Kdy dochází k rovnoměrnému zatížení fází?

<< < (2/2)

Jirka Š. Svejkovský:
Použít selský rozum. Plně dostačující.

Michal Kolesa:
Citace: Jirka Š. Svejkovský  18.07.2009, 21:03

Použít selský rozum. Plně dostačující.


Čekal jsem, že napíšete: "Jak to řeší projekt ?" nebo něco v tom smyslu jak vy RT máte ve zvyku

Milan Karvánek:
Pane Koleso, podle aktivity se vám zřejmě poslední dobou zlepšuje zdraví, tak neváhejte a zapojte (vlastní rozum) se více do odpovídání nebohým laikům a nezkušeným elektrikářům po škole. Odborné vzdělání přece máte a vzhledem k tomu, že jste v invalidním důchodu, máte na rozdíl od pracujících živnostníků moře času vyhledávat odborné rady na netu a v literatuře.

Tomáš Vácha:
Rád bych se dozvěděl, kdy dochází k rovnoměrnému zatížení fází 3x16A v domě.
Znamená to, že by se měli zatěžovat současně nebo to znamená, že by se mohou zatěžovat postupně, nicméně podobným proudem?

Pokud na jednom zásuvkovém okruhu večer jede 2kW přímotop a nikde v domě nic, tak se zatěžuje 1 fáze. Když se dopoledne netopí, ale v kuchyni se vaří a na druhé fázi jede sporák 2,5kW je to zatížení druhé fáze. Nicméně obě v jinou dobu.

A co v čem je problém, pokud se fáze rovnoměrně nezatěžují? Čemu to vlastně škodí?

Jiří Schwarz:
1) pokud mám 3f přípojku, např. 3x 20A, tak je poněkud špatně, když se mi na 1. fázi sejdou odběry, které překročí 20A o tolik, že jistič zareaguje a vypne všechny 3 fáze, a zbývajícími fázemi teče v tu dobu minimální proud
(když se sejde pračka, zásuvka v kuchyni s mikrovlnkou nebo konvicí a zásuvka v pracióvně, kde za zapíná žehlička, říká se tomu snížení uživatelského komfortu, když se musí hlídat co může běžet současně...)
2) v rámci bytu to není tak akutní, ale v rámci většího celku (paneláku, ulice,...) je dobře, když jsou fáze pokud možno rovnoměrně rozdělené, protože v "ideálním případě" při dokonalém rozfázování teče minimální proud středním vodičem N a PEN
(ono se s tím tak nějak počítalo, takže není žádnou vyjímkou např. kabel 3x120+70, kde střední vodič PEN má menší průřez než krajní, fázové vodiče, dnes to někdy může přinášet úplně jiný problém)

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana