Jak je to vlasně s nutností od 1.2.2009 používat proudové chrániče!?
Ladislav Koštejn:
To p. Miroš:
Souhlasím , ale za pár let nám řeknou že "pojedeme na na 12 V v bytě a budem tam tahat bezpečné šínovody!
Miroš Jan:
No tak tomu nevěřím (no)
Mirek_CB:
Když je tady nastolena tahle otázka. Takže v administrativn í budově při vytvoření nového zásuvkového obvodu jištěného 16A a používaného například k Varné konvici musí již být instalován proudový chránič? Nebo stačí proškolení obsluhy o bezpečnosti práce zaměstnavatele m a proudový chránič být nemusí.
ALCR:
Zas tu někdo řeší chrániče versus ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 a to je požadavek této normy oficiálně znám více jak 2,5 roku a tato norma je platná od srpna 2007, všechny stavby naprojektované po tomto datu měly být již realizovány dle této nové normy. A někteří se očividně probouzí až teď, více jak měsíc po skončení souběhu nové a staré normy, který umožňoval dokončení projektů a staveb započatých před datem účinnosti nové normy.
Citace: Ladislav Koštejn 25.03.2009, 19:20
Za účelem objasnění problému jsem tuto diskuzi "rozpoutal" ale co když nějaký fikaný právník toto znění normy napadne a bude se v tom tzv. šťourat.
?? v jaké smyslu napadne? A šťourat může jedině, když tam chránič nedáte a něco se stane.
Dále možnou výjimku na chladničku a PC bych v bytě či rodinném domě zásadně neuplatňoval a to z důvodu, že se nedomnívám, že potenciálním vypnutím domácího PC či chladničky dojde ke značným škodám, které by opravňovaly využít tuto výjimku, navíc nelze zajistit, aby někdo do těchto zásuvek nezapojil něco jiného.
A nevím, proč mnozí panikaří a obávajíce kombinace chránič x počítač, máme na starosti pár kancelářských a školních budov s mnoha počítači, kde jsou okruhy přes chránič a žádný problém s jejich padáním tam není a ani přepěťovky stupně III. v zásuvkách či UPS s přepěťovkou stupně III. tam padaní chrániče nezpůsobují.
Co se týče breku ve stylu dříve chránič být nemusel a taky to šlo, tak proč ho používat teď. Stejně brečeli mnozí při přechodu z TN-C na TN-S a někteří brečí dodnes, atd. atd. Holt je to modernizace a zvyšování bezpečnosti nic tragického bych v tom neviděl. Obdobné to je i u aut, pásy, deformační zóny, airbagy, ABS, v blízké budoucnosti nás čeká automatický hasící systém motoru, černé schránky atd. taky bych mohl brečet, že dřív to být nemuselo, auta jezdila a byla o to lacinější, zručnější kutil si ho opravil sám a že např. pás či airbag život vždy nezachrání a v ojedinělých případech zafungují právě naopak.
A proč používat chrániče na okruhy obsluhované laiky a to zejména v bytech, rodinných domech apod., protože to jsou okruhy obsluhované laiky, běžné jsou časté neoprávněné amatérské zásahy, žádná údržba, žádné revize, ..... Máme sousedku doktorku z pitevny a ta mi několikrát vyprávěla jak se bojí elektřiny, protože za svou praxi měla několik zabitých el. proudem, např. že měli mladou maminku, kterou zabila probíjející žehlička, řekněte jejímu dítěti, že chránič za 1000-2000Kč, který ji mohl zachránit je zbytečná investice, nebo, že nebyl instalován protože mohl hypoteticky zapříčinit zkažení potravin v odpojené chladničce a tudíž značné škodě v částce? Kč (wall) Za kolik Kč máte v chladničce potravin? A i když chránič spadne v drtivé většině na to přijdete do 20h a do té doby se potraviny nezkazí a různé katastrofické scénáře, že to spadne, když budete 14 dní pryč např. na dovolené, kdo nechává v takových případech chladničku plnou? A pravděpodobnos t, že spadne zrovna v době, kdy nedochází k žádné manipulaci atd., je minimální, to je spíš pravděpodobněj ší, že ta chladnička vzplane a tomu by mohl chránič zabránit, následky požáru od chladničky jsem viděl během 5 let už dvakrát. A u domácího PC vznikne jeho vypnutím značná škoda, kdy? Asi tím kdyby chránič vypnul PC s rozehranou hrou v x tém neuložitelném levelu kam jste se dostávali 3 hodiny, to je pak na mašli ;D. A ani v kanceláři nelze u vypnutí PC mluvit o značné škodě a místo absence chrániče je lepší zálohovat PC UPSkou, stejně 100x častěji vypnou proud než, že spadne chránič.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro ty co to ještě za ty dva roky nezaregistrova li
ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 platná od srpna 2007
411.3.3 Doplňková ochrana
Ve střídavé síti musí být doplňková ochrana proudovými chrániči provedená v souladu s 415.1 u
- zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20 A. které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnic ké kvalifikace) a jsou určeny pro všeobecné použití; a
POZNÁMKA Výjimkou mohou být:
- zásuvky určené k použití pod dozorem znalé nebo poučené osoby, např. v některých komerčních nebo průmyslových provozech nebo
- zvláštní zásuvka určená pro připojení speciálního druhu zařízení.
POZNÁMKA N Takovými zásuvkami pro speciální druh zařízení mohou být např. zásuvky pro zařízení kancelářské a výpočetní techniky nebo pro chladničky, tj. zásuvky pro napájení zařízení, jehož nežádoucí vypnutí by mohlo být příčinou značných škod. (co to je značná škoda? 5 000, 10 000, 20 000, .. Kč poznámka ALCR)
- mobilních zařízení určených pro venkovní použití, jejichž jmenovitý proud nepřesahuje 32 A.
Georgis Fasulis:
Ladislav Koštejn: Dobrá diskuse - nová norma dělá divy. :-)
Zkusím to trochu zpřehlednit selským rozumem aneb, co tím chtěl básník říci.
1) Stará norma 332000-4-41 (dnes již neplatná)
Norma znala toto základní dělení ochrany s touto terminologii:
Ochrana před neb. dotykem ŽIVÝCH ČÁSTÍ
Je zajištěna především: izolací, krytím, polohou, zábranou, malým napětím
jako výhradně doplňková ochrana je zde uvedena i ochrana proudovým chráničem.
Ochrana před neb. dotykem NEŽIVÝCH ČÁSTÍ
A ta se rozdělovala na:
Ochranu základní - Ochrana je zajišťována automatickým odpojením od zdroje (tedy hlavně jističe, pojistky)
Ochranu zvýšenou - Ochrana je opět zajišťována automatickým odpojením od zdroje
ale (kvůli např. nebezpečnému prostředí) je zvýšená nějakým dalším opatřením např. tzv. doplňkovým pospojováním, ale také proudovým chráničem atd.
2) Nová norma NORMA ČSN 332000-4-41 ed.2
Tato norma rovněž zná dva zákl. druhy ochrany a to také před NDN ŽIVÝCH a NEŽIVÝCH částí, ale mění terminologii (a aby bylo jasno, tak původní terminologii ŽIVÝCH - NEŽIVÝCH dává do závorky).
Podle nové normy se dnes ochrany jmenují:
Ochrana základní (před dotykem ŽIVÝCH částí) - to jsou ty izolace, kryty, poloha, malé napětí atd..
Ochrana při poruše (před dotykem NEŽIVÝCH částí) - ta je zajištěna ochranným pospojováním a a naším známým samočinným odpojením od zdroje dnes nazýváným automatické odpojení
Jako zcela samostatný druh ochrany norma uvádí v části 415:
Doplňkovou ochranu ta se dělí na "proudové chrániče" a "doplňující ochranné pospojování"
Obecně je u ní psáno, že slouží výhradně jako doplňková pro obě ochrany - pro ochranu základní (živých) i pro ochranu při poruše
Doplňkovou ochranu můžeme použít vždy (nikdy samotnou, ale jen jako doplńkovou) a musíme použít všude tam, kde je to nařízeno jinou částí této normy nebo jinými normami. Jinými slovy tam, kde mi jiná norma předepisuje chránič (např. v koupelnách pro všechny nn obvody), zásuvkách obsluhované laiky atd.), tak jej musím dát!
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana