ovládacie kontakty .
Určitě ne, tohle je častý omyl. Tady se stykače přesahem přítahu a odpadu nepotkávají a docela jsem přesvědčen, že toto blokování kontakty tu bude.
(Škoda, že tazatel neukázal i schéma ovládacích obvodů.)
O tom že se nepotkávají svědčí pokus s odpojeným motorem.
Mimochdom ked spustim sekvenciu pri odpojenej svorkovnici na motore všetko prebehne ako ma. To je podľa mňa dôkaz že sa stykače "neperou".
Tady se potkávají ne stykače, ale proudy, protože na odpadlém stykači ještě okamžíček hoří oblouk způsobený extrémně velkou indukční zátěží - asynchronním motorem napájeným sníženým napětím a přitahující stykač již sepnul.