Znáte někdo požadavky ČSN 73 0580 Denní osvětlení budov?
Jagiello:
Denní osvětlení (d.o.) budov je záležitosti projektanta stavební částí. Základní požadavky obsahuje kmenová ČSN 73 0580-1/1999. Kontroluje se pouze v prostorách pro trvalý pobyt (déle než 4 hod. denně). Při bočním d.o. (okny) se posuzuje minimální hodnota činitele denní osvětlenosti a rovnoměrnost. Pozor také na oslnění. Při horním nebo smíšeném d.o. (světlíky, střešní okna a také světlovody) se posuzuje navíc průměrná hodnota činitele denní osvětlenosti. K výpočtu lze použít program WDLS od Ing. Staňka (Astra Zlín). Doplňující požadavky pro d.o. : ČSN 73 580-2 d.o. obytných budov, ČSN 73 0580-3 d.o. škol, ČSN 73 0580-4 d.o. průmyslových budov. Pokud nejsou splněny požadavky uvedených norem, lze za určitých podmínek navrhnout tzv. sdružené osvětlení dle ČSN 36 0020/2007. Jde o navýšení hodnoty intenzity osvětlení oproti ČSN EN 12464-1. Myslím, že v EU nejsou normy pro d.o. budov. U nás je d.o. obsaženo v normalizaci nejméně od roku 1986. Proč je d.o. důležité? Změnou kmitočtu (barvy) denního světla v průběhu dne se řídí biorytmy v těle. Některé firmy nabízení osvětlovací soustavy s proměnlivým kmitočtem.
Spousta budov, které se postavily po roce 1989 nemá vyhovující d.o. Pokud máte problémy s hygienou, zkuste přemístit pokladny do prostoru blíže k oknům (do vzdálenosti 5 m od oken - záleží na jejich rozměrech). Nebo sdělte hygienie, že pracovníci jsou v prostorách méně než 4 hodiny denně. Jinak lze řešit instalací světlíků nebo světlovodů nad prostorem určeným k trvalému pobytu (nad pokladnami) - to vyžaduje větší zásah do stávající stavby.
Lukáš Rotrekl:
Jagiello: Tohoto jsemse taky dopátral, ale neřeší problém. Jedině to, že omezím papírově pracovní dobu zaměstnanců, ale nebude to legitimní..... Znamenalo by to smlouvy na kratší úvazek a podobně. Přesun pokladen k oknům není možný, protože okna žádná nejsou. Taktéž svcětlovody ze střechy a podobně nejsou řešení, protože prodejna je v nájmu a objekt jí nepatří.
Josef Drda: Díky....
Po dnešním telefonickém pátrání, jsem se dopracoval toho, že situaci řeší nařízení vlády 361/2007, podle kterého se má upřednostňovat denní osvětlení, ale pokud to ze stavebních či jiných důvodů nelze, lze využít jen umělého osvětlení i při trvalém pobytu osob, ale musí být o stupeň zvýšena hladina osvětlenosti od umělého osvětlení.
Každopádně díky za snahu všem...
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana