Kdy může být oficiálně v provozu ještě původní dřevěný rozvaděč?

(1/3) > >>

Jindřich Hrábě:
Kamarád vybudoval novou podkrovní místnost ve starém domku. Nechal do ní udělat novou instalaci. Tuto instalaci mu napojili do původního dřevěného rozvaděče s dřevěnou zadní deskou. Na desku přišroubovali din lištu s jističem pro světla a pro zásuvky. V domku jsou dva byty. V dřevěném rozáděči jsou elektroměry pro oba byty a staré jističe. Je tato instalace v pořádku?
Co na to RT?

Milan Karvánek:
No zdá se, že tohle už není o neprofesionali tě a šetření ale jdná se snad o obecné ohrožení! Jistě někdo napsal revizí zprávu, a jistě i někdo od rozvodňáků napojil ony elektroměry. To vše (snad) nejde bez papírů. Posbíral bych ty papíry a vyrazil do boje. Po montážnících požadoval předělat dle ČSN a vrátit část peněz jako odškodné, tomu, kdo zaplomboval ty elektroměry bych to asi taky nenechal jentak projí.

Josef Sliž:
Dle sdělení pracovníka ČEZ mě nikdo nedonutí vyměnit zadní dřevěnou desku.

Milan Karvánek:
TO: Sliž > tak si jí tam nechte a uzavřete výhodnou pojistku proti požáru, to je Vaše věc.
Akorát pokud podobnou věc pustí montážní firma při rekonstrukci, to se mi nezdá moc správné.  

Radek Červený:
Vezmu-li to z úhlu pohledu, že při zavření obou očí budu din lištu s jističi považovat za rozvaděč, tak by měl být při montáži na hořlavý podklad podložen nehořlavou podložkou o síle min. 10 mm.
Nebudu se raději ani ptát, jestli je pouze ve výklenku namontována din lišta s jističi bez krytu.
Jinak všeobecně šlo o rekonstrukci a zde platí současné normy. Měl by být při výměně rozvaděče použit rozvaděč splňující připojovací podmínky rozvodných závodů, měl by mít typový štítek, protokol o kusové zkoušce a prohlášení o shodě. Také by měl splňovat jistou požární odolnost. Ani jedno v tomto případě splněno nebylo.
Všeobecně to svědčí o úrovni některých rádobyelektrik ářů, co akorát kazí trh a dělají ostudu slušným řemeslníkům. Přitom si o sobě myslí, že když někdy zvládli zasádrovat krabici, tak že už jsou automaticky elektrikáři. Na takové by mělo nekompromisně nastoupit ITI a to i na revizního technika, co tohle zvěrstvo podepsal.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana