Je možné použít jistič DC pro obvody AC?

<< < (2/2)

Záhyna Lubomír:
U nadproudové tepelné spouště velký problém zřejmě nebude. Problém bude u zkratové spouště (elektromagnet). Je nutné si uvědomit, že "síla" magnetu při použití DC je cca dvojnásobná než u AC ! - v tomto případě to znamená, že pokud je In=10A pro DC, pak je to srovnatelné s In=cca 20A pro AC ! Platí to i opačně. Pokud máte řiditelnou nabíječku akumulátorů (nebo vhodný zdroj),  zkuste si malý pokus s jističem např. 10A pro AC, zapojený do přívodu DC k akumulátoru, a zjistíte, že vám vypne při cca 4-6A DC. A při postupném nárůstu proudu uslyšíte jak začíná reagovat postupně magnet (bručení).

Pavel Rotrekl.:
To: Záhyna Lubomír
Dovolím si přičiniti dvě poznámky.
1. Zkratová spoušť nevypíná po dosažení In, ale po dosažení násobku této hodnoty. Pro charakteristik u A je to 2 až 3 násobek, pro B je to 3 až 5 násobek, atd. Pokud by tedy platil Vámi uvedený příklad, byl by rozdíl AC a DC více než dvojnásobný.
2. Pokud se bavíme o nabíječce, je třeba upřesnit, o jaký typ jde. Pokud nemá pulsní regulaci na výstupu, může být na výstupu sice stejnosměrný proud, ale pulzující, protože při tak velkých proudech na výstupu by bylo vyhlazení poněkud náročnější. V případě pulsní regulace je na výstupu pilovitý průběh. I tyto skutečnosti mohou ovlivnit výsledky podobných experimentů.

Záhyna Lubomír:
Co se týče zkratové spouště, jsou to pouze teoretické úvahy. Druhý bod doporučuji odzkoušet.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana