Jak zhotovit regulátor otáček synchronního motoru?
Ján Slovák:
Re: Petr z 29.8.2005
Ako sa dá zmeniť nadpis článku?
Georgis Fasulis:
To Slovák: Změnit nadpis může pouze správce (např. pan Minařík, obraťte se na něj). Tím ale tato diskuse ztratí smysl, neboť se velká část týká právě vysvětlování toho, že se nejedná o synchronní motor :-)). Navrhuji změnit nadpis takto: Jak zhotovit regulátor (a)synchronního motoru? :-)).
Ján Slovák:
Nejaké schémy som už zohnal. Vybral som si najjednoduchši u, skúsim to postaviť a dám vedieť.
Miroslav Závodský:
Nemám vlastné skúsenosti, ale nakoľko plánujem teplovzdušný krb, tak som prečítal už nejednú literatúru a poradil by som nasledovne:
Ak nie sú dlhé rozvody a krb je dobre zrealizovaný, tak netreba žiadne ventilátory.
A ak naozaj treba ventilátory, tak by som radšej pošetril, sú drahšie, ale obsahuju mikrojemný filter proti prachu. Inak sa z toho prachu z vírenia zbláznite a to nehovoriac o chorobách, ktoré vás čakajú....
Zdravie sa kúpiť nedá.
Michal Medved:
Mám pár poznámek k proběhlé diskuzi.
1. Každý, i asynchronní elektromotor s kotvou na krátko jde regulovat
2. Ne každý pohon jde regulovat.
To znamená, že je nutné zvažovat elou soustavu, nejen motor, ale také charakteristik u zátěže. Jinou charakteristik u má ventilátor, jinou šnekový dopravník. Dále popsaná regulace je vhodná k regulaci ventilátorů a dalších zařízení s relativně velkou rotující setrvačnou hmotou a lehkým rozběhem (zatížení motoru při rozběhu pohonu nesmí překročit určitou, experimentálně stanovitelnou, mez)
Proncipem je tzv. cyklofázová regulace, kde je možnost změny napájecího napětí motoru kombinována s cyklickým rozpínáním napájení.
Existují dvě varianty, pro jednoduché stroje, kde se nevyžaduje lepší stabilita otáček a pro stroje, kde se vyžaduje možnost reprodukovatel ně nastavit otáčky. V prvé variantě je použit jednoduchý cyklický spinač - multivibrátor, s nastavitelnou střídou jak prodlevy tak délky impulzu. U druhé varianty je potřebný snímač otáček se zpětnou vazbou.
K snížení "záběrového momentu" a tedy i rozběhového produ je využita klasická fázová regulace, když bylo toto zařízení konstruováno v 70 letech s IO MAA436, v současné době lze použít jakýkoli obvod pro fázovou regulaci, nabídka je dost široká.
Popis funkce: Po přiložení napájecího napětí na sestavu se na svorky motoru nedostává plné napájecí napětí, ale napětí snížené tak, aby byl zajištěn měkký rozběh, nutno nastavit dle konkrétních podmínek. Po té, co se motor roztočí do očekávaných otáček je přívod napájecího produ odpojen, motor se zastavuje. Ještě před tím, než se zastaví je znovu přiloženo napětí a celý proces se cyklicky opakuje.
Výhody: Láce, jednoduchost, minimální nároky, rozsah regulace od nuly do jmenovitých otáček, mekký chod motoru dovolující plynulý rozběh bez rázů
Nevýhody: Není možné použít pro motory pracující s těžkým rozběhem nebo bez setrvačných rotujících hmot odpovídající hmotnosti. Větší proudové zatížení statoru, (rozběhový proud as. motoru s kotvou nakrátko je mnohonásoně vyšší než jmenovitý) a s tím spojené zvýšené tepelné namáhání motoru a tedy i energetické ztráty. Motor je nutno dimenzovat pro větší než výpočtem pro daný pohon stanovenou zátěž pro zajištění dostatečné rezervy výkonu v režimu rozběhu.
Na princip cyklofázové regulace bylo v r. 1978 vydáno autorské osvědčení a dle informací byla úspěšně realizována ve stovkách aplikací. Po zlevnění frekvenčních měničů byla vytlačena jednozančně výhodnější regulací frenkvence napíjecího napětí synchronních motorů.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana