Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak si položit novou elektriku sám?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak si položit novou elektriku sám?  (Přečteno 38069 krát)
sniper76
« Odpověď #18 kdy: 25.09.2008, 15:31 »

Jistě, změnilo se toho hodně, nicméně pokud se dodrží to, co se učilo ve škole nikdo určitě nebude svítit místo žárovky. Tak zásadně se normy nezměnily. V otázce el. instalace v bytě došlo akorát ke zvýšení důrazu ohledně:
1. Používání proudových chráničů a na to navazující použití sítě TN-S
2. Dopl. pospojování v koupelně a náležitého uzemnění
Legrační mi naopak přijdo přemýšlení normotvůrců o zapojení fáze v zásuvce.
Co se týče škol, zvětšil se podíl teorie na úkor manuální zručnosti, a to bude největší problém všeho toho domácího lepení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #19 kdy: 25.09.2008, 17:06 »

Někdy se opravdu sám sobě divím, jaký to jsem vůl. Takového zbytečně zabitého času, který jsem dodnes věnoval studování norem a souvisejících předpisů, nekonečné diskuse s kolegy na  pravděpodobně  zcela zbytečných školeních a seminářích.... .............. ..........
    Úplně jsem zapomněl na to, že jsem se vlastně vše potřebné naučil ve škole  ajoooo.
Nebo že bych byl další obětí výstřelu " snipera76"?  Kdo ví? V každém případě se kolikrát nestačím divit, co z někoho může vypadnout. zed blboune
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
sniper76
« Odpověď #20 kdy: 25.09.2008, 19:22 »

Vážený pane Horský
V letech 1990-1994 jsem se učil na studijním učebním oboru Mechanik silnoproudých zařízení. Mohu vám s klidným svědomím sdělit že vše co jsem ve všech svých příspěvcích uvedl jsem se učil teoreticky v 1ročníku a prakticky v ročníku druhém. Praxe je věcí druhou. Já se po maturitě dal na průmyslovou elektrotechnik u silnoproudou a na automatizaci v průmyslu. Nicméně, na základě vlastní zkušenosti (občas někomu předělám byt) mohu tvrdit že udělat kvalitní bytovou elektroinstala ci je především o zkušenostech, griftech a kvalitním nářadí.  A tím se vracím k předchozím příspěvkům. Osoba s elektrotecnick ým vzděláním si může zhotovit kvalitní el. instalaci sama aniž by ho zmrzačila. Na druhou stranu se ale bude trochu trápit.
Otázku výstřelu si přeberte sám. Můj názor jsem řekl, byť je pro mnoho OSVČ nepříjemný, protože tak přichází o kšeft, co? Ještě jeden postřeh. Když jsem taťkovi zedníkovi  jako student pomáhal jako helfr na stavbách, zjistil jsem, že šikovný a bystrý kutil dokáže nejednomu rádoby fachmanovi řádně  zatopit. Tím své příspěvky v této diskusi považuji za ukončené. Je to ztráta času.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #21 kdy: 26.09.2008, 07:56 »

To Sniper76 :

Ono to není jen o tom, na co si kdo troufne ...
Osobně bych nevylučoval, aby si někdo alespoň částečně sám "udělal elektriku",  zvláště pokud má elektrotechnic ké vzdělání. Ovšem je poměrně důležité, aby měl nad sebou nějaký dohled. Pokud se vše předem pořádně domluví, neměl by být problém ... V ideálním případě by měla být dohlížející osoba - konzultant přímo revizní technik.
Potom by byly nutné alespoň tři návštěvy.
Poprvé před začátkem stavby, vše promyslet a nakreslit, přímo na místě. Po druhé - po ukončení "hrubé" elektroinstala ce (před zaomítáním),  vše překontrolovat a také zaznamenat (dokumentace skutečného provedení). Rozhodně není od věci také celou stavbu před zaomítáním nafotit.
Poslední návštěva by potom byla před uvedením do provozu, znovu kontrola + revize.
Osobně nepovažuji projekt u jednoduchých staveb za bezpodmínečně nutný. Za jednoduchou stavbu osobně považuji i třeba RD s "normální" instalací.
Důležité ovšem je "zaznamenání skutečného provedení".

Rozhodně nelze doporučit, aby se kde-kdo naslepo vrhal do elektroinstala cí.
Srovnávání se zednickými pracemi není úplně na místě.
Předpisy pro elektrotechnik u poměrně rychle "morálně stárnou" ...
Poměrně často dělám revize po různých "takyelektrikář ích",  kteří se potom strašně diví ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Václav 3
« Odpověď #22 kdy: 27.09.2008, 10:07 »

to Sniper 76:

Myslet si v dnešní době, že to co jsem se učil před 15 nebo 20 léty ve škole, je stále poslední výdobytek techniky je přinejmenším  nezodpovědné. To platí o všech oborech lidské činnosti a o elekrotechnice mnohonásobně. Porovnejte např. televizor, co jste měl doma před dvaceti léty a přístroje, které si můžete pořídit dnes. ( Úmyslně nepíši " který máte dnes",  třeba se  stále ještě díváte na černobílou televizi - neberte toto jako útok na Vaši osobu, jen se pořádně rozhlédněte kolem sebe)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
sniper76
« Odpověď #23 kdy: 27.09.2008, 10:43 »

Neustále vnímám pokrok techniky kolem sebe. Koho by před dvaceti lety napadlo připojení vypínačů, světel, klimatizace, zastiňování, zabezpečení atd. přes domácí PLC? Nicméně min. 95% všech domovních instalací se stále provádí tak jak před 20lety. Samozřejmě změnily se vypínače, světla, kabely a zvýšil se důraz na bezpečnost, ale drtivá většinu toho co jsem se učil ještě nikdo ničím lepším nenahradil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #24 kdy: 28.09.2008, 08:00 »

Samozřejmě změnily se vypínače, světla, kabely a zvýšil se důraz na bezpečnost, ale drtivá většinu toho co jsem se učil ještě nikdo ničím lepším nenahradil.

To se vám zdá, že je málo? Porovnejte si například rozdíly v normách IEC 62305 a ČSN 34 13 90. Myslíte si, že stále vystačíte s tím ,  co jste se naučil ve škole? Tohle je nejvýraznější příklad, našly by se mnohé další, ale nebudeme plýtvat místem a časem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #25 kdy: 28.09.2008, 21:59 »

To mě vždycky pobaví a někdy vytočí. Proč někdo dává dotaz do této rubriky, když je o své pravdě přesvědčen a ani několik odborníků co mají zkušenosti a léta praxe mu to nemůžou rozmluvit.
Rady jste dostal a sám se zařiďte jak uznáte za vhodné. Možná se při revizi budete divit ( teda pokud to bude revidováno) co všechno je dnes jinak než co Vás učili před lety.

Jinak kolegové ,taky obdivuji Vaši trpělivost a nadhled.  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
petrutter
« Odpověď #26 kdy: 05.11.2008, 13:20 »

Tady na tomto foru se všichni odborní řemeslníci hlavně vytahují a dělají z lidí blbce. Nemá proto smysl se příliš vyptávat. Ostatně to platí o všech podobných forech např. "podlaháři" je to naprosto podobné. Když se začnete zajímat do hloubky a o detaily udělají z vás pitomce aby se předvedli tak to bohužel je...  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #27 kdy: 05.11.2008, 14:46 »

Tady na tomto foru se všichni odborní řemeslníci hlavně vytahují a dělají z lidí blbce. Nemá proto smysl se příliš vyptávat. Ostatně to platí o všech podobných forech např. "podlaháři" je to naprosto podobné. Když se začnete zajímat do hloubky a o detaily udělají z vás pitomce aby se předvedli tak to bohužel je...  zle

Zde by se hodilo (už asi po 15365-té) připomenout, že práce na elektrických zařízení patří mezi VYHRAZENÉ činnosti a že je mohou provádět pouze osoby s příslušným vzděláním, tedy elektrikáři.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #28 kdy: 05.11.2008, 15:30 »

Zde by se hodilo (už asi po 15365-té) připomenout, že práce na elektrických zařízení patří mezi VYHRAZENÉ činnosti a že je mohou provádět pouze osoby s příslušným vzděláním, tedy elektrikáři.

OT

Existuje rekvalifikace na elektrikáře ?
Může si udělat rekvalifikaci někdo kdo je v invalidním důchodu (myslím, že asi ne)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #29 kdy: 05.11.2008, 19:52 »

Existuje rekvalifikace na elektrikáře ?
Může si udělat rekvalifikaci někdo kdo je v invalidním důchodu (myslím, že asi ne)?

Bohužel, právě že něco na ten způsob existuje.  Jsem v rozpacích
Když zapátráte, tak před nedávnem to zde proběhlo, v sovislosti s novelou Živnostenského zákona.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #30 kdy: 05.11.2008, 19:56 »

Koukal jsem do hladání a bohužel to tam nevidím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #31 kdy: 05.11.2008, 20:09 »

Koukal jsem do hladání a bohužel to tam nevidím

Vy jste s tí hned hotov! To chce trochu trpělivosti - co např. odkaz zde http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,6274.msg64272.html#msg64272Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
petrutter
« Odpověď #32 kdy: 07.11.2008, 13:15 »

Zde by se hodilo (už asi po 15365-té) připomenout, že práce na elektrických zařízení patří mezi VYHRAZENÉ činnosti a že je mohou provádět pouze osoby s příslušným vzděláním, tedy elektrikáři.

JJ, zde se hodí ca po 3tí připomenout, že zdejší forum je diskuze hlavně mezi odborníky, kteří sami ani nemají jednotný názor na věc a tím méně jsou ochotní radit druhým jak co udělat lépe než to je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #33 kdy: 07.11.2008, 13:18 »

JJ, zde se hodí ca po 3tí připomenout, že zdejší forum je diskuze hlavně mezi odborníky, kteří sami ani nemají jednotný názor na věc a tím méně jsou ochotní radit druhým jak co udělat lépe než to je.

Téma uzavírám.
Není o čem diskutovat. Odborníci rádi laikovi poradí jak si zapojit to, co neohrozí jeho život. Pokud někdo neumí vyhodnotit nebezpečí, které může vytvořit nelze mu již radit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kde najít informace o moderních el. rozvodech?
 Je někde na internetu legenda ke značkám, které jsou v elektrovýkresu pro domek?
 Poradi mi nekdo se svepomoci provedenou rekonstrukci elektroinstalace?
 Od jakého napětí se počítá silnoproud?
 Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
 Uplny zacatecnik by chtel znat zakladni veci, od barvy kabelu po zapojeni.
 Jaký je prosím rozdíl mezi předpisem a normou?
 Má Eon zákonnou povinnost připojit pozemek pro stavbu domu?
 Je toto zapojení koupelny správné?
 Jak na dalku zjistit, ze v el. siti (rekreacni chalupa) doslo k preruseni?
 Poraďte jaké překvapení mě může potkat při el.instalaci běžné garáže?
 Kdo je povinnen zřídit veřejné osvětlení u objektu vzdáleného od obce?
 Co obnáší zavedení elektřiny do garáže?
 Jaká bude približná cena ,přízemního nepodsklepeneho RD 5+1 bez podkroví?
 Kdo má nahlásit zlomený izolátor?
 Jaký je rozdíl mezi Gu10 a Gz10 a mezi Gx5,3 a Mr16?
 Jaký je rozdíl mezi rozvaděčem a rozvodnicí?
 Proč svítí doutnavka i bez držení uzemnění?
 Kde sehnat kompletní normy čsn o elektrice?
 Co přesně znamená minimální proud digitálního časového spínače?
 Pomůžete mi pochopit vztahy elektrických potenciálů?
 Může malba zdi vyblednout od elektrického kabelu?
 Je v zásuvce nějaký proud, když není zapojen žádný spotřebič?
  Prečo VSE odpojilo elektrinu bez upovedomenia majiteľa?
 Su nejake doporucenia pre kabelaz v spalnach?
 Proč jsem elektricky nabitá?
 Je zasuvka zdroj napeti nebo proudu?
 Musíme souhlasit se zrušením stávající HDS na objektu?
 Čo je to fáza?
 Proč je u AC sítě proti sobě fáze/zem a ne fáze/fáze?
 Kdo by vysvětlil vztah napětí mezi uzemněním a fází?
 Proč když připojím spotřebič do sítě nevznikne zkrat?
 Odkud, kam teče proud?
 Co je potřeba ke kusové výrobě led lampiček?
 Jaký je odběr trafa?
 Vyzná se někdo v certifikaci (CE, shoda, ..) u elektroniky do 9V?
 Jakou středoškolskou literaturu zvolit pro pochopení praktických zapojení?
 Rozdělí se proud mezi 2 vodiče?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.