Co to je "Mášova souprava" ?
Jiří Čechura:
V jedné starší elektro-knize jsem v kapitole o měření impedance smyčky narazil na termín "Mášova souprava".
U toho byl obrázek - nakresleno jako čtverec s pěti svorkami, v něm voltmetr a nějaký odpor s tlačítkem.
Prý to má několik stupnic - odporová, napěťová a snad dokonce i proudová a dá se s tím údajně kompletně prověřit el. sít, určit jištění, zkratový proud, odpor ochranného uzemnění ...
Můžete mi prosím vysvětlit, jak to pracuje nebo alespoň ukázat zde foto jak to vypadá ve skutečnosti?
Dá se to ještě někde sehnat nebo je to stará záležitost?
#105#
Ladislav Koštejn:
Mášovým přístrojem(soupravou) se dříve měřil odpor obvodu při ochraně uzeměním.
Cituji z knihy "Revize el. zařízení a hromosvodů" rok vydání 1968:
Odpor obvodu vypínacího proudu možno měřit např. Mášovým přístrojem.Do obvodu vypínacího proudu se vřadí mezi fázi a chráněnou část el. zařízení pomocí tlačítka na přístroji známý odpor, vestavěný v přístroji.Tím vznikne v obvodu poměrně značný proud, který na jednotlivých odporech obvodu(a tedy i na vestavěném odporu) vytvoří úbytky napětí.Úbytek napětí na vestavěném odporu se měří voltmetrem přístroje.Jeli kož tento úbytek je úměrný protékajícímu proudu a tím i odporu ostatního obvodu, je údaj voltmetru v určitém poměru k velikosti odporu obvodu. Skutečný odpor obvodu se čte na další stupnici téhož voltmetru přímo v Ohmech. Kromě toho se na přístroji přečte i velikost proudu, který při zkratu obvodem protéká.
Měření Mášovým přístrojem však vyžaduje určitou opatrnost, neboť by při něm mohlo dojít k úrazu el. proudem. V okamžiku připojení měř. př. a průchodu el. proudu obvodem může totiž vzniknout na chráněné části s nedokonalým uzemněním ( např. je-li ochr. vodič přerušen nebo není-li spolehlive připojen k chráněnému zařízení či zemniči) nebezpečné dot. napětí, které se může přenést i na další vodivé předměty náhodně či úmyslně pospojované.
Když jsem nastoupil v roce 1973 do učení tak jsem ho viděl a mluvilo se o něm.
Poté používali revizáci QU 130.
Bohužel foto nemám, možná by něco vyhrabal kolega Doležal.
Jirka Š. Svejkovský:
No, jestli mě paměť neklame, tak QU130 pracoval na principu měření úbytku napětí na známém odporu (50 Ohm). Odporník nebyl součástí přístroje (ale byl v pouzdře) a byl vybaven bimetalem, takže vás čas od času poslal na cigáro.
Při špatné impedanci hrozilo vlivem úbytku, že na neživé části pošlete při měření nebezpečné dotykové napětí. Člověk si musel dávat trošku bacha. Dnešní přístroje měří krátkými impulzy a při vysloveně špatných podmínkách (přerušení PE/PEN) měření neprovedou.
Přesnost nijaká závratná. Myslím, že to bylo 2,5%. Při rozsahu 0-40 Ohm to dělalo 1 Ohm.
Onen kalibrovaný odporník jsem později využíval pro přesnější měření impedance pomocí přesného digitálního voltmetru (0,5% + 2D). Tím jsem se dostal na přesnost <0,5 Ohm i lepší.
Mášova souprava bude prakticky totéž. Jenom ve větší bedně.
Vladimír Kadlec:
To: L. Koštějn
A co Nulomet Metra? Pokud vám to nic neříká, jde o předchůdce přístroje QU 130.
Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Vladimír Kadlec 12.06.2009, 08:28
To: L. Koštějn
A co Nulomet Metra? Pokud vám to nic neříká, jde o předchůdce přístroje QU 130.
Ne není. Ten neměřil impedanci ale pouze činnou složku odporu vlastním zdrojem (na kliku).
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana