Jak je definován veřejně přístupný prostor?
Vladimír Kadlec:
Veřejně přístupnými prostorami se normou v tomto případě myslí např. školy, kluby, hotely apod. Myslím, že srovnání s hotelovým pokojem váš pokoj na koleji snese. Norma nemůže vyjmenovávat přeci všechny možné případy prostor ale soudně uvažující uživatel normy si takto uvedený případ snad vysvětlí. Alespoň jsem tak učinil já z možností ostatních kategorií zde nabízených.
ZdenekT:
Myslím, že tu normu chápeme každý jinak. Podle mého názoru se norma snaží říci, že provozovatel např. hotelu musí provádět revize spotřebičů, které jsou ve společných prostorách či na pokoji (pokoj si může kdokoliv pronajmout a pak má přístup k elektrospotřeb ičům).
Nebo si opravdu myslíte, že nájemce bytu či hotelového pokoje je povinen provádět revize svých osobních spotřebičů?
Jinak díky za odpovědi. Možná jsme se ovšem trochu odchýlili od tématu, protože původní otázka byla, zda je někde vysvětlen termín "veřejně přístupný prostor".
Vladimír Kadlec:
Vidím, že zde diskutujeme pouze my dva, neškodil by názor i ostatních odborníků. Nicméně nemůžete srovnávat nájemce bytu a uživatele např. hotelového či kolejního pokoje. V prvém případě se jedná o soukromou osobu, zde revize jsou pouze doporučené a to především elektrické instalace. Zákonné normy tuto činnost nevyžadují a nejsou tudíž vymahatelné (vyjma případů změny sazby, odběratele, rekonstrukce apod.) Zatímco v případě zmíněných pokojů se jedná o činnost podnikajícího subjektu, na který se vztahují bezpečnostní podmínky vyplývající z předpisů a norem. Občas v hotelích pobývám a ve většině případů je užívání soukromých spotřebičů nějakým způsobem ošetřeno v místních provozních podmínkách vyvěšených např. přímo na pokoji. Samozřejmě, že bychom i zde našli dost sporných případů, na kterých lze odpověď momentálně těžko hledat – např. použití běžného holicího strojku, fenu na vlasy apod. spotřebičů, které hosté sebou vozí a užívají je v těchto prostorách. Já jsem se snažil odpovědět na váš konkrétní dotaz v případě varné konvice. Jistě uznáte, že vzhledem k charakteru spotřebiče je zde riziko jeho užívání výrazně
Vladimír Kadlec:
Promiňte, nějak mi vypadl závěr věty:
vyšší než u výše zmíněných spotřebičů, navíc v provedení třídy ochrany II.
Jaroslav Jonáš:
Termín "veřejně přístupný prostor" v normě ČSN 33 1610 uvedený mezi ostatními termíny a definicemi není, přesto vysvětlení k umístění varné konvice na pokoji, s možností používání pouze osobami zde přechodně bydlícími, nevidím větší problém. Z možností uvedených v normě v takovém případě navrhuji a používám skupinu E - spotřebiče používané při administrativn í činnosti, revizní lhůta 36 měsíců. Přednost před normou mají ale vnitřní předpisy provozovatele studentských kolejí, ve kterých může provozovatel stanovit lhůty kratší, třeba 1 rok, vždy při zahájení nového ročníku. Už jsem se s tím setkal.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana