Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kde umistit vypinace socialnich zarizeni?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde umistit vypinace socialnich zarizeni?  (Přečteno 6636 krát)
Petr Becak
« kdy: 01.11.2005, 08:37 »

Existuje nejake pravidlo, kde se umistuji vypinace na toaletach a koupelnach, jestli prede dvermi jeste na chodbe nebo az v samotne mistnosti? Dost casto se mi stava, ze hmatam vypinac tam, kde vubec neni a vetsinou ho najdu na opacne strane zdi. U malych zachodu bych rekl, ze by se mohl davat vne zachodu, aby doutnavka signalizovala, zda je obsazeny nebo ne, ale u novych bytu v jednom panelaku je prave vypinac vevnitr. Tak nevim...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Němec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 01.11.2005, 09:11 »

Základní pravidlo - nikdy ne vypínač do umývacího
prostoru nebo u vany či sprchového koutu do nižší zóny než 3.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Becak
« Odpověď #2 kdy: 01.11.2005, 09:33 »

Šok) Jasan, ale kdyz pominu ty zony a bude to max. v zone 3? U zachodu pri absenci umyvatka neni co resit a koupelny mam na mysli vetsi nez ty panelakove. Byl jsem ted na navsteve babicky v lecebne a kdyz jsem zasel na zachod - takovy ten klasicky s chodbickou a za chodbickou byly pisoary a toalety, tak jsem dost dlouho hledal vypinac nez me napadlo, ze se mozna bude nachazet jeste pred vstupnimi dvermi Šok(

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 01.11.2005, 13:18 »

My montujeme vypínače pro WC :
1)před vchodem na WC na té straně aby byl vidět
2)dáváme čidlo (Enika n.Paka) na strop
vše v souladu s projektem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Becak
« Odpověď #4 kdy: 01.11.2005, 14:51 »

"vše v souladu s projektem" - a projektant voli umisteni podle aktualniho rozpolozeni? U vypinacu hlavnich stropnich svetel v obytnych mistnostech je to celkem jednoduche a jasne, vypinac je povetsinou az na vyjimky v prostoru mistnosti na strane kliky. Nechci kategorizovat ale proc takove nebo podobne pravidlo neni i u soc. zarizeni? Nebo je? Soc. zarizeni jsou nejnavstevovan ejsi mistnosti mimo domov, v kterych si sami roziname a vzdy kdyz nemohu najit tu magickou krabicku si na tento problem vzpomenu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ralph Kavan
« Odpověď #5 kdy: 01.11.2005, 20:48 »

Myslím, že žádný závazný předpis umístění vypínačů neřeší. Za dodržení jiných ustanovení ČSN mohu vypínač umístit prakticky všude. Logické je umístění za dveřmi směrem ke klice, nebo přede dveřmi směrem ke klice.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.11.2005, 21:54 »

V naší firmě ovládání umísťujeme vždy na straně kliky ve výšce kliky (105cm střed krabičky) a vždy uvnitř místnosti kterou má ovládat (kromě vyjímek kdy by nešlo dodržet minimální vzdalenosti od umývacího prostoru)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 02.11.2005, 06:31 »

Je logické umístit vypínač do prostoru s ovládaným svítidlem. Před dveře je umisťujeme jen v případě nedostatku prostoru (např. zóna 2)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 02.11.2005, 07:12 »

Berte to jako čistě můj osobní názor:

1. vypínač ve výšce kliky mi neumožní vypínáni loktem

2. vypínače mám umístěny před WC a koupelnou, se signální doutnavkou (obsazeno nebo zapomenuto zhasnout)

3. když vynáším vykoupané (těžší) dítě (obouručně),  nohou zaklapnu dveře a loktem zvenčí pohodlně zhasnu.

4. taky vcházíte již do osvětlené místnosti

5. ani návštěvy s hledáním vypínače nemají problém, je jednoznačně umístěn 5 cm od "klikové" zárubně příslušných dveří

6. nemusím bádat o zónách

7. uvolňuji prostor v místnostech na různé háčky a držáčky

8. vyhnu se obkládačkám

9. kromě občasného zakřičení "rožnóóóut" uživatelem místností, kterému kolemjdoucí v rámci úspor zhasl, to nemá chybu, mluvím z vlastní praxe, takto to mám doma

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 02.11.2005, 17:56 »



To Petr Doležal váš názor vám neberu ale:

1. vypínač ve výšce kliky je doporučený a logický když šáhnu na kliku šáhnu i
na vypínač a o výšce kliky se nespekuluje ta je daná,

2. vypínač vždy v místnosti kterou ovládá, výjimka pokud to není z prostorového
hlediska možné,

3. vypínač ve výšce kliky loktem vypnu taky i když standardně všichni vypínáme
dlaní Úsměv,  ale někdo by je třeba chtěl vypínat nohou Úsměv a jelikož jsme každý
jinak vysoký a každý máme ten loket v jiné výšce, zase se zde naskýtá nutnost
mít univerzální výšku pro všechny a zase je tu pravydlo výšky kliky která je daná, tak proč ne
vypínače,

4. mě se osobně nelibý chaos vypínačů na chodbě od WC, koupelny kumbálů atd. a
u obýváku a 95% dalších místností se vždy dává ovládaní do místnosti (u
koupelny a WC to vždy byla výjimka kuli velikosti a zónám),

5. tak tady se shonem mezera mezi vypínačem od zárubně 5cm,

6. ano kuli zóně někdy dáváme ovládání mimo místnost,

7.-9. bez reakce

Tento náš styl děláme u všech zakázek a všichni jsou spokojeni taktéž jsem si
to tak udělal doma i bratr si to tak udělal a jsme spokojeni. Každý má svůj
názor, ale jak říkám u kliky taky neměníte výšku ta je daná (105cm)


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 02.11.2005, 21:06 »

Kvituji, že mi názor neberete, ale i já zkusím oponovat:
1. vámi uváděnou výšku nelze zpochybnit, akorát, že se nedá pohodlně vypnout ani kolenem, ani loktem, jedině kyčlí za stálého poskakování.
2. beru u místností, kde je dlouhodobý pobyt (kuchyň, pokoje, ložnice) a kde třeba pomocí DO zhasínám světlo
3. "pravydlo" kliky mi selhává dle bodu 1. a u ovládání nohou mohu ztratit balanc, za 1 rok budu načínat 7. křížek
4. výjimku jsem povýšil na pravidlo, protože i "mě se osobně nelibý chaos vypínačů na chodbě od WC, koupelny kumbálů atd. a
u obýváku a 95% dalších místností se vždy dává ovládaní do místnosti (u
koupelny a WC to vždy byla výjimka kuli velikosti a zónám)"
5,6. shoda
7-9. shoda ? a nebo nelze zoponovat
Nechme na čtenářích, co si vyberou. Objektivně přiznávám, že vámi uváděné argumenty jsou pragmatické a mají i oporu v normách (výšky vodorovných zón) a moje jsou zase spíše praktické (dle mých zkušeností, ale "příroda" chraň, abych je někomu vnucoval).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 02.11.2005, 22:16 »





To vypínání nohou byl vtip (ale ve skutečnosti to jeden
zákazník po mě vyžadoval, naštěstí uznal mé argumenty a vypínače skončily ve
výšce 105cm) a opakuji výšku kliky taky neovlivníte je daná a univerzální pro
všechny lidi a nikdo to nezpochybňuje, tak proč prostě nesjednotit výšku
vypínačů jako v případě klik a zábradlí atd.,  bod 7-9 jsem nekomentoval,
protože upřednostňuji logiku v umístění ovládání spíž než ušetření práce
obkladači, nebo ušetření 10cm místa pro věšák ručníku. Jinak doma ať si dá
vypínače každý jak vysoko chce, ale ve veřejných budovách a prostorech by se
měla dodržovat doporučená výška 105cm střed ovládání.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #12 kdy: 03.11.2005, 07:59 »

Souhlas, zvláště s poslední větou. Konsens se nakonec vždycky najde.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.