Proč je vedení vvn taženo trojsvazkem?
Fuk Tomáš:
Citace: Pavel Plhal 05.03.2009, 19:46
Zkuste to u akumlátoru, kdy vám klesně napětí naprázdno na polovinu, pak je optimální výkonové přizpůsobení.. .
Jo, jenže to "optimální výkonové přizpůsobeni" v tomto případě znamená dvě věci:
1) do zátěže se dodává maximální možný výkon,
ale současně 2) polovina energie se ztrácí na vnitřním odporu zdroje.
Silové distribuční rozvody se určitě nenavrhují tak, aby se v nich ztratila polovina energie :D
takže zde to srovnání trochu kulhá.
Citace: Pavel Plhal 05.03.2009, 19:46
A chcete říci že na výstupu Hifi věže pro reproduktory pro Rz=0 je Ux. Kolik je tam při Ri=Rz tedy připojené reprobedně o jmenovité impedanci? nebo to zatežujte pomocí odporů tak abyrste dostal Uo=1/2, pak je Ri=Rz. a to máte pod nosem doma...
Kde jsou ty časy, kdy zesilovače měly výstupní odpor řádově srovnatelný s impedancí reproduktorů. Ty dnešní ho mají mnohem, mnohem menší (0,1 ohm apod.), takže tohle si doma už nevyzkoušíte - leda že byste chtěl testovat zkratovou odolnost.
Citace: XL 05.03.2009, 19:28
Rozhodně to neplatí obecně pro každé vedení, záleží na parametrech vedení, kmitočtu , délce ........
Čím více se to vedení blíží čtvrtvlnnému pahýlu (zde vlnová délka = cca 6.000 km), tím dramatičtější nárůst to může být. Letmým odhadem ( sin(30°)=0,5 ) mi vychází potřebná délka pro "dvojnásobek" na 500 km.
IM:
Pro Pavel Plhal:
S Vašimi bateriemi a akumulátory jste bohužel tzv. "mimo mísu". ::) >:D
Lukáš Rotrekl:
Citace: dolac 05.03.2009, 22:14
Kolegovia neporovnávajte prosím silové vedenia s VF vedeniami, napr. koax, kde sa energia nešíri vodičom ale sa šíri ako elmag. vlna v izolante koaxu. Aj keď je pravda, že každé vedenie, aj silové má svoju vlnovú impedanciu, pri 50Hz sa však tieto efekty neprejavia. Podľa tvrdenia Pavla Plhala by sme museli mať aj na konci nezaťaženého nn kábla dvojnásobné napätie. Dúfam, že to nemysli vážne? Veď každý z vás aspoň raz také napätie určite meral.
Čo sa týka toho nezaťaženého VVN vedenia, pred týždňom so také vedenie meral a verte mi, že tam nebolo dvojnásobné napätie. Aj keď tam nejaká min. záťaž bola (PTN).
Nejsem sice elektrikář teoretik, ale co si pamatuju z terorie elektromagneti ckého pole, tak všeobecně u všech vedení tedy i nn a i SS (DC) vedení se energie nepřnáší "drátem", ale dielektrikem, které ho obklopuje. ALe jak říkám na magnety (jak jsme s notnou dávkou odporu přezdívali elektromagneti smu) sem byl dost blbej, tak mě dyžtak někdo opravte....
Lukáš Rotrekl:
A co se týče původní otázky - je to všechno se vším: přenosová kapacita, mechanické vlastnosti, možnost montáže (místo 3 např 400m2 by musela být jedna třeba 2000mm2 - jak by se montovala), lepší parametry s ohledem na koronu,......
Jen tak co si pamatuju z přenosů, ale tímto se neživím, tak už sem toho dost pozapomínal.
Fuk Tomáš:
Citace: Lukáš Rotrekl 07.03.2009, 08:46
Nejsem sice elektrikář teoretik, ale co si pamatuju z terorie elektromagneti ckého pole, tak všeobecně u všech vedení tedy i nn a i SS (DC) vedení se energie nepřnáší "drátem", ale dielektrikem, které ho obklopuje.
Tuto teorii zřejmě aplikovali prodejci startovacích (auto)kabelů o průřezu 1,5 mm2 a méně :D
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana