Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proc mam na drate ve vzduchu napeti?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proc mam na drate ve vzduchu napeti?  (Přečteno 9686 krát)
Karel Janíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.12.2005, 15:46 »


mam velice debilni otazku, na kterou predpokladam velice jednoduchou odpoved ;-) Pospojoval jsem rozvod svetelnyho obvodu v SDK pricce (to, ze jako laik takovy veci nemam delat nechme stranou). Na zkouseni jsem si poridil (zcela nevyhovujici) tuzku s doutnavkou. Kdyz jsem to zapojil, zjistil jsem ze faze je skutecne na fazi, ale na "zemi" je nejake male napeti (doutnavka svitila mene). Problem je v tom, ze PE vodic neni nikam propojen (na zadne strane). Argument, ze mam nekde pruraz taky neobstoji, protoze se mi to stava u 2 vodicu, podobne vedenych (ze skrinky do dvou vypinacu naproti sobe v pricce navic jsou oba v separatnim krku),  navic by bylo (podle meho nazoru) nejake napeti na kostre pricky - a tam zadne nebylo! Napadla me jedine nejaka indukce napr. ze zasuvkoveho okruhu, ktery vede chvili stejnym krkem, ale ta by mohla neco vyindukovat az pri pruchodu nakyho proudu (mozna jsem ve skole nedaval pozor). Jaka je tedy, prosim, pricina?

Diky moc za odpoved.

Preju pekny zbytek dne.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Janíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 12.12.2005, 15:47 »

Samozrejme ne pri pruchodu ale pri zmene.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 12.12.2005, 17:10 »

Opravdu jsi ve škole nedával pozor :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Janíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 12.12.2005, 17:15 »

Joooo? :-) Super, tagze su sice trotl, ale mozna jsem to zapojil dobre? Resp. je to mozny aby tam nakejch par voltiku bylo?

Diky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
xxxxx
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.12.2005, 17:26 »

Příčina je v doutnavce - ne tak v samotné doutnavce, ale používáte nevhodné "měřidlo" pro měření něčeho co není na "konci" zapojeno. Pokud mohu radit položte ji na zem a přejeďte autem, nebo několikrát na ni silně dupněte a potom šup s ní do popelnice. Potom běžte do jakéhokoli elektroobchodu a kupte si cokoli co měří dvouvodičově (vyhovuje i laciný multimetr jaký koupíte i na některých benzinkách). Spousta odborníků (ti co dělají silovku) se mnou asi nebude souhlasit, ale já používám k měření pouze multimetr (sice dražší ručkový, ale multimetr).

Až skončíte s testováním NEZAPOMEŇTE zapojit PE vodiče!!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Janíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 12.12.2005, 17:31 »

Diky moc, mam teda jeste maly poddotaz: svetelny okruh jsem natahl jen 2 vodici (sice 3x1,5 ale zapojeny jsou jenom faze a PE) - je to nejaky bezpecnostni problem?

Diky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 12.12.2005, 23:35 »

Jóó, to by mohl být problém, začneme tím jaký rozvod máte v bytě 3. vodič L-N-PE (černá-modrá-zelžlutá) nebo dvouvodič L-PEN (černá-zeelžlutá)? Pokud postaru 2 vodič a napojujete do stávajících okruhů (někde v krabici) pokračovat 2 vodič, modrá nezapojovat. Pokud v dvojvodičovém bytě, ale táhnete nový obvod až z rozvaděče udělal bych ho po novu 3 vodič a zapojil vše viz výše. Pokud máte celý byt trojvodič samozřejmě pokračovat vše trojvodič. Tak to bylo laicky pro Pí. Dymákovou. Jasně doutnavková zkoušečka bere i indukce (zápalné napětí doutnavky je tuším 70V? už si to ze školy nepamatuju, ale rozhodně málo) Jediné měření na silařině má smysl dvojvodičové. Nejlevnější "vadaska" SN3 stojí okolo 350,- a je to naprosto profi zkoušečka.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.12.2005, 06:01 »

To: BedaM
S tím Vámi doporučeným multimetrem tazatel dopadne jako s tou doutnavkou. I ty nejlevnější multimetry mají vysoký vstupní odpor a divil by jste se, kolik voltů naměříte na nezapojeném vodiči, který je někde v souběhu s fází, proti zemi.
Takže raději tu vadasku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 14.12.2005, 10:11 »

Protože to podle základů fyziky je tak správně.
Každý vodič, který je natažený někde v prostoru funguje jako "anténa",  jednak se do něj indukuje napětí s různých elektromagneti ckých polí okolo a navíc pokud je v souběhu s jiným vodičem, který je připojen na zdroj střídavého proudu, dá se na takovém vodiči indikovat napětí, které se tam dostane kapacitou mezi vodiči. Doutnavka je velmi citlivý indikátor, podle provedení má zápalné napětí ve desítkách až stovkách voltů a když "slabě" svítí, stačí ji k tomu proud řádově v desítkách mikroampérů. Jestli ti to není jasné, raději činnost na zařízení svěř odborníkům, na "odvahu" již zemřelo dost lidí!
Jirka

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
xxxxx
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 14.12.2005, 20:13 »

Pro Pana Kosinu
Pro měření měřící přístroj, pro zjištění zdali tam něco je, ale nepotřebuji vědět co třeba vadasku.
Jak jsem psal výše ti co dělají silovku nebudou souhlasit.
Tím svým Multimetrem také nejsem schopný otestovat např sled fází a každá druhá "vadaska" takovou funkci umí.
Takže každý ať si měří, nebo zkouší tím co je mu bližší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #10 kdy: 14.12.2005, 22:36 »

Na nezapojeném vodiči, vedeném vedle zapojených, se něco naindukuje a to i na relativně krátkou vzdálenost. Multimetr díky vysokému vstupnímu odporu také něco naměří, pro elektrikáře není moc vhodný, může ukázat napětí i tam, kde není. Pro elektrikáře je zapotřebí něco, co odebírá proud.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.