Můžete někdo vysvětlit rozdíl přepěťových ochran a zavislost jejich cen?
Milan Votava:
Rád bych ochránil zařízení (hifi, TV atd.) před přepětím.
Nalezl jsem dvě možnosti. Bud si zakoupit zásuvku, ve které je přepěťová ochrana integrovaná (např. výrobce ABB), kde se její cena pohybuje kolem 1200 Kč a nebo koupit prodlužovačku se "PSEM" (např. výrobce APC), které se pohybují v cenové relaci kolem 350 Kč.
Co je lepší řešení a proč je tam takový cenový rozdíl?
Jura Krikl:
http://elektrika.cz/diskuse/elektrotechnici/amaterum/221303141797?b_start:int=0#080508386296
Než založíte diskusi, je tu možnost hledání.
Georgis Fasulis:
Než si koupíte jednu z vámi uvedených ochran, musím vám sdělit, že ochrana před přepětím není jednoduchou záležitostí a nevyřeší ji zařízení za tisícovku. Ochrana se řeší ve stupních. Koukněte na některé dřívější diskuse na tuto problematiku, jak vám radí kolega Krikl. Pokud máte rodinný domek, určitě řešte ochranu před přepětím komplexně a musím vás upozornit, že to řádově bude stát více než 10.000, rozhodně to nepořídíte za tisícovku. Pokud bydlíte ve vícebytovém domě, asi nebudete chtít sám investovat do komplexní ochrany před přepětím vysoké částky, pokud se samozřejmě např. nedomluvíte a nesložíte. Samotná ochrana 3. stupně v zásuvce vám bez součinnosti vhodně zvolených a instalovaných předchozích stupňů nebude k ničemu. Tady radím při bouřce elektronické zařízení raději odpojit, a to jak z napájecí zásuvky 230V, tak i z anténního vstupu. Jednoduché, ale účinné.
Jiří Schwarz:
K tomu, co piše pan Fasulis snad jen jednu poznámku:
pokud máte svoji anténu a je to nějaká anténa s vestavěným zesilovačem, to je vždy otázka co s tím při bouřce. Na jedné straně názor vše vypnout, odpojit, na druhé zkušenost, že tranzistor v zesilovači pokud je napájen, vydrží alespoň něco, pokud není napájen, stačí mu podstatně menší přepětí k destruktivnímu průrazu. Ale co to je zesilovač "za stovku" proti zničenému jinému zařízení.
Jan Hájek:
Pokud se rozhodnete pouze pro ochranu koncového zařízení, musíte počítat s tím, že takováto ochrana moc práce neudělá, je pouze schopná odstranit některé malé špičky, ne tedy přepětí způsobené bleskem či třeba nějakým větším spotřebičem např. kompenzací nebo větším třífázovým motorem. Samozřejmě je to lepší než nic, ale je nutné počítat s tím, že to zas tak moc není.
Z vlastní zkušenosti rozhodně doporučuji pro koncové zařízení, pokud to má být u vás doma zásuvkový adaptér nebo prodlužovačku, nepředpokládám, že by se vám po změně pracovního místa zařízení chtělo demontovat zásuvku s PO.
U zásuvkových adaptérů dejte pozor na jmenovitý proud, povětšinou se vyskytují v provedení do 4 A, zvláště při náběhu laserové tiskárny to není velká hodnota. DEHN vyrábí všechny zásuvkové adaptéry do 16 A např. S- Protector. Také bych doporučil kombinovaný adaptér s PO i pro datové a komunikační vodiče např. telefon. Výhodou je společné vyrovnání potenciálu v jednom místě. Také myslete na to, že PO Typ 3 by měla být co nejblíže koncovému zařízení, takže třeba varianta PO v zásuvce a pak spotřebič na konci 5 m prodlužovačky není šťastné řešení.
Výše zmiňovaná varianta odpojit spotřebič od všeho i anténího kabelu a umístit doprotřed místnosti zůstává jako nejjistější, ale komu se to chce dělat ve dvě v noci :-). Anténu by po odpojení bylo také dobré uzemnit, aby přeskokem nevznikl požár.
Takže nejpohodlnější varianta PO tak jak mají být Typ 1, Typ 2, Typ 3, na dato¨vém vstupu počítače a anténu do ochranného prostoru hromosvodu a oddálit jako třeba zde :
http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-08-29.3551605353/view?searchterm=wifi
Jinak jsem vám pro další dotazy k dispozici.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana