Proč a na základě čeho se doutnavka rozsvítí při správném sledu?
Luky_1:
Hledám PODROBNÉ vysvětlení principu určení sledu fází pomocí SN 1.
Jak se to dělá vím,
jde mi o to,
proč a na základě čeho se doutnavka rozsvítí při správném sledu.
Josef Drda:
Pořadí fází se určuje pomocí doutnavky a pomocného obvodu, který vytváří napětí vůči zemi v závislosti na směru otáčení fází. Pevný a pohyblivý hrot musí být připojené do levé poloviny zkoušečky. Třetí vývod je tvořen kovovým dotykem na zadní straně zkoušečky a při měření se jej dotýkáme rukou. Při přiložení pevného hrotu na předbíhající fázi a pohyblivého hrotu na následující fázi (např. L3 - pevný hrot a L1 pohyblivý hrot L1.L2;L2.L3;L3.L1) je indikováno svitem doutnavky. ;)
Václav 3:
to Luky_1:
Kolega Josef Drda sem vložil schema zapojení SN 1 ze kterého je vidět, že obvod složený z kondenzátoru a odporů způsobuje fázový posuv, který při správném zapojení doutnavku rozsvítí a při opačném pořadí fází se napětí "odečtou"(vektorově) a doutnavka nesvítí. Zapojení je docela staré a opakuje se ve zkoušečkách různých výrobců s mírnými obměnami hodnot součástek již asi 70 let.
Luky_1:
,
toto jsou skutečně nejpřesnější odpovědi, které jsem hladal. (poklona) vám oběma. Ale přece jen, víte jak je to s těmi fázovými posuvy, jak vznikají, o kolik a pri jakém sledu?
(poklona) .
Jirka Š. Svejkovský:
Teď nevím, jestli se ptáte obecně na vztahy v třífázové soustavě. Hezky je to i s obrázky zde.
Ve škole nás učili, že cívka je jako dívka, nejdřív napětí pak proud. A u kondenzátoru je to obráceně.
Prochází-li střídavý proud kondenzátorem, začne se napětí zpožďovat vůči proudu.
Ve vadasce je kapacita kondenzátoru zvolena tak, aby byl posun co nejpřesněji 2/3Pi. Napětí na hrotu B šoupne právě o tuto hodnotu. Pak máte dvě možnosti.
Bude-li průběh napětí shodný s průběhem na hrotu A, doutnavka se nerosvítí (rozdíl potenciálů bude 0). Bude-li posunutio o 4/3PI, doutnavka se rozsvítí.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana