Jak je to s odběrem žárovek 12V a 230V?
Fuk Tomáš:
Citace: Michal Souček 25.05.2009, 09:59
Dobrý den, kdybych rozšířil odpověď o souvislosti: Zapojení s žárovkami 12 V bude mít větší odběr o ztráty transformátoru a menší účinnost kvůli napěťovým úbytkům na všech elektroinstalačních spojích sekundárního okruhu. Např. na spoji 0,1 Ohm ztratíte při 12 V rozvodech přibližně 0,9 W, při 231 V přijdete o 0,3 mW. Při neřemeslném provedení se ještě účinnost zhorší o úbytky na poddimenzovaných nebo nekvalitních, v povážlivém případě i ohřátých, kabelech. Vliv těchto úbytků na celkový příkon a účinnost soustavy bude dán také V/A charakteristik ou použité žárovky. Paradoxně by se ještě do bilance finanční dal v tomto nepříznivém případě uvažovat vliv podžhavení na životnost halogenových žárovek. Pokud by se snad jednalo o zapojení, kdy jsou vypínače na sekundární straně, přibude ještě vliv úbytků na těchto proudově více zatížených vypínačích. Pokud by se rozhodovalo o provedení budoucí instalace, osobně bych se rozhodoval podle priority bezpečnosti/dekorativnosti/charakteru používání/ceny/spadání pod vliv úmluvy (zákona) o ukončení výroby vybraných typů žárovek. S pozdravem Michal Souček, HK
Poklesu životnosti halogenek při mírném podžhavení bych se nebál, mají maximum životnosti kolem 90% jmenovitého zatížení.
Pro energetickou bilanci je také třeba vzít v úvahu, že halogenky na 12V mají výrazně vyšší svítivost než halogenky na 230V. Abych srovnával srovnatelné, tj. zejména jednoho výrobce a obdobnou velikost baňky,
Osram Halostar 12V/35W dá 600 lm světelného toku,
Osram Halopin 230V/40W dá 490 lm světelného toku.
takže nakonec nula od nuly pojde, ztráty v trafu a přívodních drátech se více než vykompenzují vyšší svítivostí.
P.S. úmluva o klinické smrti klasických žárovek se snad halogenek netýká, nebo ano?
Jirka Š.:
Čím si vysvětlujete nižší svítivost u halogenek na 230V.....?
Pavel Horský:
No ??
Fuk Tomáš:
Citace: Jirka Š. 25.05.2009, 18:00
Čím si vysvětlujete nižší svítivost u halogenek na 230V.....?
Nejsem konstruktér žárovek, ani jsem se kolem toho nikdy neochomýtl - takže se dopustím hypotézy.
Vlákno žárovky má nějakou pracovní teplotu. Její volba je kompromisem mezi
1) požadavkem na vysokou svítivost resp. účinnost. Protože zářivý výkon (dokonale černého tělesa, podle Stefan-Boltzmannova zákona) roste se 4. mocninou teploty, zatímco ztrátový výkon (=teplo odváděné konvekcí) roste s 1. mocninou teploty, stoupá s rostoucí teplotou vlákna i účinnost žárovky
a
2) požadavkem na dlouhou životnost vlákna žárovky. Wolframové vlákno se postupně odpařuje, čímž se ztenčuje, až v nějakém nejvíce namáhaném místě (teplota není absolutně rovnoměrná) dojde k jeho destrukci. Teplejší vlákno se odpařuje rychleji.
Zavedením tzv. halogenového cyklu se podařilo odpařování vlákna výrazně zpomalit, což dovolilo zvýšit teplotu vlákna a tím i účinnost halogenových žárovek oproti žárovkám klasickým.
Až potud to hypotéza není, ale jenom úvod na vysvětlenou.
A proč tedy halogenová žárovka na napětí 230V má nižší účinnost než obdobná žárovka na 12V?
Žárovka napájená 12V má tlustší vlákno (teče jím větší proud). To si snadno ověříte pohledem.
Hypotéza: To dovoluje zvolit vyšší pracovní teplotu vlákna, a tedy i účinnost.
Zdůvodnění:
a) protože tlustší vlákno znamená lepší (rovnoměrnější) rozložení teploty bez lokálních přehřátí, ve kterých odchází nejrychleji, lze průměrnou teplotu vlákna posadit výše
b) protože vlákno ubývá odpařováním nějakou rychlostí, měřenou v jednotkách tloušťky za jednotku času, při stejné pracovní teplotě trvá tlustšímu vláknu déle, než se ho odpaří např. 20% tloušťky. Čili tlustší vlákno má při stejné pracovní teplotě delší životnost, čehož lze využít ke zvýšení teploty.
P.S. Uvedené vlivy samozřejmě nejsou úplným výčtem. Existuje třeba taková finta, jako reflexní vrstva vracející významnou část infračerveného záření zpátky do baňky a tím zvyšující účinnost. Zrovna tak lze vypozorovat, že žárovky s větší baňkou mívají o něco větší účinnost (a asi by se našlo vysvětlení v menším ochlazování vlákna konvekcí). Žárovka stejného konstrukčního provedení, ale s větším příkonem, mívá o chlup větší účinnost (což bude zase souviset s tloušťkou vlákna). Žárovkáři určitě znají takových triků víc. Takže výšeuvedené lze chápat jenom jako globální trend, a ne pro porovnání diametrálně odlišných žárovek či výrobků různých výrobců.
Jirka Š.:
Ano, (poklona) . Podobným směrem by se mé úvahy ubíraly též, jenom se musím přiznat, že halogenovou žárovku na 230V jsem nikdy v ruce nedržel. Takže tezi o tenčím vláknu bych nemohl doložit vlastním pozorováním.
:)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana