Proč je tak velký svod u topných těles?
(1/1)
Jan Kapoun:
Vysvětlil by mi někdo proč je u odporových topných těles tak veliký svod? Norma ČSN 33 1610 uvádí u tepelných spotřebičů maximum 1mA na kW...
112,
Pavel Plhal:
možná použitý izolační materiál, nebo jeho kontaminace ionty kovu odpařujícího se při rozžhavení.
Bohužel ze skla se to nedělá, viz staré cihlové výkonové rezistoru. a oproti nim rezistory zalité ve skle (Rozenthal) nebo jak se píší.
No a jde také o to , jakou mají kapacitu proti kovové kostře jestli myslíte třeba do Akumulaček
Ale pravda nemusí být na mé straně.
Daniel Reiský:
Vlivem vysokých teplot se izolační materiály stávají vodivější, resp. jejich izolační odpor klesá a tudíž stoupá tzv. svodový proud, se kterým může být následně problém při zapojení vícero tepelných spotřebičů přes proudový chránič, který tyto svodové proudy může součtem považovat za tzv. reziduální proud a vybavit. Rovněž dochází z mnohonásobně rychlejšímu stárnutí izolace, což má v důsledku opět vliv na svodové proudy. Zapátráte li v diskuzích, již se o tom psalo.
Jan Kapoun:
(poklona) všem, potřeboval jsem si ujasnit své teorie.
Martin Mareček:
Ještě doplním toto:
Na izolační materiál (většinou keramika, např. MgO) jsou kladeny protichůdné požadavky: vysoká teplotní a nízká elektrická vodivost. Vrstva izolace nesmí být předimenzovaná, protože zvyšuje tepelný odpor. Čím vyšší tepelný odpor, tím vyšších teplot při stejném výkonu a povrchové teplotě pláště dosahuje samotný topný drát uvnitř. Často se používá NiCr 80-20, ten od cca 1200 °C začíná degradovat a roztaví se někde u 1400 °C.
Jinak MgO silně absorbuje vlhkost a delší dobu nepoužívané topení s touto izolací by se mělo před použitím vysušit, hrozí i zkrat.
Navigace
[0] Index zpráv