Jaká svítidla s úspor.zdroji pro osvětlení schodiště u vícepatrových staveb ?

<< < (4/11) > >>

Zdenek Jakubcik 1:
Citace: Tomáš Jarovec  17.06.2009, 16:25

Nesouvisí to třeba s možností chlazení elektroniky v různých polohách? Možná víc závisí na svítidle.
Samotným LED časté spínání nevadí, ale jak jsou na tom diody, odpor a kondenzátor, ukryté v LEDžárovce?


Přesně tak, přímo to souvisí s chlazením elektronických součástek. Kompaktní zářivky, s tzv. teplým startem, mají omezený náběhový proud. Žhavící vlákno má nelineární odpor (stejně jako v klasické žárovce) Ve studeném stavu je odpor podstaně menší, než odpor zahřátého vlákna. Při startu je vlákno předehřáto a teprve potom je přivedeno plné zapalovací napětí. Pozná se to podle lehkého a krátkého probliknutí před náběhem zářivky. Náběhový proud je odvozen od teploty předřadníku. Proto je výrobci doporučeno, aby v případě častého rozsvěcování kompaktní zářivky byla umístěna tak, aby patice byla dole a trubice nahoře. Trubice neohřívají předřadník a ten po vypnutí rychleji chladne. Běžně je udáváno 500.000 startů za životnost. Ovšem to probliknutí už nemusí být poznávací znak teplého startu, protože výrobci levnějších produktů toto dokázali nasimulovat, ale jejich produkty "pravý" teplý start nemají. 

Kamil Táborský:
Když už jsme u těch světelných zdrojů,tak bych měl myslím také otázečku k tématu.

Úsporná žárovka ušetří zhruba 1/5 výkonu oproti klasické žárovce.
Např.úsporka 11W svítí stejně jako 60W žárovka
        úsporka 15W svítí stejně jako 75W žárovka
        úsporka 20W svítí stejně jako 100W žárovka

Už kdysi dávno jsem si koupil domů na zkoušku úsporku OSRAM 11W a vyměnil jsem ji za 60W žárovku.  Ale že by svítila jako 60W žárovka tak to ani náhodou  (no)

Za prvé se jednalo úplně o jinou,pro mě nepřirozenou barvu světla a za druhé na mě světlo působilo vyblitě  (zle)

I když žárovky mají větší spotřebu proudu,tak se jich rozhodně nevzdám

Kamil Novák:
Citace: Kamil Táborský  17.06.2009, 17:07

Když už jsme u těch světelných zdrojů,tak bych měl myslím také otázečku k tématu.

Úsporná žárovka ušetří zhruba 1/5 výkonu oproti klasické žárovce.
Např.úsporka 11W svítí stejně jako 60W žárovka
        úsporka 15W svítí stejně jako 75W žárovka
        úsporka 20W svítí stejně jako 100W žárovka


A není to spíš tak, že spotřebují 1/5 ?  ;)

Jan Alin:
Takže z diskuze je vidět že úsporná svítidla která by plně bez kompromisů nahradila klasické žárovky na trhu nejsou, pořizovací cena je několikanásobn á a náklady na vlastnictví/provoz budou zřejmě taky vysoké.

Co se týká úspor energie, nemáte někdo možnost změřit jak je to s účiníkem oproti klasickým žárovkám a procenta harmonických? Aby nás ta úspora nevyšla v konečném důsledku i energeticky nastejno jen vidět by od toho bylo hůř.

Zdenek Jakubcik 1:
To: Kamil Táborský

Ty přepočty náhrad jsou pouze orientační. Běžně prodávané žárovky a zářivky musí být na obalu vybaveny energetickým štítkem. Součástí štítku je i údaj o světelném toku v jednotkách Lumen. Žárovka 60W (Osram 60kl) má světelný tok 710lm. Kompaktní zářivka 11W (Osram Dulux EL LL) má světelný tok 630lm a to ještě po najetí do plného výkonu. Další rozdíl je, že klasická žárovka se dá považovat za bodový zdroj světla. Dělá stíny a tím i větší kontrasty. Zářivka, kde světlo vzniká na vrstvě luminoforu se nechá považovat za rozptylový zdroj světla a právě nižší kontrasty navozují pocit, že kompakt svítí podstatně méně. "Vyblitý" odstín je rovněž pocitová záležitost. Značkové firmy dodávají kompakty, ale i ostatní zářivky, ve více odstínech. Klasické žárovce se nejvíce blíží odstín 827 - tzv. teplý odstín. Já bych zářivky nezatracoval, jde jen o dobrý výběr.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana