Jaká byla logika ve správné poloze kolébky vypínačů?

(1/11) > >>

Jiří Špelec:
Kolega Beláň  mi připomněl jednu zvláštnost, kterou jsem do dnes nepochopil. Kdysi bylo opravdu pravidlem zapínat světla klapnutím kolébky vypínače směrem nahoru a vypínat směrem dolů. Bylo zamýšleno pro případ, že proudem zasažený a padající člověk pádem dolů snáz vypínač vypne. Proč je toto nepsané pravidlo, třeba v Německu jinak? Tam se všechno zapíná směrem dolů. Nevíte jaké odůvodnění mají Němci? Neřešme nyní schodišťáky!

Georgis Fasulis:
Nevím proč to tak mají Němci, ale já to tak mám (jen na jednom místě) proto, protože když jsem měnil vypínač, tak krátký (ulomený) hliníkový drátek vedoucí shora na přívodní svorku dole prostě nedosáhl. :-) Třeba Němci rovněž mají všude krátké a polámané hlinikové drátky. :-)

Karel Kosina:
To:Georgis Fasulis
Já používám vypínače jejichž přívodní svorka je nahoře:-)
Našel jsem v jednom pojednání o zlých věcech mimo jiné i toto:
Chceme-li si v cizím bytě rozsvítit,použijeme jeden z vypínačů na zdi,jenž je v té poloze,že kolébka vypínače je v zapnutém stavu zmáčknutá dole.Zhasnutí světla je následováno kritikou etiky elektroinstala térů,kteří mají ve zvyku montovat vypínače obráceně,než je ve slušné společnosti zvykem.
Takto se dá usoudit,že úmysl byl pouze ve sjednocení,Němci se asi rozhodli,že budou vše zapínat směrem dolů.

Georgis Fasulis:
To Kosina: možná to byla vývodní svorka, na tom nezáleží - prostě to jinak nešlo - mi to vadí pramálo. :-)

Otakar Dosbaba:
Někde jsem četl, že je to odvozeno od páčkových spínačů. I na většině ovládacích panelů, používajících páčkové spínače, se zapnutá poloha nebo spuštění příslušného obvodu vyznačuje páčkou nahoru či od sebe. Jak je to s pákou v (německým) buldozéru, to ale nevím.  :-)))

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana