Jaký je časový odstup mezi revizemi hromosvodů?

<< < (3/3)

Jan Franěk:
Citace: TiKr  20.11.2023, 14:36

Je "zábavné" sledovat další poněkud jinak definovanou tabulku tentokrát opřenou přímo o N.V.. Čili pro mě nově nejdůležitější na specifikaci lhůt. Mám toto vnímat jakožto přípravu na budoucí změny norem, kde některé tyto části budou přesměrovávány do příslušných zákonů a N.V.,   nebo budou koexistovat tak jako je tomu nyní? (P.S. děkuji za pohotovou odpověď.)


Důležité pro vás bude nejprve definování toho, co spadá pod VTZ a co už ne. Pak se budete zabývat tabulkou z NV190/2022, nebo ČSN 33 2000-6 v platné edici, či ČSN 33 1500

Jiří Schwarz:
Citace: TiKr  20.11.2023, 14:04

... Hromosvod je podle 34 1390.

Kdy bylo zateplení provedeno?
Pokud v době, kdy už platil soubor ČSN EN 62305, dovolím si tvrdit, že došlo k takovým změnám na hromosvodové soustavě, že by se to mělo posoudit podle toho nového souboru norem.

TiKr:
Je to stará lesácká bytovka, kde hromosvod je ještě předrevoluční. Na domu je cca 10 let nazpět dodělávané zateplení, kde na kotvení hromosvodu atp. se nesahalo. Mě akorát zaujalo, že předchozí R.T. (pán už není mezi námi) vybral dobu revize 2 roky a mně nebylo jasné na základě čeho. Já osobně, pokud přihlédnu k n.v. 190/2022, vidím nově lhůtu na 4 roky jinak bych se rozhodoval podle 33 1500.
---
Osobně nerad dlouze diskutuji nad věcmi exaktně danými, ale tabulku z n.v. 190/2022 vážně nechápu, resp její koexistenci s 33 1500. Nicméně nově se u hromosvodů podle 34 1390 budu přiklánět k 190ce a u nových hromosvodů podle 62305-3 (zde mi ale také není zcela jasné proč se řídit 62305-3, když existuje 190/2022). Nicméně zatím jsem nerevidoval žádný hromosvod podle 62305, tak jsem nad tím dosud více nepřemýšlel.

Milan Hudec:
Onu tabulku berte coby vítanou pomoc (do legislativy se dostala na poslední chvilku ze dvou provázaných důvodů: norma ani revizní technik nemůže udělovat zákonou povinnost, resp.právní k9nstrukce vymahatelnosti by nesla známky nejistoty),  proto pro zařízení VTZ, bez ohledu na dobu jejich uvedení do provozu vznikla tato pomůcka.

Jan Bocek:
Nedávno jsem měl konzultaci okolo nových revizních lhůt

1) Ve firmě měli PBŘ, který uváděl přítomnost více než 200 lidí ( mají 270 zaměstnanců)
2) Otázka: jak drahé a pro firmu kritické zařízení chrání LPS ?

V obou případech byly kladné odpovědi a proto revizní lhůta na EZ je 2 roky.
Když jsem doporučoval, aby zapomněli na normy a že NV 190/2022 Sb.,   má
větší právní sílu, tak zavolali právníka, který mi ale dal za pravdu.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana