Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí být nepoužité žíly vícežilových kabelů v rozvaděčích v pevně uchycených svorkách?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být nepoužité žíly vícežilových kabelů v rozvaděčích v pevně uchycených svorkách?  (Přečteno 36510 krát)
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #18 kdy: 09.04.2006, 16:53 »

S posledním příspěvkem p. Slabého se ztotožňuji - obchodním vztahem ser nesmíme nechat ponižovat a buzerovat ...to platí např. i telefonáty o víkendu kvůli záležitostem, které počkají do pondělí jen proto, že zákazníka něco osvítilo a chce nám sdělit nějaký upřesňující požadavek Úsměv. Podnikatel by měl mít svůj styl i svojí hrdost a nějaká "minima" za která neustoupí a raději zakázku nevezme
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #19 kdy: 09.04.2006, 17:25 »

Souhlas s tím, že ze sebe nesmí člověk nechat dělat blbce. Když se montér se zákazníkem domluví v rámci platných ČSN a náročný investor zaplatí bohatě všechny jeho požadavky, tak proč bych mu nevyhověl.
Určitě bych mu sundal kryt rozvaděče ať se jukne na tu nádheru. V 99% tomu stejně nerozumí, ale bude spokojenej.
Spokojenej zákazník + doporučení dál = další zákazník...... ......atd.
A telefonáty o víkendech? Na to mám svůj názor, vcelku mi to nevadí. Většinou volá někdo kvůli tomu, že nemá byt nebo jeho část pod napětim a to jdu prostě pomoci.
Stalo se mi, že přišel borec 24.12, že chce opravit svíčky na stromek, který zakoupil u vietnamců. To sem byl fakt vzteklej a poslal jsem ho do pr......

To Slabý: tím co jste napsal tedy vlastně říkáte, že jste dřív zákazníkovi přistoupil na cokoli. Co se stalo, že jste najednou jiný?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 09.04.2006, 18:24 »

Sleduji se zájmem tuto diskusi a nestačím se divit,větší volovinu jako vystřÍhat rezervní dráty jsem za 37 roků neslyšel,je to na vyšetření na příslušných místech.Po dlouhá léta se v rozvaděčích,ve kterých bylo i na 2 stovky svorek ,rezervy z vícežilových kabelů se omotaly izolačkou a schovaly za svorkovnici. Pokud se však vyskytne RT šťoural,potom bych doporučil rezervy vždy připojit v rozvaděči na PE,PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 09.04.2006, 22:25 »

To Pavézka
Tedy to připojení rezerv na PE, PEN ?? To by se mi vůbec nelíbilo.
Hnědé, černé vodiče, zapojené na sběrnici PE nebo PEN by mi vadilo i když to budou rezervy.
Označení, zaizolování a uložení resp. uvázání do volného prostoru, to je způsob který ničemu neodporuje.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 09.04.2006, 23:33 »

To: Pavézka
S tím vyšetřením ještě chvilku počkám Úsměv)
Představte si plastový rozvaděč, nacpaný vývody!!
Tam ani nevidíte, jestli je některý volný. Tam ,kde to místo je, tak samozřejmně nevyštipuji. No,jak jsem to blbě napsal, tak jsem sklidil. Dík.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #23 kdy: 10.04.2006, 00:42 »

Mám prakticky ověřeno, že při trochu systematickém skládání se vejde do rozvodnice opravdu hodně vodičů...


Pokud by to ovšem přesahovalo únosnou mez, je z mnoha důvodů lepší vyměnit rozvodnici za jinou, větší.


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 10.04.2006, 09:08 »

Částečně lze i vycházet z toho, že čím větší počet volných zbývajících vodičů, tím také bývá rozsáhlejší systém instalace, v kterém bývají navrženy a instalovány větší rozvaděče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 10.04.2006, 09:09 »

Částečně lze i vycházet z toho, ...

Od té doby, co Telecom zvýšil rychlosti ADSL, mi připojení k síti v některých dnech často padá. O víkendech všichni okolo stahují asi filmy apod.,  v pondělí dopoledne firmy vyřizují a meilují...
Odeslal jsem příspěvek, v tu chvíli to padlo, takže se to objevilo dvakrát.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #26 kdy: 10.04.2006, 09:36 »

TO Horský:
Nic takového v mém příspěvku není, jestli jste to tak pochopil omlouvám se za nejednoznačnos t.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #27 kdy: 10.04.2006, 12:54 »

TO Slabý: " Náš zákazník, náš pán je vztah, který DNES UŽ TAK NEPLATÍ" Jsem teda asi blbej, ale já tu čtu, že to vlastně dříve platilo !! A co z toho vyplývá? Že jste tedy ze sebe dříve dělal "blbce" a dnes již to nemáte zapotřebí, neboť jste "povýšil" na OSVČ. Omlouvat se nemusíte, já to beru jako jednoznačnou odpověď, protože z toho, co jste napsal, já opravdu nic jiného nevyčtu. Ale o tom vlastně diskuse nebyla. Na to podstatné tu bylo již odpovězeno, tak co řešit dál?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Frantisek Konupek
« Odpověď #28 kdy: 10.04.2006, 13:48 »

Nemusí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 10.04.2006, 19:03 »


TO:Moravec ,

myslím tím,že použiji větší svorku,do té spojím rezervy a jednim zž vodičem napojím na sběrnu.Vodiče samozřejmě úhledně stočím ,schovám za svorkovnici nebo v ranžírovacím kanále.Je pravdou,že s tímto případem,kdy to někdo požadoval jsem se setkal v roce 1983 na ND Praha u EZ P. Řešení se svorkami, které propojím je také možné,pokud to ovšem někdo zaplatí. Jinak  to co uvádím,je bezbolestný způsob,jak vyhovět  ustanovení 33 3210 .kap.3.

TO:Sedlmajer,

Po léta jse uváděl do provozu různá strojní zařízení ,výtahy a pod.,kde se v rozvaděčích scházely i desítky vícežilových kabelů.Nevím,jaké kdo má zkušenosti s výkresovou dokumentací obdobných zařízení,mohu však říci,že než jsem zařízení rozchodil,tak jsem mnohdy na místě musel rozvaděč demontovat,nově osadit přístroje, vydrátovat,mnohdy použít všechny rezervy než se zařízení rozběhlo.Rezer vy ,se také používaly na dorozumívání,prozvánění apod.Kdybych vždy vodiče vystříhal,to už bych tady asi nebyl .

Proto se volným vodičům také říká rezerva,ve vašem případě by se takovým vodičům říkalo asi vystřihva.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 10.04.2006, 19:57 »

To: Pavézka
Ano, vtomto případě, který uvádíte, není žil nikdy dost.. Jestli mne tady budete ještě dál vláčet asi začnu rezervním vodičům říkat "pavézky" Úsměv)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 10.04.2006, 21:05 »

TO Sedlmajer:
Že by se ten název ujal a byl dokonce frekventovaný se nebojím, protože ve vaších rozvaděčích žádné takové nejsou. Jak jste nám sdělil,ihned je odstřihnete.Př edpokládám tak,že nejsou vidět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 10.04.2006, 21:38 »

To: Pavezka
To víte, mám málo praxe. Ale větší blbost, než je ukončovat na PE a PEN jsem za 34 let praxe vážně neviděl. Ale na vyšetření nemusíte.  Úsměv)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
štěpán škriečka
« Odpověď #33 kdy: 11.04.2006, 10:12 »

Pánové,


ukončovat nezapojené vodiče na ochranné svorkovnici je u rodinného domu je asi zbytečné, ale nedávno jsem řešil nezapojené vodiče z kabelu uloženém v zemi o délce cca 800m a část je vedena souběžně s venkovním vedením vn. A pokud se nezapojené vidiče na obou koncích nespojily a na jedné straně neuzemnily, tak dvoustupňové přepěťovky na obou stranách nestihaly. Taky se mi nelíbí spojení černých a zelenožlutých vodičů, ale pokud to bude jako pracovní uzemnění a s popsáním, tak to lze. Máte někdo podobnou zkušenost?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 11.04.2006, 13:00 »

U měřících kabelů volné žíly na jednom konci stříhám na druhém spojuji se zemí, protože při poruše na měřícím kabelu raději měním celý kabel, neboť mám pak jistotu, že se nebudu vracet po 14 dnech zpět kvůli stejné závadě /další žíla přetržená/. Natržený kabel se zeslabeným průřezem dělá divy.
U ostatních  kabelů konce zaizoluji a schovám mimo tak, aby neprekážely.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 11.04.2006, 23:50 »

To Sedlmajer,
ono nejde jen o délku praxe,ale i o její kvalitu.
To, že jste volné vodiče připojené na PE nikdy neviděl,mě neudivuje já vystřihané také vesměs nevidím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mám považovat svazkové vodiče 1-AES za vodič se základní nebo zesílenou izolací?
 Kdo dodává páskový vodič?
 Kdo vyrábí slaněné vodiče, placatou licnu?
 Kdo vyrábí slaněné vodiče do rozvaděče ve fialovém barevném provedení?
 Kde seženu nejlevněji vodiče H05V-U s dobrou dodací lhůtou do 5 dnů?
 Kdy mám použít vodiče CY a kdy CYY?
 Zakazuje nějaký předpis použití slaněných vodičů v domovní instalaci?
 Proč se musí krimpovat konce licen?
 Mohu do výstupu z proudového chrániče zapojit více vodičů?
 Proč se neprodávají stříbrné vodiče ?
 Co si představit pod pismeny J,O a pokud ještě nějaké pismeno je u kabelu CYKY?
 Je pravda, že 1.5 dokáže přenášet v rozumné délce 20A bez problémů?
 Co znamená počet zatížených vodičů u výpočtu zatížení?
 Aké materíály sa používali v trubkách kde sa ťahaly staré hliníkové vodiče?
 Co preferujete v rozvaděči, drát nebo lanko?
 Které vodiče vypínat v 1f. síti TN-S?
 Je možné použít vodiče CYA v rozvodech RD?
 Vejde mi do 80A jističe 50mm vodič?
 Co děláte se 1/4 metrovými zbytky kabelů?
 Jaký průřez vodičů se používal pro rozfázování jističů v rozvodnici?
 Znáte technologii výroby starých vodičů izolovaných "bavlnkou"?
 Viděl někdo průřez vodiče 1,25 mm2?
 Kdy budou v ČR (v ČEZu/ČEPSu) zaváděny supravodivé páteřní distribuční kabely?
  Podľa akej logiky sa dá zistiť, či označenie káble znamená plochu, či prurez?
 Lze použít k instalaci vodiče z jiných materiálů než Cu a Al?
 Akú toleranciu prierezu môže mat vodič H07V-K 240mm2?
 LAPP: Generální katalog kabelů 2011
 Aké dlhé vodiče nechávate v rozvádzači?
 Je potrebné dávať vodič CY pre HOP/DOP do chráničky?
 Jak velkou sílu použít k dotažení vodičů?
 Myslíte si, že by mělo být více příběhů jako byli Bratři Drátové?
 Jaký postup používáte pro ohýbání vodičů větších průřezů?
 Lze přeznačit černý vodič na modrý?
 Jaká je optimální délka přívodních vodičů k SPD zatížených dílčím bleskovým proudem(předpoklad
 Lapp Group představil na veletrhu AMPER vodič ÖLFLEX HEAT125 SC
 LAPP KABEL: O kabelové konfekci na AMPERu 2014
 Kde sehnat měděné vodiče s textil dehtovou izolací?
 Nepřipadá vám známá DRAKA trošku v ústraní?
 Je možné použít vodiče CYSY 3x1,5-2,5 v průmyslové instalaci?
 Jaké je přesné označení AL sberačového vodiče pro jeřáb?
 Lze najít údaje o teplotách Cu vodičů při průchodu proudem?
 Co to je za typ kabelu, 4x50 (jištěný 160A) fázové vodiče černé?
 DDA: Katalog kabelů a vodičů 2016
 USA: Chobot usnadní vtažení vodičů
 Proč u vodice v CYKY 1,5 naměřím jen 1,3mm v průměru?
 Mohu modrý vodič v přívodním kabelu 5CxY TN-C sítě použít pro blokování sazbou?
 PRECON: Katalog pohyblivých přívodů a příslušenství
 Jak připojujete vodiče přípojek vy? Tedy pokud je to vaše práce.
 Jaký typ laněného vodiče do rozvaděče pro 500Vac a 800Vdc, 10-25A?
 Jaké jsou zásady pro používání vodičů se silikonovou izolací v rozvaděčích?
 Existuje jiné značení vodičů flexi kabelu než ČSN 33 0165?
 Máte tip na stojan pro nezávislé cívky CYA kabelů?
 Proč nemít v elektroinstalaci zlaté vodiče?
 Jak vypadal vodič CYR?
 Lze oba póly fotovoltaických panelů vést ve společné chráničce?
 Jaké typy vodičů se používaly v panelácích v roce 1986?
 Znáte někdo slovenské kabely a vodiče ELKOND?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.