Ako funguje blokovanie pri HDO?
(1/1)
hnida01:
Chcel by som sa opýtať, či je toto zapojenie správne (viď príloha)?? Čo by sa stalo, keby bola napr. namiesto bojlera práčka, skončil by nízky tarif a práve by som pral. Vypla by sa aj práčka?
Ako funguje to blokovanie pri HDO?
Dufam, že sa pýtam správne. Ak nie, tak sa ospravedlnujem .
#116#
Jiří Schwarz:
Základní princip spočívá v tom, že přijímač HDO zareaguje na signál, který je pro něj určený a přepne v něm relé (u levného tarifu odpadne relé, při "drahém" je natažené), které:
a) přepne elektroměr do režimu měření "levného" tarifu
b) přivede potenciál N na spínací prvky (relé, stykače,...), které sepnou napájení pro spotřebiče, které jsou blokované.
Běžné spotřebiče jsou napájeny stále z vedení L a N a pouze se u nich změní to, na kterém "ciferníku" se jejich spotřeba objeví.
Štefan Beláň:
TO: hnida01
Pokud hledáte ucelenou odpověď, jukněte na tuto diskuzi. ;)
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,10260.0.html
Václav 3:
Malé doplnění k ovládání stykačů nízkého tarifu pomocí HDO.
V Čechách se nízký tarif zapíná sepnutím kontaktů HDO na N a stykač je připojen druhým vývodem cívky přes jistič na L1, na Slovensku je použita fáze, kterou si odběratel odjistí jističem v bytové rozvodnici a vede ji ovládacím kabelem do elměrového rozvaděče na kontakty HDO a zpět se mu vrací povel na stykač připojený na N.
Petr Doležal:
Z hlediska centrálního proudového chrániče je slovenské řešení lepší. U českého řešení je nebezpečí úniku proudu cívky stykače přes N do rozvodných závodů. Buď se musí stykač zapojit před chránič a nebo relé HDO u elektroměru bude spínat "pracovní N stykače" na mé N. To ale znamená, že relé HDO musí mít dublované, galvanicky oddělené kontakty (pro přepínání elměru a spínání stykače(ů) v bytové rozvodnici).
Navigace
[0] Index zpráv