Jaké musí být certifikáty pro materiál v zóně s nebezpečím výbuchu?
(1/1)
Vlastimil Laube:
. Právě s kolegou hypoteticky řešíme výběr materiálu, který bude použit do Zóny 2. Vezmu-li jako příklad, že i plastová prázdná skříň, ve které je všechno zařízení s dostatečnou ochranou musí mít certifikát zajištěného provedení, jak je to potom např. s kabelovými rošty (např. drátěné cablofil), ekvipotenciáln í svorkovnicí, případně technologickým i konstrukcemi(OK, pororošty a pod.). Musí být každá tato část také vybavena certifikátem zajištěného provedení?
Georgis Fasulis:
Výběr el. zařízení do "exu" řeší ČSN EN 60079-14.
Nejde jen o zajištěné provedení. U spínacích prvků musí tyto být např. v pevném závěru - taková např. ovládací skříňka pak musí mít označení EEx de , kde d je ten pevný závěr a e zajišztěné provedení. El. zařízení musí splňovat teptní třídu, el. skříně musí vyhovovat i co do povrchového odporu (kvůli statické elektřině) apod. V podstatě stačí, když má výrobek certifikát do příslušné zóny.
Kabely musí rovněž vyhovovat do zóny ČSN mluví jen o materiálu, ale každý výrobce vám to poví (CYKY mohou být). O roštech ČSN nemluví, tzn. že nemusí mít certifikát. Ani o spec. provedení ekvipot. přípojnice.
Vlastimil Laube:
(poklona) za odpověď...
Asi jsem málo zdůraznil o co mi jde... ČSN EN 60079-14 samozřejmě znám, mě spíše jde o nějaké praktické informace, jak je to v těchto prostorech s používáním neelektrických zařízení. Příkladem může být třeba skleněný stavoznak na zásobníku s kapalinou, uvnitř kterého je zóna 0, kolem 1 a 2. Dále třeba o kovovou závoru atd. Tedy spíše o to, zda nějaká norma řeší požadavky na neelektrická zařízení do exu.
(poklona) a přeji ....
Milan Branda:
To:Laube
Zkuste tuto:
389641 ČSN EN 13463-1 Neelektrická zařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu - Část 1: Základní metody a požadavky, z roku 2002.
Navigace
[0] Index zpráv