Nemáte někdo zkušenosti se spínáním světel s trafy na 12V a příkonem nad 500W?

(1/3) > >>

Jan Němec:
Nesměle se zeptám, jestli máte někdo zkušenosti se spínáním světel s trafy na 12V a příkonem nad 500W? Při zapínání zatíženého trafa to občas nevyrazí jen předřazený jistič, ale i ten ještě před ním - 20A/B. Existuje nějaká jednoduchá vychytávka pro omezení náběhového proudu?

Pavel Špok:
Nejednodušší řešení je zapojení
termistoru do serie s primárním vinutím trafa.Termisto r
při zapnutí ve studeném stavu dostatečně omezí proud ,po zahřátí klesne jeho odpor na minimální hodnotu,takže i úbytek napětí a ztrátový výkon je při vhodně voleném termistoru zanedbatelný a termistor může zůstat trvale zapojený.Termi stor je nutné zvolit s přiměřeným ztrátovým výkonem a parametry podle konkrétní zátěže.Šetříte tím i halogeny.

xxxxx:
Já bych použil SSR se "zero switch"  vyloučíte tím  možnost připojení  "nenasyceného trafa" na napětí při průchodu amplitudou. Vždy dojde k zapnutí při průchodu sítového napětí nulou. Je to "čistší" rešení než použití termistoru, který bych nikdy nenechával trvale zapojený v obvodu kvůli výkonovým ztrátám a taky nechci vyhořet, protože i těch pár wattů topí. Pro Tchýni termistor pro ostatní SSR.  Určite se najde i někdo kdo vám poradí jistič s charakteristik ou C, nebo spíš D(pro trafa)  místo vašeho B.
Takže SSR:
Například Carlo Gavazzi Rap40A3 (400V AC 3A montáž do plošňáku) asi 500 Kč
nebo Carlo Gavazzi  RS1A23D25  ( 230VAC 25A montáž na chladič) asi 700 kč
nebo Cosmo KSD203AC3   -250 VAC 3A    do 200kč

S DC ovládáním kolem 12V si snad poradí každý a kdo ne tak pro toho tu je:
Cosmo KSA215AC8   250VAC  15A   montáž na chladič    řízení 50 - 250 VAC    cena max 300 Kč

Jaroslav Hasala:
Nejjednodušší řešení je opravdu použít jističe s char. C nebo D, které jsou odolné proti proudovým rázům, které vznikají při zapínání induktivní zátěže. Otázkou je, jestli je to v daném případě možné.
Pokud není zapotřebí těch 500W jen na jedno svítidlo, je také možné použít rozdělit světla na dvě větve a použít dvě menší trafa (250VA),  okruh potom ovládat např. spínačem č. 5.

Otakar Dosbaba:
Spínání v nule je sice lepší než spínat halogeny a trafo natvrdo, termistory, např.: http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/ntc.htm
jsou tak na hraně výkonu a eliminují spíše jen výpadky jističe než aby šetřily žárovky. Optimální by byl softstart optotriak - když na to budou prachy: http://www.enika.cz/2004/e_index.php?kat=2422&volba=kategorie&z=6138&j=1
Známému jsem problém halogenek s trafy v celkovém příkonu 1,2kVA řešil modulem 2kW divadelního stmívače Novalighting ADU2 a přídavného RC členu pro pomalý nárůst ovládacího napětí 0-10V, to ale vyjde možná cenově nastejno, jak ten softstart, který je navíc menší.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana